Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

The Green Hills of Earth

(jutt aastast 1947)

ajakirjapublikatsioon: «The Saturday Evening Post» 1947; 8. veebruar
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Kosmoseajastu algus. "Tollal" polnud pilootidel kindlustusi, nii et kui üks neist pimedaks jäi, polnud tal suuremat muud teha, kui rännata mööda päikesesüsteemi ja endale muusikuna elatist teenida. Muutus ta omamoodi legendiks, ja kui ta ühel päeval otsustas (lihtsalt kõndis laeva sisse ja laskus esimesse leitud kiirendustooli) Maale tagasi tulla, toimus laeval plahvatus ja...

Võimas ja inimlik lugu!

Teksti loeti inglise keeles

Loo peategelane laulik Rhysling on justkui omalaadne kokteil Homerosest ja Puškinist-viimasega seob teda roppude luuletuste hilisem mahasalgamine ning viisakama imago kujundamine.

Tegu on korraliku looga. Eriti tuleb kiita pealkirja-ulmeliselt poeetiline. Loo järgi on ka nimetatud Ameerika ulmeluule aastaauhind Rhysling.

Huvitav on võrrelda, kuidas kirjeldasid ulmekirjanikud Marsi ja marslasi ajal, mil seal eksikombel arvati tsivilisatsioon olevat. Wellsi laadis agressiivsete ja Maa inimestest tükk maad arenenumate marslaste kõrval oli millegipärast väga levinud ka kujutlus Marsist, kui degenerantlikust, allakäivast ning surevast maailmast. Seda võtet kasutab Heinlein nii siin loos kui ka teistes "Tuleviku ajaloo" sarja lugudes. Ent midagi sarnast on kirjeldanud ka Tolstoi, Bradbury, Burroughs ja Zelazny-kui nimetada esimestena meenunud. Tõsi küll, allakäigu kirjeldused avalduvad neil erinevalt.

Aeg on "Tuleviku ajaloo" lugudele paraku oma jälje jätnud ja praegu pole kirjeldused Marsi kanalitest ning Veenuse d˛unglitest paraku nii muljetavaldavad kui näiteks Reynoldsi või Banksi looming. See pole etteheide. Aja vastu ei saa ükski kirjanik. Kui näiteks Reynoldsi "Pushing Ice`i" lugedes võid mõelda, et selline võib olla tulevik, siis varast Heinleini lugedes tead-sellisena nähti tol ajal tulevikku, ent see ei saanud teoks ega saa iialgi. Mis justkui vähendaks veidi lugude tõsiseltvõetavust. Eks kaasaegse ulmega on viiekümne aasta pärast ilmselt samuti...

Neli pluss.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: