Kasutajainfo

Norman Spinrad

15.09.1940-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Norman Spinrad ·

The Void Captain`s Tale

(romaan aastast 1983)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Spinrad on alates lühiromaanist "Riding the Torch" (1974) eksperimenteerinud tulevikukeeltega. Ka selle teose tegelased kasutavad mitmeid "sprachisid". Saksa keele kõrval on lauseid, ütlusi ja mõtteid esitatud väga paljudes Euroopa keeltes, ka väljasurnutes (ladina). Kohati on teose futuro-keel barokne, laused pikad ja nõuaksid täielikuks mõistmiseks vastavate sõnaraamatute kasutamist. Paar aastat tagasi Soome aasta parimaks tõlkijaks tunnistatud Kristiina Drews on suurepäraselt soomendanud. Vaevalt ma ingliskeelsest variandist erilist naudingut oleks tundnud. Nüüd küll. Viis.

Kujutatud kauges tulevikus on inimkond ainus mõistusega rass galaktikas. Ka "Riding the Torch" lähtus samast eeldusest. Mingi iidne rass (Need, Kes Lahkusid Enne Meid) oli endast maha jätnud mälestisi, tehnikat. Ühe seadme, mis tekitas naistes äraarvamata tugeva orgasmi, kohandasid inimesed kosmoselaeva mootoriks. Kosmoselaeva mitteorgaanilised seadmed olid ühendatud protoplasmamooduliga (= naispiloodiga) ja tekitasid naises orgasmi. Piloot mõjutas orgasmi ajal laeva ning mikro- või nanosekundite jooksul siirdus laev mitmete valgusaastate kaugusele. Kapten söödab sisse nii lähtekoordinaadid kui ka lõppkoordinaadid. Viimased toovad naispiloodi orgasmist välja. Iga piloodi unistuseks on "pimehüpe" – lõppkoordinaate ei anta ja orgasm kestaks igavesti. Laevu on kaduma läinud. Sellise erootilise visiooni loobki Spinrad nüüd meie galaktikast.

Kaptenid ei kohtu kunagi pilootidega. Piloot on paaria, protoplasmamoodul. Kuid selgub, et piloodi arvates on tema laeva peremees, tehnika ja meeskond on vaid selleks, et tema saaks orgasmi. Kohe Spinradi romaani algul juhtub enneolematu – piloot Dominique kohtub laevakapteni Genro Kane Guptaga ning paneb Gupta ennast armastama. Nüüd selgub nii kaptenile, reisijatele kui ka lugejatele kogu tõde – ilma piloodita jääks laev triivima kõiksuse ääretusse tühjusse, piloot on käskija laevas!

Romaan on kapteni autobiograafia ja juba algul on autor ära toonud lõpplahenduse. Seega ei ole romaan seiklusjutt, vaid katse seletada kapteni ja piloodi ebaloomulikku armastust, katse mõista tragöödia põhjusi. Traagilise armastusloo kõrval kujuneb peamiseks see kummaliselt erootiline maailmakõiksus ning selle analüüs. Kui softpornole lähenev erootika tekitab vastumeelsust, siis võivad romaani poeesia ja glamour lugejale tabamatuks jääda.
NB! Ka Cordwainer Smithi lugudes juhtis piloot kosmoselaevade hüppeid maailmakõiksuses teadvuse abil.
Teksti loeti soome keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: