Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

The Man Who Sold the Moon

(lühiromaan aastast 1950)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Lugu, milles organiseeritakse esimest ja teist kuu-lendu, organiseerijaiks ühelt poolt oma lapsepõlveunistust teostav geniaalne organisaator D.D. Harriman ja tema truu kuid ettevaatlik abiline George Strong ning teiselt poolt rahakas finantseerija Dan Dixon. Üsnagi suurt tähelepanu on pööratud protsessi üksikasjadele, sealjuures asja tehnilisele küljele, ehkki siin on mõningaid küsitavusi - ei usu näiteks, et kaalu vähendamise huvides kosmoselaevaga sidet pidada võimaldav raadioaparatuur maha jäetaks. Aga et loo kirjutamise aeg jääb juba kaugesse minevikku, siis on ka üsna mõttetu selle kallal suuremat norida.

Hoolimata teatud dokumentaalsusest ei jää jutt päris kroonika tasemele, kirjeldatud on ka D.D. tausta, tema inimestega ümberkäimise oskusi ja loo kõige eredamaks osaks on mõru pill, mis tal loo lõpus alla neelata tuleb.

Paistab et Heinlein on kirjutanud hümni tegudeinimesele, kes tegutseb mitte rahahimust või kuulsusejanust vaid soovist inimkonda edasi viia. Või on Harrimani näol lihtsalt tegu inimesega, kes on säilitanud nooruspõlvele omase rikkumatuse ja usu oma võimesse midagi ära teha. Neli pluss

Teksti loeti inglise keeles

Sisust on Andri paar sõna kirjutanud, ega midagi lisada ei ole. Nüüd, kui kuulennud juba ammu ära tehtud, tuleb vaid hinnata neid punkte, mis RAH-i ennustustes täppi läksid, ja neid on päris palju, alates sellest, et keemilise kütuse puhul on ja jääb kuulennu mass kriitiliseks - 80-meetrine Saturn 5 on ju Olümpia hotelliga võrreldav jurakas... Siin taga on muide üks huvitav detail - kirjutamise ajal ja (ühe tema artikli põhjal) ka veel 60-ndatel uskus autor (ja seda usku jagasid paljud!), et on vaid paari aasta küsimus, mil tulevad tuumamootoriga kosmoselaevad, nii et sajandivahetusel me lendame planeetide vahel. Mida pole, seda pole, kusjuures tehniliselt on asi lahendatud ja kaugsondidel on tuumamootor. Oli optimismi, helgesse tulevikku uskumise aeg, ei arvestatud inimese peituvat metslast - roheliste protestid sisuliselt blokeerisid katsed tuumamootoritega ja siin me nüüd siis istume :-{{{ Aga igatahes tasub lugeda!
Teksti loeti inglise keeles

Pean tunnistama, et kõhklesin tükk aega "nelja" ja "viie" vahel. Nagu kombeks, otsustasin madalama hinde kasuks. "Mehes, kes müüs Kuu maha" on ajastule omast optimistlikku õhustikku ja ehkki kohati kipub ärilis-juriidiline osa teksti enda alla matma, on lõppkokkuvõttes ikkagi tegu hea looga. Loed ja ootad midagi... Ja ehkki oodatud kulminatsiooni ei saabu, oli lugemine ikkagi tore.

Veidi meenutab tekst koloniaalajastu seiklusjuttude algust-kellegi hulljulge isiku ekspeditsioonikava ja vahendite hankimine selle kava teostamiseks. Ainult et edasi see päris nii ei arene, võib otseselt spoilerdamata öelda. Harrimani karakter on ääretult sümpaatne, nii et selle eest kahtlemata samuti plusspunktid.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: