Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Lost Legacy

(lühiromaan aastast 1941)

ajakirjapublikatsioon: «Super Science Stories» 1941; november [autorinimega Lyle Monroe, pealkirjaga «Lost Legion»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
3
0
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Heinlein kirjutab ikka oma armsal superinimeste teemal, mitu siin jutus esinevat detaili on ka loos ''Gulf''. Seekord väidetakse, et kunagi ainult sellised supertegelased maailmas elasidki ja praegune inimkond on taandarengu tulemus. Idee iseenesest OK, aga kogu see ülejäänud moos seal jutus on küll kahtlane. Sorry, aga ma tõesti ei suuda uskuda, et teadlased võivad sellised olla ja teadust võib nii teha, nagu siin kirjeldatud. Tegelased olid ka väga stamplikud ja vahepeal oli see jutt lihtsalt igav.
Teksti loeti inglise keeles

Kirjutamisaastal oli idee uudne, kuid tänapäeval kipub selliseid narratiive kasutama iga kolmas, kes Algernoni läve ei ületa... Kuidagi tobe oli see jutt, ja seda õige mitmel põhjusel: juba mainitud lasteka tasemel teadusetegemine, siis superinimesed ja siis nii nadi konflikt lõpus, et võttis oigama. Ning kuidagi liiga kiiresti ja kergelt käis seal kõik... Ei saa soovitada.
Teksti loeti inglise keeles

Minu arust peaks jutte hindama nende kirjutamise aja kontekstis ja 1941. aasta kohta on see kaunis kobe lugu. Jah, muidugi on meie teadmised inimese evolutsioonist 72 aasta jooksul (terve inimiga!) nii palju täienenud, et Heidelbergi inimese jt. üle ei anna enam kuidagi niimoodi ironiseerida, nagu seda loo alguses tehakse ning tänapäeval olekski kogu edasine arendus naeruväärne. Sellest ei saa aga tuletada etteheidet noorele Heinleinile.

Punkte läheb maha hoopis muu pärast. Nn. alternatiivseid või parateaduslikke teooriaid on põhimõtteliselt kolme liiki. Esiteks ilmselge sõgedus ja pettus, mille viljelejad tuimalt valetavad ammu läbiuuritud asjade kohta: Lameda Maa Selts, vaktsiinivastased, astroloogiliste ennustuste koostajad, homoöpaadid jt. Teiseks fantastilised teooriad, mida pole kunagi õnnestunud kontrollida või uurida põhjusel, et need on vastuolus enam-vähem kõigega, mida loodusteadused seni on saavutanud: levitatsioon, pürokinees jt. Kolmandaks nähtused, mis iseenesest ei riku ühtegi tuntud loodusseadust ja võiks vabalt meile tuntud maailmas eksisteerida, aga mida pole seni õnnestunud eksperimentaalselt kinnitada. Kõige ilmsem näide sellest grupist on telepaatia. Minu etteheide Heinleinile seisnebki selles, et ta paneb ühte patta kaks viimast gruppi.

Esiteks on see mõõdutundetu ja loogikavaba - miks peaks arvama, et telepaatial ja pürokineesil võiks omavahel niigi palju ühist olla kui absoluutsel muusikalisel kuulmisel ja võimel käelöögiga telliseid purustada? Teiseks jääb ta fabuleerimisoskus niimoodi võimestatud tegelaste kujutamisele alla - miks pidid tegelased linna keskväljakul toimuma pidanud võimete demonstratsioonile taksoga sõitma ja ennast kinni nabida laskma, kui nad võinuks kohale lennata ja nii oma demot väga veenvalt alustada...? Kolmandaks pole kogu imevõimete spektri kaasamist üleüldse vaja - toimiv telepaatia ajaks püstitatud eesmärke silmas pidades asja üksigi ära.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023

Autorite sildid: