Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Delilah and the Space-Rigger

(jutt aastast 1949)

ajakirjapublikatsioon: «The Blue Book Magazine» 1949; detsember
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
1
1
0
Keskmine hinne
3.6
Arvustused (5)

Maa orbiidile ehitatakse orbitaaljaama. Põhiliseks probleemiks on kaader - ehitustöödele on kogunenud kyllalt kirev seltskond. Vaba ajaga, nii vähe kui seda ka on, ei ole pooleldi valmis orbitaalkompleksis suurt midagi mõistlikku peale hakata. Levivad joomarlus ja hasartmängud.

Järgmise systikuga saadetaksegi Maa poole tagasi radist-kavalpea, kes avastas mooduse kaaluta olekus täringumänge korraldada (raudtäringud ja magnetiseeritud laud). Paraku ellimineeris säärane originaalne tehniline lahendust mängust ka juhuse..

Sama systikuga saadetakse vallandatud radistile ka asendaja. Lähemal tutvumisel selgub.. et tegemist on naisterahvaga!! Jaama hiiglase kehaehitusega superintendant "Tiny" Larsen on tõelises raevus - tema hoole all on mitusada meeshinge, kes pole 8 kuud naist.. isegi mitte näinud! Tylid ja segadus on garanteeritud.

Mõnus ja muhe, suisa sädelev jutuke. Kui kellelegi tunduma peaks, et naised kosmoses iseenesest mõistetavad on, siis vaadake teose aastaarvu.

Teksti loeti inglise keeles

Sugupoolte rollidesse traditsiooniliselt suhtuvalt autorilt (ka kirjutamisaega arvestades) pisut üllatuslik pala, mis tegelikult midagi ei anna. Heinleini austajad võivad muidugi viidata, et vaat kirjutab ka professionaalsest naiskosmonaudist, feministid või nende sugulashinged ütlevad paremal juhul et nojah, aga tegelikult meid selline asi ikkagi ei veena. Ka on selliste juttude sõnum katastroofiliselt kiiresti aeguv.

Jutt ise on kõigest hoolimata triviaalne ja igav nii et tulevad meelde Asimovi "anekdoodid".

Teksti loeti inglise keeles

Eino, see oli küll nüüd pagana lame lugu...

Saadetakse naine kosmosejaama tööle. Ülemus on algul vastu, aga siis peab alluvate survel leppima. Ja kõik! Ei ole klassiku vääriline tekst ja ei näe mingit põhjust talle ilmumisaastat arvestades allahindlust teha.

Enamik kogust The Past Through Tomorrow on mul veel lugemata... Loodetavasti tuleb ka midagi tõeliselt head ja selliseid "pärle" rohkem ei esine.

P.S. Tean, et Baas pole koht mõtete vahetamise jaoks, aga vastuseks Musta Kassi arvustuses mainitule peab mainima, et arusaadavalt jõudis mulle kohale, mis sisuliselt mungaelu elavaid kosmoselaeva töölisi jaama saabunud naise juures paelus. Ilmselt oligi see "situatsioon", millest jutt käis. Ja arvan, et selliseid situatsioone võib ka reaalelus, näiteks sõjaväeosas või kaubalaeval, küllaga ette tulla.

Teksti loeti inglise keeles

eelmine arvustus üllatas sedavõrd, et avasin vastava kausta ning leidsin umbes 130 Heinleini teksti seast - mis ammust aega sorteerimist ootavad - ka selle. vist jäi eelmisele arvustajale situatsioon arusaamatuks. no ei ole ka minu asi hakata siin lilledest ja liblikatest seletama.ok, satelliitjaamade ehitamine pole tänapäeva lugejale miski uudis. aga olulisemad ongi ju inimsuhted. ning konstrueeritud olukord võimaldas näidata midagi, mis argireaalsuses nii tihti vastu ei tule. kirjandusliku poole pealt tasub aga tähele panna jutustajaisiku valikut. algajal autoril oleks ilmselt kiusatus kirjeldada toimuvat Tiny või Brooksi poolt. juttu poleks saanud. miski suvalise lontruse poolt vaadatuna poleks kah saanud.aastaarv loeb - antud juhul eesti lugeja jaoks - nii palju, et jaankross polnud kõiki oma telliseid siis veel kirjutanud. eriti neid, kus jutustajaks tark vanamees, tegelikule peategelasele lähedalseisev isik.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: