Kasutajainfo

Ted Chiang

1967-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ted Chiang ·

Hell Is the Absence of God

(jutt aastast 2001)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Noh, tore tore. Ted Chiangiga on juba sellised lood, et temaatika, mida ta käsitleb, ning tema ideed meeldivad mulle – kohati – väga. Mis aga ei istu, on kirjutamisstiil. Kõige selle juures meenutas see tükk mulle veel Kaplinski «Hektorit». See tähendab siis, et ulmevormi surutud filosoofilis-teoloogiline mõtisklus, mille väärtus nii üht kui ka teist pidi jääb mulle veidi arusaamatuks. Võibolla ei oska hinnata. See selleks.

Loo maailm sarnaneb veidi Ian MacLeodi «Living in Sin» maailmaga. Seega siis koht, kus Jumal annab endast selgelt ja kaheldamatult märku. Aeg-ajalt on võimalik näha jalge all põrgut, aeg-ajalt käivad inimestel külas nende surnud ja taevasse pääsenud sugulased, naeratavad soojalt ja mõistatuslikult aga ei ütle midagi. Oma arusaamatutel asjatoimetustel liiguvad inglid ja nende tulemiste-minemistega kaasneb kõiksugu imetegusid ning pahandusi. Keegi ravitakse terveks, aga keegi saab (näiteks) ingli saabumisel tekkinud maavärinas hukka. Peategelane Neil Fisk’iga juhtubki nii, et tema usklik ja vaga naine leiab ühe järjekordse visitatsiooni ajal piinarikka otsa ja naise hing tõstetakse taevasse. Mees ise jääb aga ilma armastuseta üksi maa peale virelema. Miks? Mis siis saab edasi? Mida arvata Jumalast ja tema motiividest? See nagu olekski Chiangi küsimus. Lahendab ta selle mingil moel ka ära.

Veel niipalju, et sellises maailmas oleks hoopis teistsugune teoloogia ja moraal, kui Chiangi kirjeldatud kristlik. Kohati jäi mulje, et selline usuline karikatuursus on ebavajalik ja mõttetu. Samas näis ka, et see kirjeldatav maailm on eksisteerinud väga lühikest aega – sündmused ja tagasivaated oleksid nagu vaid paari aasta peale. Üldiselt jättis ebausutava ja konstrueeritud mulje ning Chiangi teoloogia ei veena mind kuigivõrd. Ei pakkunud midagi uut ning ei suutnud ka vana paremini lahti seletada. Lühidalt, pettumus.

Alguses panin nelja, kuid pärast mõningat kaalumist ei saa siiski. Tuleb vist võtta seisukoht, et tekstid, mis tegelevad minu jaoks oluliste teemadega, ei ole põhjendamatut poputamist väärt. Ma saan aru, et võitis 2002 Hugo. Tugev lugu, hea lugu, palju parem kui hulk keskmisi. Aga ikkagi kolm.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: