Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Job: A Comedy of Justice

(romaan aastast 1984)

Hinne
Hindajaid
1
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Grupp turiste reisilaevalt Kong Knut lastaks mingil lõunamere saarel maale vaatamisväärsustega tutvuma. Vaatamisväärsuste hulka kuulub kohalike pärismaalaste poolt korraldatav show tuleskõndimisega. Vapramaid turiste kutsutaxe yles selles aktsiooonis osalema. Eneselegi ootamatult leiab peategelane ennast oma kaasreisijatega kihla vedanud olevat, et saab sellise julgustykiga hakkama ja pole asigi. Ja saabki. Alles päris hõõguva syteraja lõpus hingab ta kogemata kombel liiga sygavalt kuuma suitsu sisse ja kaotab teadvuse. Toibudes sõidutavad sõbralikud pärismaalased ta laeva juurde tagasi, kus kohalik stjuuardess teda rõõmsalt tervitab.. Ainult et vale nimega ja laev on teine.. Milles asi? Midagi on valesti! Teatavasti on terve hulk inimesi veendunud, et aastal 2000 leiab aset maailma lõpp. Aastal 2000? Kustmaalt alates? Jeesuse synnist? Jeesus paraku syndis 5 aastat enneb "Jeesuse syndimist" (yks poolkirjaoskamatu munk oli kunagi kuuendal sajandil kalendris arvutusvea teinud, mis alles aastaid hiljem välja tuli). Niisiis möödub Jeesuse synnist kaks aastatuhendet aastal 1995. Ja raamatu tegevus toimub just nimelt sellel, maailmalõpuaastal (kusjuures, esimest korda lugesin ma seda raamatut samuti 1995). Ja enne maailma lõppu pidada aset leimda veel terve hulk imesid ja lokaalsema mastaabiga katastroofe. Mille keerisest meie peategelane ennast peatselt leiabki. Raamat mis Starngeri järel koos Harsh Mistressiga minu jaoks Heinleini kirjutiste seas tihedalt teise ja kolmanda koha pärast rebivad. Soovitan soojalt.
Teksti loeti inglise keeles

Tõsiuskliku Alex Hergensheimeriga juhtub kummalisi asju: ikka ja jälle satub ta uude maailma, millel on oma ajalugu ja kombed. Ta armastatu Margrethe “reisib” koos temaga. Pärast 3-4 sellist maailma muutumist hakkas lugu ära tüütama ning lõputute korduste kiirendamiseks sai raamatut diagonaalis loetud. Selgus, et muutuste põhjuseks oli n-ö. Hiiobi draama kordus: katsumustes proovitakse Hiiobi (=Alexi) usku. Loo lõpus viibib Alex nii paradiisis kui ka põrgus ning Lucifer on ta parim sõber. Teose lõpuosa meenutab ideedelt üsna palju Gerard Kleini 1971 avaldatud “Les seigneurs de la guerre”-i. Seal võitlevad inimesed jumalate mängukannidena ning üks neist pääseb liikuma ja suhtlema jumalate tasandile. Kleini teos on aga filosoofiliselt ja kompositsiooniliselt tunduvalt kõvema tasemega. Heinleini romaanile ei saa kolmest madalamat hinnet ka panna, sest teoses oli üsna lahedaid lehekülgi, humoorikalt erootilisi stseene. Uuesti lugeda ei tasu, seega 3.
Teksti loeti soome keeles

Paraku pean nõustuma Arvi arvamusega, sest teos oli suuresti pettumus. Sisu on eelarvustustes juba seletatud, nii et sellel ma ei peatu, kuigi pisut frivoolse paralleelina meenutas terve teos mulle Zelazny Amberi-sarja algust, ainult et selle vahega, et peategelane ei juhi ise vähimalgi määral oma "varjust-varju" kalpsamist... Muidugi, teos on kirjutatud RAH-i sulega, st. on ladus, humoorikas ja teravmeelne. Umbes kusagilt kuuekümnendatest alates oli ta "meetodi omandanud", nii et tema kirjutatut on lahe lugeda (ja taustatööd oli ta ka teinud jne jne), ent midagi põhimõttelist jääb selles teoses puudu. Kõigepealt on peategelane natuke nagu betoonist, st. midagi sellist, mida tavatsetakse psühhikaks nimetada, tal ei esine - ükskõik mis juhtub, kutt rollist välja ei lange. Seda võiks aktsepteerida Adamsi juures, kus tõesti pole oluline seegi, kuipalju päid tegelasel paraku olema juhtub, ent kui siin nagu peaks peategelane midagi läbi elama, muutub tulemus karikatuurseks. No ja siis see igavese armastuse idee... Ei tea... Eks see ole vist ka natuke usu küsimus - et maailm on ilus ja rikas ja sina keeldud seda nägemast, sest tuhat aastat vanades kopitanud paberites on üks näljast segaseks läinud väikehing sulle midagi ette kirjutanud, ja niisamuti on maailmas pimestavalt palju ilusaid naisi, sinul aga koondub silmaring vaatepunktiks... Kurb! (Kuigi võib-olla pidulik...)
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: