Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Tunnel in the Sky

(romaan aastast 1955)

Hinne
Hindajaid
1
2
3
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (6)

Minuarust konkurentsitult parim Heinleini noorsooromaan. Tegevus algab sellega, et mingis kohalikus kolledzilaadses õppeasutuses leiab aset igaaastane eksam - ellujäämises. Terve kursusetäis õpilasi puistatakse ykshaaval kusagile asustamata ja ebasõbraliku kliima ja/või faunaga planeedile. Eksami loetakse sooritanuks neid kes ellu jäävad. Millisele konkreetsele planeedile ja millisesse keskkonda õppurid paisatakse, neile ette ei öelda. Relvad ja varustus on vabalt valitavad... Yhesõnaga - head põrumist.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Omamoodi kentsakas raamat. Kui ma selle läbi olin lugenud, siis ma ei osanudki öelda, kas see meeldis mulle, või mitte. Muide, mõnevõrra meenutas see üllitis mulle sellist raamatut nagu "Kärbeste jumal". Pinu noori maailmakodanike, kõik tähtsust ning ülimat enesekindlust täis paisatakse survival eksami käigus suvaliselt valitud planeeile, et tõestada oma õpetajatele nende sobivust uute maailmade alistajatena. Uusi planeete koloniseerima saadetud inimesed pidid läbima spetsiaalsed kursused, kus peamine põhimõtte oli: "Raske õppustel = Tõenäosus selvida tegelikes tingimustes." Noorukid loobiti eksami käigus niisiis X planeedile, kust mingi aja pärast ellujääjad üles pidi korjatama. Kaasa anti ainult üks soovitus: "Karda Stoborit". (Muide, huvitav kas Heinlein ise märkas, et Stobor on tagurpidi Robots - mingi igatahes häiris see algusest peale, sest ma arvasin, et see on mingi peidetud lõpplahendus). Hiljem selgus, et teatavate ettenägematute sündmuste tõttu universumis, saadeti kogu see jõuk kurat teab kuhu ning neid ei osatud hiljem enam tagasi tuua. Teisisõnu, kogu kamp jäi omapead kuhugile X planeedile "merehätta". Seejärel hakkas kogu see kamp "kodu" ja "riiki" mängima (mis muide vaadates nende vanust ja koolitust oli üsnagi naeruväärne, sellepärast panengi hindeks 4, lugemisvarana on see raamat täiesti vastuvõetav). Ja elasi läbi kõikvõimalike muresi. Vaat nii ...
Teksti loeti inglise keeles

Tõesti, lugeda oli mõnus. Häiris aga tegevuse teatav tehislikkus, mudelilaadsus. Lugesin seda romaani üsna spetsiaalselt mitmes erinevas vene tõlkes, aga see kunstlikuse moment jäi ikka külge. Tegelikult üsna tüüpiline (ja keskmisel tasemel) RAH noorsooulmekas. Lihtsalt need lapsed ei olnud eriti lapsed. Sisust on ülevalpool palju räägitud, rohkem ehk pole mõtet... võib juba hakata olulisi asju välja lobisema.
Teksti loeti vene keeles

Romaan oli väga hüpliku tegevusega. Vägisi jäi mulje, et RAH ei teadnud täpselt, mida ja kuidas ta tahab öelda. Suunati nagu tähelepanu ühele liinile, siis see hüljati ja alustati hoopis teise probleemistikuga. Arvan, et kirjutati see kuidagi kõikuvas meeleolus ja mingite suurte ajavahemike tagant. Algus paistis olevat üsna igav ja nigel - mingi ellujäämiskursuse õpetus. Avastajad karmide loodusolude silmsilmitsi… See on väga igav teema. Siis läks nigu pisut huvitavamaks – noored hakkasid kogunema. See liin oli täiesti ebausutav… Huviatv aga ebausutav. See ettevaatus üskteise suhtes oli arusaamatu, samuti paanika puudumine. Olgu peale – edasi hakati riiki mängima. Nüüd RAH nagu tõstatataks USA demokraatia teema, et pealtnäha ülidemokraatlikud institutsioonid võivad muutuda täiesti manipuleeritavaks ega suuda kuidagi tegelikke probleeme tuvastada, veel vähem lahendada. Kuid ka see liin hääbub varsti. Siis leitakse saladuslik kondirannik ja galeriid… Ja unustatakse. Raamatule võis kirjutada viis-kuus erinevat lõppu, kõik oleks eelnevaga sobinud, sest mingit kindlat liini ja ühest ideeliini ju polnud. RAH valis täiesti mittemidagi ütleva lõpu, mis otsustaski hinde saatuse. Kui kogu koloonia oleks otsustanud Walkeri kombel jääda, oleks "kaks" olnud! Ka lõpus oleks võinud Walkeri (minule täiesti arusaamatu) käitumise peale ehitada veidi keerulisemat stoorit. Et, kuidas inimene oma jupijumala võimust viimse võimaluseni kinni hoiab… Aga ei tulnud lõpust midagi. Kirjutatud oli hästi, aga teades Heinleini tegelikku võimsust ja löögijõudu – “kolm”.
Teksti loeti inglise keeles

Paraku jääb kõige rohkem nõustuda eelarvustajaga, ja hinnegi on sama, kuigi pisut teistel kaalutlustel. Mind niiväga ei häiri need lõpetamata liinid või pisut asjatud käänakud -- kui me püüaks ette kujutada, et tegu pole puhta kirjanduse vaid reaalsete sündmuste kirjeldusega, siis elus ei jõua ju mitte kõik alati kuhugi välja ja ei ole üheselt arusaadav. Samas läks asi ikka hägusaks kätte küll ja just suures plaanis. Lisaks jääb vaid IH-ga nõustuda, et üsna paljud tegevused/lahendused olid huvitavad, aga täiesti ebausutavad. Kuidagi pooliku mulje jättis, justkui poleks autor osanud või julgenud materjaliga midagi mõistlikku peale hakata.
Teksti loeti inglise keeles

Ameerikamaa ühe legendaarsema ulmekirjaniku Robert A. Heinleini looming pole mulle suures osas kahjuks kunagi erilist muljet avaldanud. Jah, mehel on tõepoolest igasuguseid huvitavaid ideesid ning kirjutada mõistab ta ka talutaval määral, kuid ometi mõjuvad tema tekstid tihtipeale skemaatiliselt ja puiselt. Käesolev romaan pole selles suhtes mingi erand. Tegu on nii öelda lastekaga, mille sarnaseid pidi Heinlein viiekümnendatel aastas vähemalt ühe kirjutama, ning sellisena võttes võib romaani isegi mingil määral õnnestumiseks pidada, vähemalt tänapäeva sarnase kirjandusega võrreldes. Tegelased mitmekülgsed ning ideed huvitavad, kuid autor ei julge nendega lõpuni minna. Sellepärast jätab ka teos ilmselt natuke viimistlemata ja logiseva mulje. Kolm
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: