Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

The Long Watch

(jutt aastast 1949)

ajakirjapublikatsioon: «The American Legion Magazine» 1949; detsember [pealkirjaga «Rebellion on the Moon»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Pikk vahikord»
antoloogia «Lilled Algernonile: Anglo-ameerika kirjanike ulmelugusid» 1976

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
15
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.789
Arvustused (19)

Yks kahest (seni) kohalikku keelde tõlgitud Heinleini jutust. Kuigi see ei ole kaugeltki yks parimaid Heinleini lyhijutte, saan ma põhimõtteliselt aru, miks ta sinna kogusse (Lilled Algernonile) sisse läks. Kahekesi koos ("By His Bootstraps") annavad nad Heinleini stiilist ilmselt kahe jutu abil potentsiaalselt saavutatavatest ylevaadetest yhe parima. Nimelt on käesolev jutt hea näide Heinleini patriootlik-heroilistest noorsoolugudest. Jutu peategelast (nimi hetkel ei meenu) ja syndmusi mainitakse ära ka yhes hilisemas romaanis ("Space Cadet"). Syzee seisneb sõjaväelises riigpöördekatses kuule paigutatud tuumalõhkepeadega rakettide abil. Mille siis vapper peategelane omaenese elu hinnaga nurja ajab. Niiet eraldi võetuna mitte midagi erilist, samas eesti tõlkeulme arendamise seisukohalt nelja igati ära teeninud.
Teksti loeti eesti keeles

Patriootlik heroilisus on asi, mis mulle praktiliselt Heinleini igast teosest näkku kargab...noh, ütleme varasemast Heinleinist kuni ''Stranger in a Strange Land'' nime kandva teoseni. ''Pikk vahikord'' on tegelikult vähemdidaktiline kui Heinleinil muidu tavaks, küllaltki traagiline pala ja võib-olla tema peamine õnnetus on olla (eestikeelses väljaandes) niivõrd tugeva loo nagu seda on ''Enese ees ja järel'' kõrval.
Teksti loeti eesti keeles

Kiidan kõrgemalt kui eelpoolkõnelejad. Mulle meeldivad lood inimestest, kes on nõus teiste päästmise nimel ennast ohvriks tooma. Igal juhul lugu, mis mind tolles "Lilled Algernonile" kogumikus kõige enam torkis. Kindel viis.
Teksti loeti eesti ja inglise keeles

Mulle ka meeldis. Patriotism on mõnes kohas täitsa omal kohal. Tegelikult oli päris mõnus lugu. Minu meelest ei läinud ta midagi nii suureks halamiseks kätte. Jutus on veidi musta huumoritki. Peategelane suhtus ju peatselt lähenevasse surmasse üpris ükskõikselt. Jutu süzee oli kah üpris normaalne, polnud seal millegagi üle pingutatud. Seega, mina viskan "viie".
Teksti loeti eesti keeles

"Film oli otsast lõpuni süsimust." See pole isegi patriotism, vaid kogu inimkonna nimel tegutsemine, kõrgemal igast kohalikust natsionalistikesest. See oli esimene koht, kust ma (ca. 9-aastasena või nii) lugesin, kuidas tuumapomm toimib, muide. Kirjutatud samal ajal suht tugevas stiilis, mitte nagu Heinleini mõned muud kosmoselookesed, mis paistavad olema ainult selleks paberile pistetud, et mingit ideed kirjeldada.
Teksti loeti eesti keeles

Patriotism oli siin ju tegelikult suhteliselt kõrvaline asi. Oluline ei ole mitte ühe üksiku natsiooni tulevik, vaid kogu inimkonna saatus. Otsida võib ju siit musta huumorit ja tragöödiat (ning kindlasti need ka leitakse!!!), aga mõte jääb minu jaopks samaks: ühe isimese elu on väheoluline, kui kaalul on terve planeedi tulevik.
Teksti loeti eesti keeles

On lugusid, mis ei aegu.

RAH selle jutu võluks on see, et ta ei muutu läägeks - viga, mida paljud helgete-heroiliste lugude kirjutajad pole vältida suutnud.

Sisu ümber jutustama hakata pole vist mõtet. ;-)

Teksti loeti eesti keeles

Kahtlemata teab enamus eesti ulmehuvilisi seda juttu ka une pealt, seetõttu ei räägi sellest... ;) Hea jutt. Kui hinnet täpsustada, siis on see 4,95.
Teksti loeti eesti keeles

Patriootlik neh, aga hea ehk kah. Isegi patriotism on vahel hea, eriti, kui see on selline... kuidas nüüd öeldagi... isetumat laadi. Üksikisiku ja planeedi või inimhulga suhete arutamine on alati veidi keerukas, aga tegelane näis toimivat mõistlikult nii psühholoogilisest kui ka geneetilise matemaatika vaatevinklist.
Teksti loeti eesti keeles

Mõjuv ja mõtlemapanev jutt. Viis igatahes. "By his bootstraps" oli nii erinev, et omal ajal lugedes ei märganudki, et tegemist on sellesama autoriga. Mõlemad oma zanris sellegipoolest viieväärilised.
Teksti loeti eesti keeles

Minu huvi RAH vastu algaski tegelikult hetkest, kui kunagi ca 7-10 aastat peale ilmumist "Lilled Algernonile" kogumikku üle lugedes avastasin, et kaks mulle kõige enam meeldinud lugu on sama autori sulest...

Jätkuks vaid endal julgust vajadusel käituda nagu leitnant John Ezra "Johnny" Dahlquist!

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: