Kasutajainfo

Norman Spinrad

15.09.1940-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Norman Spinrad ·

The National Pastime

(jutt aastast 1973)

eesti keeles: «Rahvuslik ajaviide»
Norman Spinrad «Suur lõõsk» 2001

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.286
Arvustused (7)

Ameerikas mängitakse uut eriti soositud võitlusjalgpalli, kus nii võistkonnad kui ka pealtvaatajad võtavad üksteisest mõõtu vägivalla teel. Võistkonnad on koostatud selliselt, et nendega on kerge samastuda: Mustad Pantrid on neegrid, Kuldsed Üliinimesed on valgenahalised, Caballerod on latinod jne. Ameerikas läheb vägivald meelelahutusena peale, seda tõestab ka olemasolev väikesemastaabiline National Pastime: wrestling.
Teksti loeti inglise keeles

Mõnus pila tänapäeva gladiaatorite võitluse, profispordi üle. Seekord siis jääb löögi alla ameerika jalgpall. Kuna telekanal ei saanud NFL-i ülekandeõigusi, otsustavad nad luua uue spordiala, võistlusjalgpalli, mida näidata samal ajal. See on segu ameerika jalgpallist, poksist, wrestlingust, ehk lihtsalt meeskonnad annavad jalgpalli platsil üksteisele pasunasse. Samuti võtavad omavahel mõõtu pealtvaatajad, ehk ka tribüünidel käib madin. Hea jutt, tasub lugemist!
Teksti loeti eesti keeles

Tundub, et Spinrad suur spordifänn ei ole. Igatahes ei jäta ta kasutamata võimalust profispordi üle mõnuga irvitada. Jutu tegelik sisu ei ole aga mitte see, kuhupoole sport areneb,vaid miks ta just sinnapoole peaks arenema. Endale omase küünilisusega leiab Spinrad, et sport pole tänapäeval midagi muud kui osa massimeediast, viimane aga on teadagi üksigati abiks vahend, mille abil ühiskonna ülemkihid "halli massi" vaos hoida saavad. Seda mõistis ju juba V.I.Lenin, kelle ajal televisiooni küll veel leiutatud ei olnud ja kes seepärastfilmikunsti kõikidest kunstidest kõige tähtsamaks arvas.

Õnneks ei ole Spinradi nägemus suurte telespordialade tulevikust tänaseks veel päriselt realiseerunud. Käesoleva arvustuse autor igatahes siirdub nüüd jälletelekast olümpiamänge vaatama, kus võitlusjalgpall veel programmi ei kuulu.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle igatahes see jutt ei meeldinud. Ma saan aru küll, mida autor öelda tahab ja olen üleüldiselt temaga nõus, kuid ainult sõnumi pärast ei tasu veel ühte juttu kirjutada, oleks võinud piirduda ka esseega või uurimistööga. Mind häiris kohutavalt teostus. Kõik tegelased, kes jutust läbi jooksid, rääkisid põhimõtteliselt ühte keelt, ükskõik millisest ühiskonna kihist nad ka ei pärinenud. Võib-olla oli see taotuslik, võib-olla mitte(tõlke viga näiteks, mida ma eriti ei usu), kuid minule selline asi ei istu. Tegelikult pole idee ka kuigi orginaalne. Sellel teemal nii ühel kui ka teisel kujul arutletud juba päris pikka aega ning Spinrad ei lisa teemale ühtegi uut detaili. Jutt, mis tegelikult oleks võinud kirjutamata jääda. Kolm
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: