Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

«—And He Built a Crooked House»

(jutt aastast 1941)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1941; veebruar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «?»
«Tartumaa» 1993;

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.556
Arvustused (9)

Heinleini minuteada ainukene topoloogiline ulmekas. Miski kaval arhitekt ehitab maja, mis on seest märksa suurem kui väljast. Paraku leiab maja "testimise" käigus aset kerge maavärinmille käigus kogu kupatus mingites järgmistes mõõdetes ümber paigutub ja arhitekt jääb koos oma klientidega sinna sisse kinni. Kinni selles mõttes, et kummalisel moel ei leita majal enam yhtegi välisseina ja kui leitaksegi, siis paistab sealt läbi akende msiki tundmatu maastik. Ypris lõbus lugu. Viie jaoks kyll natuke vähe.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Seda seletust, kuidas neljandas mõõtmes maja ehitada, ma küll ei mõistnud. Sellisel tasemel ajude gümnastika nõuab väga erilist ruuminägemist. Aga, olgu, võtsin seda, nii nagu teda esitati. Üldiselt kippusid need "By His Bootrapsi" motiivid läbi paistma, aga see ju varem kirjutatud. Seega arendas RAH selle jutu mõningaid motiive hiljem edasi ja...jõudis vist täiuslikkuseni. See siis jah selline lõbus lugu, kus tegelased neljandas mõõtmes asuvast majast kuidagi välja ei pääse ja iseendeid kohtavad. Lõpuks leiab autor sellele segapudrule midagi happy-endi taolist lahenduseks, et keegi seda liiga tõsiselt ei võtaks. Aga nende tegelastega oleks ju võinud igasugu hulle asju veel juhtuda...!
Teksti loeti vene keeles

Minu meelest eriti hea lugu. Arhitekt ehitab tuttavale abielupaarile maja, mis on "tesseract`i" projektsioon kolmemõõtmelises ruumis. Tesseract on ise neljamõõtmelise ruumi kujund. Seda saab kuidagi mõista analoogia põhjal: kui voltida 3-mõõtmeline kuup lahti, saame kuubi 2-mõõtmelise pinnalaotuse.Arhitekt tegi seega maja, mis on neljamõõtmelise tesseracti lahtivolditud kolmemõõtmeline "pinnalaotus". Peale maja valmimist oli aga väike maavärin ning maja "voltis" ennast kokku neljamõõtmeliseks. Kui siis arhitekt oma sõpradele maja tutvustama läheb, saab päris palju nalja... Lugu võib võrrelda minu meelest Heinleini "By His Bootstraps"-iga, ainult aja asemel keerab autor selles loos sõlme ruumi. Viis on veel madalavõitu hinne sellele jutule, paneks "viis kuubis", kui saaks...
Teksti loeti inglise keeles

Kõrvalseisjale komöödia, asjaosalisele kindlasti tragöödia. Ega see pole nali, kui enam majast välja ei oska minna. Meie riigikogule kuluks selline ehitis ära - väike, võtab vähe ruumi ja kui palju asju saab sinna ära `kaotada`
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kui Abramov osanuks, siis ta kirjutanuks umbes niimoodi... Käesoleva looga seoses tuleb veel meelde Lovecrafti "The Dreams in the Witch-House", milles ka mingisugune veider 3D geomeetria avab ukse tundmatutesse dimensioonidesse. Võtmed, milles jutud kirjutatud, on aga loomulikult totaalselt erinevad.
Teksti loeti inglise keeles

Kuna teema huvitab, lugesin hea meelega. Tegelaskujud,sellised kärsitud linnainimesed, sobisid hästi antud loosse. Olen varem RAHi lugenud eestikeelsena, seetõttu polnud märganud, et ta kasutab silmatorkavalt palju latinisme (interlooper, predicament,dispiriting). Meelde jäi lõpuleheküljel esinev viide Napoleoni sõjakäigle.
Teksti loeti inglise keeles

Eelarvustajad on kõik öelnud. Urmas Muinasmaa: kas hinne ikka oli "viis kuubis"? Vôi hoopis "viis tesseraktis"?
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: