Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Blowups Happen

(lühiromaan aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1940; september [algversioon]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Robert A. Heinleini järjekordsel sünniaastapäeval jätkan siis meistri «Tulevikuajaloo» tekstide arvustamist, mis lubamatult pikaks ajaks soiku on jäänud. Samas oleks käesoleva lühiromaani arvustamine tähtpäeval üsnagi õigustatud valik, sest autor (ja mitte ainult tema) on pidanud seda igati oluliseks tekstiks.

Lugu ise on selline üsnagi vanamoeline lühiromaan, kus tegelasteks uljad insenerid, ettevaatlikud ametnikud ja suhteliselt juhmid ärimehed. Peategelaseteks on siiski Idee ja Probleem. Miks ma siiski sellisele tootmis-tehnilisele tekstile viie panen? Ainsaks põhjuseks on Robert A. Heinleini geniaalsus! Meister oskab ka sellises juhmis ja jaburas jutuskeemis kirjutada huvitavalt, haaravalt... oskab tuua sisse inimlikku momenti, oskab näidata asjade sotsiaalseid tagajärgi ning ka seda, et igasuguseid avastusi ja leiutisi tingib eelkõige sotsiaalne tellimus. Ning loo põhiväärtus on selles, kuidas autor ilmekalt näitab, et progressi ei saa peatada, et ka ohtlikke leiutisi ei saa olematuks muuta... heal juhul saab progressi pisut suunata endale meeldivamas suunda, kuid ohtlike leiutistega tuleb õppida lihtsalt ühes maailmas elama.

Lühiromaani sisu on lihtne. Ameerikas töötab esimene tuumaenergia jaam, mis katab kolmandiku riigi energiavajadusest. Põhiliseks probleemiks on jaama teenendavate inseneride psüühiline ebastabiilsus... st. enamusel neist ütlevad varem või hiljem närvid ülesse. Psüühiliselt ebastabiilne isik sedavõrd ohtlikul tööstusobjektil on aga...

Loomulikult võib nii mõnigi teadusliku tõepära adept selle teksti puhul nina kirtsudada, et see kõik on pole nõnda ja on hoopis teistmoodi. Kuid lühiromaan on ilmunud 1940. aastal! Oma aja lugudest on see antud teemal tõenäoliselt teaduslikult kõige pädevam. Ning see mõningane sotsiaal-psühholoogiline naiivsus ei häiri, sest autor on tõstatanud probleemi ning püüab sellele ka tõesti lahendust leida. Selline viis, millel keksmise pikkusega miinus sabas, on just tabav hinne taolisele loole.

Teksti loeti vene ja inglise keeles

Alustaks huvitavast paradoksist-1940. aastal ilmunud loos on mainitud Manhattani projekti, Hiroshima ja Nagasaki tuumarünnakuid ning USA tuumakatsetusi Külma Sõja ajal. Nähtavasti on autor teksti kunagi hiljem ümber kirjutanud. Samasugust anakronistlikku Hiroshima mainimist kohtasin ka Bradbury loos "Sirp" , mis pärineb aastast 1943.

Jah, tootmisteemaline tekst on "Blowups Happen" tõesti. Samas on siin muudki... Ja loo lõpus kirjeldatav teaduslik-tehniline läbimurre on nii võimas, et võib täiesti ette kujutada, millise uhkusega see peategelased täita võis. Ja muidugi võiks seda nimetada ka maailma päästmise looks... Mis on tõsi, ehkki kõlab labaselt. Teaduslikus mõttes on lugu kindlasti ajast maha jäänud, ent see polegi nii väga oluline.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: