Kasutajainfo

Norman Spinrad

15.09.1940-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Norman Spinrad ·

The Weed of Time

(jutt aastast 1970)

eesti keeles: «Aja umbrohi»
Norman Spinrad «Suur lõõsk» 2001

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.375
Arvustused (8)

Tunnistan, et jutu esimene lõik häälestas tugevalt enda vastu... jälle on mingil tegelasel oma lugu jutustada... sihukesed minavormis lood pole just minu tugevam külg.

Aga mida edasi seda paremaks läks... praegu avastan, et olen juba kolm päeva järjepanu selle jutu üle mõelnud... tekst, mis mõtlema paneb on ilmselt kohe midagi väärt.

Lugu on kirjutatud sihukese pöörase driveiga ning mida edasi, seda võikamaks läheb.

Sisust ka: jutu peategelaseks on tüüp, kes elab korraga terves oma elus... st. aeg ei voola tema jaoks lineaarselt, vaid ta elab korraga kõigis ajahetkedes oma sünnist surmani... kujutage ette, et te elate korraga 110s aastas.

Miks? See tegelane sõi Ajarohtu, Vaala tault pärinevat kummalist taime (tempis)... Lummav on just see põhjuse ja tagajärje suhe, pärast Ajarohu söömist 20-aastasena, teadis ka ta «noorem mina» Ajarohu olemusest... ning juhtuski nii, et kui ta põngerjana rääkima hakkas, siis olid ta esimesed sõnad pühendatud Ajarohule, ainult... ainult, et laev, mis Vaala tault selle taime Maale tõi polnud veel tagasi saabunud.

Jutt on kirja pandud sihukeste lõpetatud fragmentidena ning ajalist järjestust ei pea autor oluliseks... iseenesest õige samm, sest peategelane elab neis kõigis ju korraga.

Väärt lugu!

Teksti loeti vene keeles

Novell räägib mehest, kes sünnib 3. aprillil 2040 ja sureb 2. detsembril 2150 ning elab kõiki oma eluhetki üheaegselt. Ta üritab Cassandra sarnaselt hoiatada Maad. Teda tabab Cassandra saatus: keegi ei usu teda, saatust ja ajaloo käiku ei saa muuta. See tõeliselt hea lugu ilmus algselt A. McCaffrey toimetatud antoloogias “Alchemy & Academe” (70) ning hiljem Spinradi kogumikus “No Direction Home”
Teksti loeti inglise keeles

Täitsa korralik lugu, saab nelja plussiga. Muide, omal ajal, kui eesti taludes veel kanepit kasvatati, nimetati tembiks kartuliputru, millele kanepiseemneid hulka peenestatud -- väga hästi olevat maitsenud, ise kahjuks pole proovinud...
Teksti loeti eesti keeles

Et siis avastatakse teiselt planeedilt mingi taim, mille söömine muudab sööja ajataju. Idee iseenesest on ju fantastiline küll, aga jutt võiks ka midagi peale selle ideesisaldada.
Teksti loeti eesti keeles

Tegelikult ei saa ma selle jutu kallal eriti viriseda, kuigi viriseda ma tahaks. Kõik tundub täpselt paigas olevat, hea idee, korralik teostus, kuid siiski jäi mind midagi häirima. Võib-olla see fragmentaarsus. Polnud ju nendes lühikestes katkendites midagi olulist, mis oleks selle kummalise inimese loomust rohkem avanud, teda mõistma ja talle kaasa elama pannud. Tekkis selline tunne, et sõi seda taime, kurb küll, aga mis siis? Ilmselt selle pärast ka neli, kuigi idee oli päris hea
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: