Kasutajainfo

Norman Spinrad

15.09.1940-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Norman Spinrad ·

Little Heroes

(romaan aastast 1987)

Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Kaheksakümnendate aastate algul Prantsusmaad külastades laulis Spinrad Richard Pinhas’ plaadi “East West” jaoks kaks laulu. Pinhas muutis need laulud vokooderi ja arvuti abil täiesti kuulamiskõlblikeks. See kogemus viis Spinradi mõttele, et elektroonika kaasabil võib igaühest saada laulja. Tulevikus võiksid staarideks olla ka virtuaalsed rokklauljad. See ongi Spinradi ühe parima romaani põhiidee.

Glorianna O’Toole on Crazy Old Lady of Rock and Roll, kes põletas oma noorust 60-ndate lõpul ja 70-ndatel aastatel. Nüüd saab ta muusikabisnist valitsevalt firmalt MUZIK ülesande teha mõni hitt, kasutades tehisisikuid. Glorianna saab abiks tavalise välimusega, oma armuelus õnnetud arvutispetsialistid Bobby Rubini ja Sally Genaro ning otse loomulikult uurimis- ja turustusosakonna täpse teabe, milline muusika läheb kaubaks.
Pelgast Glorianna, Bobby ja Sally soovide, unistuste ja probleemide kokkupõrkest, mille teeb võimalikuks uus ajusid ja teadvusi ühendav võrk, sünnib esimene mässumeelne 60-ndate ja pungijärgne rokktäht Red Jack. Ta laulud ja videod ärgitavad inimesi mõtlema ja tegutsema – algab tõeline vabanemine.

Selle üle seitsmesajaleheküljelise romaani üheks oluliseks tegevusliiniks on arvuteid petvaid seadmeid valmistav Tõelisuse Vabastamise Rinne. See hakkab valmistama ja müüma piraatplaate, kus Red Jack õpetab, kuidas pangaseadmeid, kassaaparaate jms petta. TVR-i eesmärgiks on hävitada ebaõiglusel põhinev ühiskonnasüsteem.

Valitsuse survel saab ka MUZIK-i juhtkonnale selgeks, mis toimub tegelikus elus ja vastukaaluks mässulisele Red Jackile otsustatakse luua uus tehisisikust rokkar: seksist nõretava Cyborg Sally, keda jumaldades unustavad kõik soovi ühiskonda muuta.

Ühiskond on jagunenud selgelt kaheks: inimesteks, kel on töö, eluase ja igapäevane toit ning striitideks, kes peavad ilma läbi ajama. Jõukamate inimeste kaitseks on palgatud väike grupp striitisid, neid kutsutakse zounideks. Romaani peategelasteks on ka striiti Paco Monaco, kes kujutab endast mucho macho muchachot, ja ta sõbratar Karen Gold, kes on TVR-i diiler.

Selles paksus romaanis pole ühtegi liigset lehekülge. Lugemist ei sega ka 40-50 hispaaniakeelset sõna ja väljendit (Paco Monaco ja suurem osa striitidest on latiinod). Soovitan teost igaühele, kel on tahtmist lugeda natuke tõsisemat, natuke küpsemat ulmet. Muidugi ei tähenda eelöeldu, et romaan oleks igavalt tõsimeelne. Lugege ja te ei kahetse!
Teksti loeti inglise keeles

Sain minagi selle hirmpaksu raamatuga ühele poole. Meeldis, kuigi pean tunnistama, et "Little Heroes" on ikka üsna erinev sellest nn tavaulmest, mida ma harilikult loen. Need hispaaniakeelsed väljendid just otseselt ei sega lugemist, kuid ka sõnaraamatu abiga jäid neist mõningad mulle arusaamatuks. See mõistagi mulle suurt ei meeldinud.

Loo enda kohta ei olegi nagu mõtet eriti midagi lisada, sest eelmine arvustaja on sellega juba sel moel hakkama saanud, et olulised asjad on ära öeldud teksti ümber jutustamata. Hindeks mõistagi kindel 5.

Teksti loeti inglise keeles

Minul oli seda raamatut raske lugeda. Esimest korda võtsin kätte ja jäi pooleli. Teist korda sai uuesti kätte võetud mõne aasta pärast ja siis ka läbi loetud. Tea, kas vanemaks saamine aitas. Igaljuhul pole see päris selline ulme, mida igaüks loeks.
Eespool mainitud hispaaniakeelsete sõnade kasutamine segas algul mind küll, kuid kuna suurem osa on neist konteksti kaudu mõistetavad, siis nii peale veerandi läbisaamist ei pannud neid enam tähelegi. Seksi ja sellega seonduvat oli üsna palju. Vahepeal jäi mulje, et kogu üshikond ainult seksi pärast elabki ja tegutseb. Üsna vähe on vist lehekülgi, kus ei oleks mõnda suguelunditega seotud sõna või seksi ennast või midagi sellega seonduvat.
Kokkuvõteks on raamat siiski hea. Täielik vaheldus muudele raamatutele. Kuna rõhku pannakse rohkem ühiskonnale, selle muutmisele ja inimestele, siis võib võtta seda kui ühiskonnaulme raamatut ning võib mööda vaadata sellest, kuidas tehnikat ja tehnilist poolt raamatus kujutatakse. Vähemalt minu jaoks polnud see enam ulme vaid rohkem absurdi kanti minev.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: