Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Misfit

(jutt aastast 1939)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1939; november
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Siin astub mängu Andy Libby, üks üsna oluline tegelane RAH-i hilisemates lugudes. Hunnik noori, kes eluga midagi peale ei oska hakata, saadetakse (antakse mõista, et mõned mitte päris vabatahtlikult) üht asteroidi baasiks muutma. Meeste hulgas on kutt, kes teab vastuseid kõigile matemaatilistele arvutustele. Lõpuks hakkab kapten asja uurima ja kui üks ta abidest küsib näiteks ruut ja kuupjuuri, Andy teab, aga logaritmi kohta küsib, et mis see on? Kui ära seletada, siis teab ka vastust. On ka ärev moment – kavas on muuta asteroidi orbiiti, poole manöövri peal aga läheb arvuti rikki. Loomulikult Andy abiks...
Teksti loeti inglise keeles

Otsustasin Heinleini Tulevikuajaloo-lugusid (üle) lugema hakata mitte nende kronoloogilises, raamatujärjekorras, vaid nende ilmumise järgi, et kogeda neid selles järjestuses, nagu nad jõudsid Kuldajastu-aegsete ulmefännide ette. Pärast «Elujoont» augustis 1939 ilmus järgmisena novembris Astounding Science-Fictionis lühijutt «Heidik» ja see on juba rohkem midagi minu maitsele.

Esmakordselt astub areenile Andrew Jackson Libby, matemaatikageenius, keda kohtame hiljem mitmes Lazarus Longi romaanis. Käesolevas loos on ta üks Maal päriselt mitte millekski sobivatest sotsiaalsetest heidikutest ja seaduse silmis mitte just parimas kirjas kodanikest, kes on saadetud kosmosejalaväkke, poolmilitaarsesse üksusesse, mille ülesandeks on asteroidide «kodustamine», neist kosmosejaamade ehitamine ja orbiidil õigesse kohta toimetamine.

Nõrguke Libby, kellest karmide meeste maailmas varem suurt ei peetud, osutub tänu oma matemaatilisele taibule ootamatult kasulikuks ja teda hakatakse vääriliselt hindama. Õieti tänu temale töö kosmosejaama paikaliigutamisel õnnestubki. Ühest küljest hästi lihtne lugu kosmose-inseneeriast, teisalt kuidagi väga laheda fiilinguga tekst, mis mulle juba esmalugemisel sügavama mulje jättis kui mitmed tunnustatud Tulevikuajaloo-tekstid.

Teksti loeti inglise keeles

1939. aasta jutt, ja seda on ka näha. Põhiline on see, et ilmselt polnud veel mõttelend arenenud et oleks saanud julgelt fantaseerida, selle asemel võeti mingi tegevus lähiminevikust - näiteks ütleme pisikurjategijate Austraaliasse transportimine kuskil 19. sajandil - ja asendati detailid sujuvalt "ulmelistega". Et siis mitte fregatt vaid hoopis kosmoselaev (kuigi kõik ohvitserid ajavad ikka sarnast merelist slängi suust välja, kuskil passis isegi "lookout" ehk siis vahimadrus, kuigi kosmoselaevas sellise olemasolu on umbes sama vajalik nagu pimedale värvitoonide tabel), mitte Austraalia ja sunnitöölaager vaid miski kauge asteroid, mitte rikkiläinud ütleme sekstant vaid mingi juhtrakettide süsteem, mis pidi asteroidi õigesse kohta manööverdama, ja nii edasi. Ühesõnaga, tavaline poistekas ainult ulmelises kompotis. Paraku kui fantaasiavaene kirjanik kannab oma oleviku kaugesse tulevikku üks ühele üle siis kukuvad ikka välja näiteks mingid auru jõul töötavad metallist hobused, kellele usin väike ja must hiinlane perssest labidaga sütt sisse loobib, mitte aga ütleme mugavalt, sujuvalt, kiirelt ja tipptehnoloogiliselt liitri kütusega tuhandeid kilomeetreid läbiv sõiduk (no lendav auto on juba teistmoodi äärmus). Piltlikult, kui te nüüd aru saite mis ma öelda tahtsin.

Tahtmata kuidagi halvustada vanameistrit ja kummardades tema panuse ees ulmekirjanduse arengusse jään ma siiski seisukohale et tegu on võrdlemisi halva kirjanikuga kes on juba ammu aegumistähtaja ületanud.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: