Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

The Unpleasant Profession of Jonathan Hoag

(kogumik aastast 1959)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
2
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Sisaldab samanimelist novelli ja järgmisi lyhijutte: "The Man who travelled in Elephants"; "All You Zombies"; "They"; "Our Fair City" "And He Buit a Crooked House". Johnatan Hoag on mees, kellel esinevad regulaarsed mäluaugud (ärkab kuskil ja ei mäleta kus olnud ja millega tegelenud). Kusjuures oma kyynte alt leiab mingit sodi, mis kangesti kuivanud verega sarnaneb.. Ja edasi läheb asi yha huvitavamaks! Hindeks raudne viis. Lyhijuttudel pikemalt ei peatuksi. Raamatut tasub lugeda juba ainuyksi novelli pärast. Sellegipoolest tasub mainimist, et "All You Zombies" ja "Crooked House" kuuluvad kahtlemata nii Heinleini kui yldse lyhijuttude paremikku, mida ma lugenud olen.
Teksti loeti inglise keeles

Olen viiega vägagi nõus. Ausalt öeldes tundub mulle, et varasem Heinlein on tunduvalt originaalsem ning haaravam, kui ta hilisemad raamatud. Kui Heinlein-i hilisemaid raamatuid võiks (teatavate eranditega) üldiselt paigutada koos Harrisoniga action juttude kirjutajate hulka, siis varasem Heinlein meenutab rohkem Bradbury-t. Raamat koosneb ühest pikemast (nimilugu) ja viiest lühemast. "Unpleasant profession of Jonathan Hoag" räägib mehest, kellel on regulaarne igapäevane amneesi - ta nimelt ei mäleta kus ta tööl käib - iga hommiku ta ärkab ning läheb kuhugi ning iga õhtu tuleb tal pilt kodus jälle ette ning viimasel aja on see teda teatavatel põhjustel häirima hakanud. Ta palkab omale eradetektiivid, kes hakkavad teda jälitama ning satuvad paraja portsu otsa. Mida oskakski öelda, kui selgub, et Looja on tõesti olemas olnud ning avastanud oma taieselt terve pinu näpukaid, mille üle Kriitikud virisema kipuvad, pealegi selgub, et osa tegelasi on mingid sulid, kes nimetavad ennast Linnu Poegadeks. (Lind on Tark ning Julm). Lisaks kõigele muule selgub veel, et pool elu käib hoopis tükkis teiselpool peeglit. VÄGA hea jutt. "The Man Who Travaled In Elephants" on veider lugu mehest, kes on kinni oma minevikus, millest osa on ette kujutatud ing osa on tõeline. Ma ei saanud lõpuni aru, kui palju ta oma elust oli ette kujutanud ning kui palju oli tegelikult olemas. Mulle meeldis, aga ma pakun, et keskmisele lugejale see jutt eriti ei istu. "All You Zombies" on jälle väga hea jutt tegelasest, kes on ühe laksuga oma ema, isa ning oma sündimise korraldaja. Lisaks sellele töötab ta ettevõttes, mis tegeleb ajaparadoksidega. "They" on küllalt keskpärane lugu paranoia käes vaevlevast tegelasest, kes usub, et tema on ainuke mõtlev persoon ning ülejäänud inimesed ning kohad on vaid butafooria tema tüssamiseks. Pärast tuleb välja, et õieti arvas. "Our Fair City" on pisut veider ning üsna naljakas jutt tuulispasast, et on mingit moodi intelligentseks saanud ning tegeleb linnas healoomulise majandamisega. Linnaisade, politseinike ning reporterite sebimine ei taha aga healoomulikusele vaatamata kuidagi lõppeda. "And He Built A Crooked House" on pisut absurdne, kuid vaieldamatult väga hea jutt arhitektist, kes ehitab maja mille aluseks ei ole mitte kolmemõõtmeline Eukleidese geomeetria vaid hoopis neljamõõtmeline (ma mõtlen just neli mõõdet ruumi). Sisuliselt ehitab ta maja, mis on seest suurem, kui väljast ning, kus ruum on paigutatud igasugusele loogikale vastupidiselt. Sisuliselt on seal võimalik iseendale selja tagant jalag perse lüüa.
Teksti loeti inglise keeles

Klassiku jutukogu, millest paraku on asjalikud ainult nimilugu ja kaks enamtuntumat lugu - ilmselt parim ajarännulugu üldse, "All You Zombies", milles peategelane on iseenda ema ja isa. Ja siis "...And He Built a Crooked House", milles asjalik arhitekt ehitab maja mis on hüperkuubi, tesseracti, kolmemõõtmelisse ruumi üle kantud pinnalaotuse kujuga. Siis aga juhtub väike maavärin ja tesseract voldib ennast kokku, muutudes neljamõõtmeliseks ja parajasti majja läinud arhitekt koos ostjatega ei saa sealt enam välja.

Ülejäänud lood oli minumeelest paras ballast, sealjuures vananenud ballast. Tegelikult kui järgi mõtlema hakata, siis "The Man Who Traveled in Elephants" oli ka selline enam-vähem, lüüriline ja kergelt selline magusvalus. Pealkiri ei tähenda mitte meest kes reisib elevantide sees, vaid meest kes reisib elevantide tõttu. Peategelased oli mingi abielupaar, kes leidis oma reisiharrastuse kattevarjuks elevantidega tegelemise ja nad käisid mööda laate, turge ja messe üle kogu USA justkui mingite tsirkuse- ja muude elevantide asjus.Aga jah, nimilugu on päris vinge. Kui keegi teab siis selline film nagu sünge, paranoiline ja gooti ja film noiri segu "The Dark City" meenus kohe...

Teksti loeti inglise keeles

Kui lugu keritakse lahti, luues põnevust mõistatuslikke asjaolusid kirjeldades, aga hiljem jäetakse nende seletamine lugeja fantaasia hooleks, siis mulle see ei meeldi. Jätab lohaka mulje. Kogumiku nimiloos on neid mitmeid: näiteks seesama pruun sodi peategelase küünte all, mida eelnevadki arvustajad nimetavad.

Lühijuttudest, meeldisid mulle "All You Zombies" (sest ajasilmused on lahedad), They (professionaalsest huvist psühhoosikogemuse kirjelduse vastu) ja "And He Built a Crooked House" (sest ruumisilmused on samuti lahedad).

Kogumikule kõrgeima hindega andmiseks peaksin ühtede kaante vahelt vaid suurepäraseid lugusid leidma.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: