Kasutajainfo

Ted Chiang

1967-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ted Chiang ·

Seventy-two Letters

(lühiromaan aastast 2000)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Huvitav lugu. Aga kahjuks – ja tõsiselt on sellest kahju – mitte väga hea. Kandideeris (aastal 2001) ka igasugustele auhindadele ja ei võitnud neist ühtegi. Ma arvan, et õigusega.

Tegevus toimub kabalistliku mehaanika maailmas, kus automatonite ehitamine on tavaline ning neid kasutatakse samal põhimõttel, nagu meil elektroonilisi või mehaanilisi vidinaid. Erinevus on selles, et kui meil «hingestab» automaadi elekter (vms), siis neil seal nimi, mis torgatakse golemi peakolusse tagantpoolt sisse. Nagu see ikka käib. Selle paberi jõul liiguvad vankrid, niimoodi kaevatakse sütt, heh, isegi lõbumajades on automatiseeritud prostituudid. Kõik see leiab aset umbes 17. sajandil, kohaks Inglismaa, London.

Siin paraku lõpeb see, mille kohta saab (minu arvates) öelda huvitav. Algab võrdlemisi tuim akadeemilise maailma kirjeldus ning vastuste otsimine küsimustele, mis näivad selles esituses kunstlikud. Paaris kohas lausa imestasin, et miks on tarvis lahendus niivõrd puiseks-ebausutavaks muuta. Vihjed meie maailma ning biotehnoloogiale ei suutnud mõjuda ning jäid sageli lausa hämaraks. Võibolla on siinkoha tegemist isikliku pettumisega, sest kirjeldatud maailm ja selle loogika on mulle vägagi sümpaatsed. Paistab, et ka uurimistööd on tehtud, sest (vähemalt) kabbala ja alkeemiliste ideede kirjeldamisel ei paistnud kusagil erilisi eksimisi.
Temaatika pärast tahaks väga viit panna... aga ei saa. Alla nelja aga ka mitte.

_____

Allolevale arvustusele: Tõsi, ei lugenud nähtavasti piisavalt tähelepanelikult. 17. sajand sai pakutud mainitud nimede järgi. Kuigi (vaatasin teksti veelkord üle) on sõnaselgelt öeldud, et need on sajanditevanused kirjutised.
Mis puutub elektroonikasse ja elektrisse, siis need olid küll vaid illustreerivad näited.

Teksti loeti inglise keeles

Täpsustus eelmisele arvustusele: loo tegevus ei leia aset mitte 17. sajandil vaid 19. sajandi esimese poole lõpus. Golemid-automaadid asendasid mitte elektrit vaid aurumasinaid. Sisuliselt on tegemist kui mitte stiilipuhta steam-punk jutuga, siis millegi väga sinna kanti minevaga.

Kõikvõimalikku head kraami on siin loos sedavõrd palju et ei teagi kust otsast alustada. Algatuseks juba see, et tyyp on välja mõelnud maailma, kus kabalistika vastab meie geneetikale.. Pluss see kui meisterlikult seda kõike lugejale serveeritakse! See kuidas autoril jätkub esiteks fantaasiat, et selline absurdsus välja haududa ning teiseks oskust seda lugejale ilma vähimagi tõrketa silme ette maalida.. Juba “Tower of Babylon” oli selles mõttes klass omaette. See mida siin loos bioloogiaga tehakse ei ole sugugi vähem crazy.

Vinge maailmaga autor aga ei piirdu. Põhiline probleem - inimkonna väljasuremine koos selle põhjendusega oli ehk tõesti midagi sellist, mida oleks saanud veelgi andekamalt lahendada. Kõikvõimalikud pildikesed, detailikesed ja konstruktsioonikesed mille läbi kõik see toimub olid selle eest ysna geniaalsed. Võetakse kõik see hoopla mis meil praegu biotehnoloogia ymber toimub, klopitakse kergemini omastatavasse vormi ja tõstetakse uudsesse huvitavasse maailma.. Lugege ja mõelge ise, mitte ärge vaadake telekast milliseid “tundmusi” paavst või president kloonimise kohta omavad.

Tugev viis.

Teksti loeti inglise keeles

Seda ameerika-hiina harrastuskirjaniku novellat kommenteerides on Davig G. Hartwell leidnud, et väga tugeval novellade aastal 2000 polnud ükski parem kui see. Minu arvamus on, et see Chiangi tekst on nende 2000. aasta novellade seast, mida ma lugenud olen kõige nõrgem, tuimem ja konkurentsitult kõige igavam. On üsna kahju nende tundide pärast, mis kulus sellest materjalist läbi närimiseks.
Teksti loeti inglise keeles

Üldiselt ei salli ma ei bioloogiat ega aurupunki, aga antud juhul andsid kaks miinust kokku plussi. (Või olen ma tõepoolest ise nii palju muutunud – ehk peaks proovima uuesti Diamond Age`i või midagi sellist lugeda...) Maailm oli võluvalt huvitav ja hästi läbimõeldud. Elegantsete mõttekäikude aineks oli selles loos ju tegelikult laiahaardeline segu mitte ainult bioloogiast, vaid ka termodünaamikast, teoloogiast ja näiteks eugeenikast. Pluss viie järele veel igihalja, ent pahatihti ununeva tõdemuse eest, et ametiühinguliidrid on ahned ja ilged väljapressijatest ajukääbikud.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: