Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Time Enough for Love, or The Lives of Lazarus Long

(romaan aastast 1973)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.444
Arvustused (9)

Keskne raamat Heinleini Lazarus Longi lugudes. Sisuliselt koosneb ta mitmest omavahel läbipõimuvast novellist. Lugema peaks seda kahel põhjusel: Esiteks on ta lihtsalt viimasepeal hea. Teiseks tuleb siin mängu terve myriaad tegelasi kes Heinleini hilisemates raamatutes rolle mängivad. Lisabonusena sisaldab see raamat Heinleini personaalset aforismikogu ("The Notebooks of Lazarus Long"). Soovitan *soojalt*.
Teksti loeti inglise keeles

Üks parimaid ulmekaid, mida kunagi lugenud olen. Kolm hüüumärki.Teos on mehest, kes sündis aastal 1916 ja on jutustamise ajal elanud 2300 aastat. Ta oli valmis surema, ent üks ta lapse-lapse-jne-lastest toob ta (neil päevil tavalise) noorendamistehnikaga ellu tagasi, sest ta valmistub viima inimkonna pikaealise osa, Howardite, keskust uuele planeedile ja vajab endise juhi tarkust. Elama meelitab ta peategelase, Lazarus Longi, (sündinud Woodrow Wilson Smith ja tuntud väga paljude nimede all) sellega, et lubab talle midagi sellist välja mõelda, mda ta seni teinud pole. Edasi on läbisegi tema mälestused (mida ta räägib planeedi juhtarvutile, kellele on tekkinud teadvus ja kes tahab (ja lõpuks ka saab tehislikult kasvatatud kehas) inimeseks) ja ta elu algul vanas keskuses, Secundusel, hiljem uues, Tertiusel. Need (mõned iseseisva jutustuse mõõtu) lood tema elust ja inimestest, keda ta tundnud ja armastanud on, on väga soojad ja inimlikud, usutavad ja mõjuvad. Lazarus Longi isik ja vaated on loomulikud, vabad ja teravmeelsed. Seda Heinleini loodud maailma tundma õppides on raske tulla tagasi meie skisofreenilisse tänapäeva. Raamatus murtakse kogu aeg reegleid ja tabusid, mis kammitsevad meie tänapäeva - näiteks ei ole midagi ebaloomulikku armastuses lähisugulaste vahel (ainus piirang on geneetilise väärarengu oht) või stseen, kuidas poodi röövima tulnud tegelasel lõikab poe omanik pea otsast ja paneb poe ette teibasse (asendades selle mõne päeva pärast plastikust mulaaziga) ja ühiskonna reaktsioon on selline, et ta saab linnavalitsuselt preemia.Selle raamatu on tegelikult võimatu paari sõnaga ümber jutustada (ligi 600 lehekülge). Seda on nimetatud RAH-i ambitsioonikaimaks teoseks ja oma ülivõrdes arvamuse ütlesin välja. Kindlasti ta paljudele ei meeldi, sest teatud mõttes on teos hävitav hinnang tänapäeva lääne kultuurile. Ja mitte ainult seeläbi, et Lazarus peab oma kasutütardele (kes on sündinud läbi erinevate emade, ent on geneetiliset tema emased identsed koopiad) minevikust (meie tänapäevast) rääkides kordama "ärge naerge ja karjuge, loomulikult on see ürgtobe, aga ei maksa unustada, kui primitiivsed need inimesed tollal olid"; või et kirjeldatud eriti vastiku orjandusliku planeedi nimi on "Õnnistatud" (Blessed) ja seda juhivad kirikutegelased. Kahjuks ei saa teos muidugi läbi kahtlasevõitu detailideta, millest suurim on vast see, et kuidagi ei taha uskuda, et ka planeete koloniseeritakse nii, et tullakse raketist välja, rakendatakse muulad vankri ette, rännatakse janu kannatades sobivatele maadele ja hakatakse neid sonkima. Samuti ei saa algus minema, ka veel esimeste 30-50 lehekülje järel on ta talutav, kuid mitte suurepärene.Igal juhul teos, mida ise veel kindlasti loen ja kõigile teistele südamest soovitan.
Teksti loeti inglise keeles

Hea raamat ja väga hea ulmekas. Sisu on eespool ilusasti kokku võetud, jutud on huvitavad jne. Aga mulle ei meeldi. Ma lähen kohe vihaseks, kui ma Heinleini loen, isegi kui ma mõtlen mõnele tema teosele. Heinlein kehastab minu jaoks inimtüüpi, millist vihkan üle kõige. Kuradi ultraparempoolne peer! Nonii, tekibki küsimus, mida hindeks panna. Surun maha isiklikud vastikusvärinad ja hindan kirjaniku suurejoonelisust ning julget ühiskonnakriitilisust.
Teksti loeti inglise keeles

Siit algas minu suur lugupidamine Heinleini vastu - tema vabameelne maailmavaade ja irooniline, ent samas lootustandev suhtumine inimkonda. Mingis isiklikus mõttes on see raamat ja tema järjed mõjunud mulle ravimina, aidanud aktsepteerida inimesi sellisena nagu nad on.

"Piisavalt Aega Armastuseks" - tõsi ta ju on - meie, kes me elame mingid napid 100 aastat, kulutame enamuse sellest ajast rabelemisele muretu pensionipõlve nimel, selle asemel et armastusväärseid inimesi leida ning lihtsalt elust mõnu tunda.. võibolla see ei oleks nii, kui inimene elaks 500, 1000 aastat?
Teksti loeti inglise keeles

Esimene Heinlein, mida originaal keeles lugesin. Pean seda raamatut, enda poolt läbiloetutest, parimaks Heinleini teoseks. Teose parim osa minu jaoks oli ja on Lazarus Longi aformismikogu. Nagu eespoolgi on mainitud, sai ka minust peale selle teose lõpetamist suur Hainleini austaja.
Teksti loeti inglise keeles

Liisa kommentaari lugedes hakkasin mõtlema, et äkki on mul mingi kiiks. Sest meessoost arvustajad näivad teost hindavat suhteliselt kõrgelt;) Ja mina ka;)

Minu jaoks kirjutas RAH ajast, inimestest ja suhetest. Mitte seksist. Sest- RAH maailmavaade võiks näida lootusetult moraalilage- aga mõelda vaid, kui palju on võltsi ja valet meie ühiskonna poolt soositud hoiakutes, käitumises, tegudes. Ja kes suudaks tänapäeval armastada kedagi just sellisena, nagu ta on?
Väga meeldis ka teose ülesehitus, kus üksikud novellikillud olid sobitatud taustsüsteemi ja täiendatud aforismidega.

Teksti loeti inglise keeles

Aga mina ei suutnud seda rohkem kui pooleni lugeda. Ja sedagi mitte järjest. OK, on küll kohati hea. Aga sellest raamatust sai alguse mu kahtlust, et Heinleinil on mingi kompleks sellega, et kõik ikka kõigiga seksiks. Pole vist läbivamat teemat ta teostes? No igatahes ei ole see raamat midagi, mida mälestusväärseks peaksin.
Teksti loeti inglise keeles

Raamat koosneb omavahel lõdvalt seotud novellidest, ehk siis Lazarus Longi mälestused on seotud järjekordse Howardite kolimisega, mille tarbeks Lazarus, kes tahtis juba surra, jälle noorendatakse. Need mälestused on küllaltki kõikuva tasemega. On nii actionit kui ka romantikat koos rohkete seksstseenidega, mis murravad paljusid tabusid. Oli nii igavamaid kui ka põnevamaid kohti. Mulle konkreetselt ei meeldinud eriti see tabude murdmine. Oli palju kordi, milles kirjeldati vahekordi ja armastust lähisugulaste vahel. Nende vahele aga oli pikitud põhjalikult geneetikat, et mis siis nüüd juhtub, kui nad omavahel lapse peaksid saama. Kui alguses oli see omanäoline lähenemine, siis pikapeale muutus tüütuks, et Lazarus ronis iga vähegi liigutava (olgu see siis noor või vana) sugulasega voodisse. Aga tegelikult oli ikka positiivseid elamusi rohkem (kasvõi lugu õest-vennast orjadest, lugu adopteeritud tütrest ja I maailmasõja aegse Ameerika kirjeldused). Pika miinusega viis.
Teksti loeti inglise keeles

Mõtlesin vahepeal, et 3 on isegi palju, aga siiski, kokkuvõtteks võib rahuldavaks raamatut lugeda. Kuna tahtsin raamatu läbi saada, siis ausalt öelda pidin ennast sundima vahepeal, et seda üldse lugeda. Raamat on osaliselt Lazarus Longi mälestustest ja Henlein on teinud ühe paljulubava ja huvitava tegelaskuju, millega võiks palju teha. Kahju ainult, et suurem osa raamatust on kulutatud heietamise peale, et kes kellega ja kuidas võiks magada, millised järglased on ja kellele tagumiku peale laksu võiks anda. On helgemaid kohti ja isegi huvitavaid ideid mõnes kohas, mille pärast ka hinne kõrgem, kuid kokkuvõttes on raamat ainult siis lugemist väärt, kui tahad Lazarus Longi tegelaskujust natuke rohkem teada saada.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: