Kasutajainfo

Ilja Varšavski

14.12.1908–04.07.1974

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ilja Varšavski ·

eesti keeles: «Kannike»
«Horisont» 1974; nr. 8
antoloogia «Diogenese latern: Valimik nõukogude ulmejutte» 1976

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Horisont
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
9
5
3
0
0
Keskmine hinne
4.353
Arvustused (17)

Jaa. Selline süngevõitu lugu tulevikust, kus peaaegu enam loodust polegi. Ainult looduskaitsealad, kuhu vahel ekskursioone tehakse. Noh ja lähebki üks järjekordne klassitäis lapsi sinna vaatama. Selline mõtlemapanev lugu. Hea lugu.
Teksti loeti eesti keeles

Sihuke Bradbury laadi antiutoopia!
See on kiitus, sest Varshavski on alati parem kui Bradbury!

Loo põhilumm avaneb – nagu heas lühilooss kombeks – nappides detailides.

On üks suur linn, ning kord elus – üsna oma koolitee alguses – viiakse väikesed lapsed kaitsealale, kus on säilinud tükike elusloodust.

Olen lugenud vast sadakonda (enamvähem) samasugust juttu, aga Varshavski oma on ikka ületamatuks jäänud... ju on ta millelegi ääretult olulisele pihta saanud.

Originaalis kuulub see jutt antiutoopiate sarja «Donomaga», eestikeelses tõlkes vihjed Donomagale puuduvad... võimalik, et sellest rohkelt taastrükitud jutust on olemas mitmed erinevad versioonid?

Teksti loeti eesti ja vene keeles

Lugu sellest pisikesest ja võib-olla et ka Linna ainsast looduslaitsealast on küll hästi kirjutatud.... aga kas on see siis väheke lihtsakoeline või on idee tehislikust maailmast nüüdseks juba täiesti kulunud või... Ei tea. Jutt ei kolksatanud, üks tavaline hea lugu. Seetõttu 4.
Teksti loeti eesti keeles

Üks räigemaid tehnoloogilise antiutoopia lugusid, mida olen lugenud - värve on kindlasti paksemalt kui Bradburyl, kui just seda hindamise aluseks võtta. Omas stiilis suht täiuslik, kuigi programmiline, ja seega 5 ära teeninud.
Teksti loeti eesti keeles

Mitte ei mõika miks looduskaitseala keldrisse peaks olema ehitatud. Ma oleks ta ikka katusele kasvuhoonesse ehitanud, vaat kui palju oleks siis ruumi kokku hoiutud. Polnud minule mingit erilist mõju sel jutul. Lihtsalt ei usu sellist tulevikku.
Teksti loeti eesti keeles

Autor paistis olema väga pessimistlik tuleviku suhtes. Jutu plussiks oli see, et ta oli psüholoogiline ja sellepärast ka muljet avaldav. Kuid see eest ka lihtsakoeline ja praktiliselt mittemidagi ütlev ning see oli jutu miinuseks. Moraaliks võiks seal olla see, et looduse ilu ei suuda mittemiski asendada. Kuid kolm on sellepärast, et tulevik oli liialt labasena edasi antud ja jäi isegi tunne, et ei olnud põhjalikult läbi mõeldud. Huvitav oli sellegi poolest lugeda. Juba sellepärast, et ta oli küllalt erinev tavapärastest ulme juttudest.
Teksti loeti eesti keeles

42 kilomeetri kõrgused linnad, sellest 2 km maa all... No ei usu! "Asumis" olid linnad samuti kilomeetrite kõrgused, aga seal oli maa peal ainult sadakond meetrit, mis on palju usutavam. Ja 40 miljardit inimest sellises maailmas -- praegu on meid 6 miljardit, on meil siis 6 kilomeetri kõrgused linnad? Vihastamapanevad vead.

Tundub, et Jürkal on õigus, sest ikkagi annan Var$avskile nelja, kuigi see on nõrk neli. Psühholoogia oli minu meelest väga hea ja vihjed tehnikale ka sagedamini õnnestunud, sellepärast vist.

Teksti loeti eesti keeles

Tonaalsuselt sarnane "Atolli" jutuga.

Kuidagi masendava fiilingu tekitas. See midagi, mida hoidma peaksime, lihtsalt närtsib kätte, aga ikka on palju väärtuslikum kui tehisasjad, -lõhnad ja misiganes kunstlikku me ümbruses.

Sümpaatne tekst.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle tundub, et see on lastele kirjutatud. Kuidagi liiga lihtsustatud... pealegi sosistab alateadvus, et midagi säärast oled juba varem lugenud.
Teksti loeti eesti keeles

Võib-olla veidi lihtsakoeline lugu ülitehnoloogilisest ja ülerahvastatud maailmast. 
Loo moraal: Looduslik on ilus
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: