Kasutajainfo

Ian McDonald

31.03.1960–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ian McDonald ·

Tendeleo`s Story

(lühiromaan aastast 2000)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Eriskummaline võõrelu invasiooni lugu. Aafrika keskossa sajab taevast alla Chaga, edasiliikuv ja esmapilgul kõike elavat hävitav mõistatuslik eluvorm 800 valgusaasta kauguselt udukogust. See koosneb aatomiahelatest, mis on otsekui masinad ja võimelised kõigeks muunduma... mis Chaga täpselt on, jääb täielikult lahti seletamata. Tähtis on, mida ta teeb või õigemini - mida inimesed oleksid võimelised sellega tegema.

See plaan avanebki noore keenlanna Tendeleo jutustuse kaudu. Väikelinna pastori tütar kogeb esmalt Chaga mõju lapsena, mil see paiskab segi tema senise maailmapildi ja ettekujutuse kristlikust jumalast. Chaga epideemia Keenias vallandab tohutu humanitaarkatasoofi. Sekkub USA mahitatud ÜRO, mis katastroofi ainult võimendab. Sorav jutustus kirjeldab Tendeleo elu Nairobi põgenikelaagris, kust ta lõpuks pääseb Inglismaale, shantazheerides USA saatkonna pedofiilist diplomaati. Ühtlasi saab Tendeleo ka Chagast nakatatud... või on siis üks esimesi inimesi, kelle rakustruktuuri see võõrelu ümber ehitab.

Neiu satub Inglismaale ja siis tagasi Keeniasse, ent siis on tal juba selgem ettekujutus milleks peaks inimene Chagat kasutama ja milleks see üldse Maale tulnud on. Et on üks inimseks kasvamise lugu ja sellest, et olulisi otsuseid teha, peame me olema elus üht-teist kogenud. Tegelikult on väga hea lugu, meenutas mulle miskipärast Strugackite “Piknikku”, kuid on vabam paatosest ja moraalitsemist. Pole pealetükkivalt efektirohke, ent seda pretensioonikam sisu osas. Ja lihtsam on selle arvustamisel hoiduda liigsest filosofeerimisest ja piirduda tugeva soovitusega Ian McDonaldi nimi meelde jätta ning tema looming teravdatud tähelepanu all hoida.

Teksti loeti inglise keeles

Oli küll hea lugu, kuigi minu vene ulmekirjanduse poolt rikutud maitsemeele jaoks jäi pisut tuimaks ja vähetundeliseks. Natuke häiris ka uue minategelaskuju sissetoomine poole pealt, mis sundis seni peatusteta lugemisreisi külmkapipausi tegema. Ka ei toonud paar viimast lehekülge loole enam suurt midagi juurde ja oleks võinud ka olemata olla.

Eelnev on siiski kogu virinakogus, mille ma antud tüki kohta enesest suudan välja pigistada ja suur osa sellestki tuleneb, tunnistan ja kordan, isiklikest maitse-eelistustest. Ja hinne on neli mitme plussiga.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: