Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Methuselah's Children

(romaan aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1941; juuli - september [lühem algversioon]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Kui minu käest on kysitud, et millist nendest Lazarus Longi seeria raamatutest siis ikkagi esimesena lugeda, siis "Methusala''s Children" on ilmselt võimalikest vastustest kõige mõistlikum. Mitte et too lugemisjärjekord ylemäära tähtis oleks.. Aga näiteks juba see fakt, et minuteada on see (kirjutamise, mitte tegevuse kronoloogilsuse järjekorras) raamat esimene kus Lazarus Long ise tegelasena figureeris. Raamat ise on.. päris hea. Neile kes ei tea - elas kunagi 18''nda sajandi lõpul yks miljonär, nimega Howard. Jäi vanaks, kippus ära surema, milline fakt talle sugugi tervitatavana ei tundunud. Mis puhul asutas oma varandusega endanimelise fondi, mis sponsoreeris sellistest abieludest syndinud lapsi, kus vanemate kõik neli vanavanemat olid elus ja enam/vähem kõbusa tervise juures. Yhesõnaga - sooaretus pikaaealisuse tunnuse järgi. Kusjuures, idee toimis. Projekti tulemusena tekkis ennast Howard''s familietex kutsuv rahvakild, kes kõik koletu vanaks elasid. Too rahvakild oli sunnitud endi existentsi salajas hoidma, kuna kardeti ylejäänud rahva reaktsiooni tõdemusele, et keegi neid ja nende lapselapsigi kylma kõhuga lihtsalt yle elab. Selline salatsemine kippus osadel Howarditel lõpuks mõnevõrra yle viskama, mille tagajärjel kogu asi siiski avalikuks tuli. Paraku olid eelnevad kartused enam kui õigustatud..
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

See romaan koosneb kahest osast. Esimene neist kätkeb vaid paari päeva, just neid päevi, mil Howardite eksistents Maal avalikuks saab, ning seetõttu peavad nad ka ülepea kaela kosmosesse põgenema. Selle põgenemise organiseerimisel ja teostamisel tõuseb esile Lazarius Long, vanim Howarditest. See osa raamatust (100 lk.) on väga tempokas ja põnev. Edasi aga keerab raamat rahulikemale voogudele. Teine osa kirjeldab siis Howardite otsinguid kosmoses, leidmaks endale oma planeet, kus elada. See osa romaanist kätkeb endas juba suuremaid ajavahemikke, samuti on tempo kõvasti langenud. Ka kohtuvad nad paari võõrtsivilisatsiooniga. See osa kippus minu jaoks liiga kuivaks ja igavaks jääma. Oleks nad veel paarkümmend lehekülge rohkem kosmoses ekselnud, oleks see teos mult kõhklematult kolme saanud.
Teksti loeti inglise keeles

Pean kõigepealt mainima, et minu jaoks oli lugemisjärjekord "vale" - Howarditest ja Lazarusest juba niipalju loetud, et teadsin laias laastus, mis raamatus juhtub. Seetõttu olin ka pisut pettunud, kuna ootasin tunduvalt "suuremat", sügavamat maailma kui kirju, tempokas ja pisut frivoolne quest, mille eest leidsin. Kõige suuremaks puuduseks peangi täielikku usutamatust - ütleksin isegi, et esimene osa meenutab pisut Harrisoni rotiraamatuid... ning selle välja öelnud, pean RAH-ile punktid tagasi andma, sest kuigi tekst on kohati jah selline muhe andmine, on kogu maailm ja probleem ikka paar suurusjärku tõsisem ja läbimõeldum ning teaduslikum ja inimlikum ühtaegu. Raamatu teine osa aga läheb minu jaoks aega RAH loomingus, kus ta veel pidi oma ideid läbi lillede ütlema, neid ridade vahele peitma. Kui jätta välja see tegelikult piinlikult tobe viis, kuidas New Frontier (pisut hilisemat ACC Ramat meenutav jurakas) ärandatakse ja minema kihutab, arutleb autor inimese olemuse ja võimalike eluviiside üle; teeb seda läbi pidevalt pinget üleval hoidvate sündmuste. Nii et selline kummaline raamat... ühelt poolt väga suure haardega ja ideetihe, teiselt poolt aga on see kõik vähe lapsiku seikluslikkusega pea ära tapetud. Aga lugeda tasub.
Teksti loeti inglise keeles

See Howard`i dünastia alguse lugu oli muljetavaldav. Aga see ringikolamine mööda võõraid maailmu... noh, oli kah. Tegelikult oleks oodanud mingit sorti teema edasiarendust, aga selle asemel ootas koloniste-vaesekesi koju tagasipöördumine. Väike pettumus, noh.
Teksti loeti inglise keeles

Huvitav, minu meelest oli just see maailmu mööda kolamine romaani kõige huvitavam osa-ehkki võib-olla on asi lihtsalt selles, et mulle meeldivad lood avastusretkedest kosmoses ja võõrtsivilisatsioonidest. Igatahes meeldis "Metuselah`s Children" mulle märksa rohkem kui enamus loetud Heinleini tekste, k.a. kogu "The Past Through Tomorrow" omi.

Romaani ilmseks lisaväärtuseks on mõtisklused pika eluea teemal. Mis siis, kui inimene elaks mitmesaja aastaseks? Jah, see paneks meid paljusid väärtusi ümber hindama. Ja levinud arusaam, et vananemine ning surm on loomulikud ja igavene elu oleks mingitpidi ebaloomulik või kurjast, võib ju tegelikult olla lihtsalt lollus-või paratamatusest tingitud eneselohutus.

Lõppkokkuvõttes-Heinleini telliskogus oli väga erineva kvaliteediga tekste. Kogu lugemine ei tekitanud minus väga suurt isu autori loomingu järele-ent Lazarus Longi sari hakkas mulle huvi pakkuma, eelmises lõigus mainitud põhjustel.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2023
mai 2023
aprill 2023
märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023

Autorite sildid: