Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Requiem

(jutt aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1940; jaanuar
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

D.D. Harriman on juba vana mees kuid ta ei ole ikkagi oma jalaga kuule saanud. Ametlikult ei ole enam mingit võimalust ka - mehe vanadusest haprad kondid ja nõrk süda välistavad ohtliku kuureisi. See lugu ongi sellest, kuidas D.D. kõigest hoolimata teostab oma unistuse omavahenditest ja paari põhjakõrbenud piloodiga abiga. Teda püüavad takistada kauged sugulased, kelle meelest on Harriman vanadusest nõder ning raiskab nendele kuuluvat raha.

Lugu on kirjutatud 10 aastat varem kui "The Man Who Sold the Moon" ning mul on väga raske ette kujutada, kuidas neid jutte vastupidises järjekorras lugedes käesolevast loost mingit naudingut saada on võimalik. Hilisemates kogumikes on muidugi järjekord paigas.

Teksti loeti inglise keeles

Aga vaat see oli hea lugu...

Kui muidu on Heinlein selline tuimavõitu kirjanik, siis käesolev tekst on ääretult poeetiline, umbes nagu Clarke`i "Linn ja tähed". Midagi väga sümpaatset on selles loos ja ta on oluliselt parem, kui ta märksa pikem eellugu "Mees, kes müüs Kuu maha" . Ballasti vähem ja see tõstab õhustiku paremini esile.

Teksti loeti inglise keeles

«Reekviem» on selles mõttes kummaline jutt, et peaks mulle potentsiaalse pisarakiskujana ju väga meeldima, ometi on selle loo (kavandatud) emotsionaalne plaan mulle alati pisut lameda ja ebareaalsena tundunud. Aga ometi see emotsionaalne plaan paljude jaoks ikkagi töötab. Meenub, et Isaac Asimov memuaaritses, kuidas selle loo lugemine ta pahinal nutma pani ja samuti mainib Kristjan eelarvustajana ära teksti ääretut poeetilisust. Nojah.

«Reekviem» on siis lugu sellest, kuidas Kuu-uurimise ja hõlvamise üks initsiaatoreid Delos D. Harriman tahab enne surma kordki elus Kuul ära käia. Kehva tervisliku seisukorra tõttu ei lase riiklikud reguleeringud ja eeskirjad teda aga enam kuulennule. Omal ajal pole Harrimanil aktiivse suurkapitalistina selleks kunagi aega olnud, nüüd siis müüb ta miljardärina maha oma aktsiad, prahib mitteametlikult ühe raketi, leiab sellele meeskonna ning lendab Kuule. Kõikvõimalikud kauged sugulased püüavad tema vaimset tervist kahtluse alla seades neid müüke kohtu abil takistada jne, aga Harriman rihib siiski läbi raskuste oma eesmärgi poole. Kasvõi elu hinnaga.

Ei meeldinud see lugu mulle eriti esmalugemisel, ega ka nüüd 15 aastat hiljem. Kuidagi kunstlik ja konstrueeritud. Tegelikkuses avaksid Harrimani käsutuses olevad rahasummad siiski kõik uksed. Kummaline on ka, et lugedes mõtlesin, kuidas lugu omal ajal lihtsalt ei saanud töötada, noh, 9 aastat enne lühiromaani «Mees, kes müüs Kuu maha», milles siis märksa noorema Harrimaniga kohtume. Et ilma selleta, ilma noore Harrimaniga kohtumata jätab see vana mees, kes tahab Kuule, lihtsalt kaunis külmaks. Vaatan, et samal teemal on ka Andri mõtisklenud. Et samas võtmes pisarakiskujad mulle vägagi meeldida võivad, näitab edukalt samalaadset, kuid teistpidist skeemi kasutav John Christopheri jutt «Christmas Roses», mis meeldis mulle 90ndate keskel ja meeldib ka praegu.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: