Kasutajainfo

Alastair Reynolds

13.03.1966–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alastair Reynolds ·

The Six Directions of Space

(lühiromaan aastast 2008)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Alastair, mis juhtus?

Pärast mitmeaastast pausi Alastair Reynoldsi tekstide lugemisel lähenesin käesolevale lühiromaanile kerge erutusvärinaga hinges, kuna muljed varasemast ajast olid ainult meeldivad ning vahepeal loetud arvustused kinnitasid veendumust, et kõik see hea on veelgi paremaks aastatega muutunud. Nojah, loodame, et praegune juhtum on üksik erand...

Igatahes valmistas see eelmisel aastal Gardner Dozois originaalantoloogias "Galactic Empires" ilmunud tekst mulle paraja pettumuse.Lugu räägib tuleviku mongolite impeeriumist - maailmas, kus mongolite laevastik ei hävinud katsel Jaapanit anastada ning päeva lõpuks vallutasid nende hordid kogu maailma ja arenesid kosmiliseks tsivilisatsiooniks. Üks New High Karakorumi suurkhaani agent saadetakse ühele impeeriumi veidi mässulisemale äärealale koguma sealse separatistliku asevalitseja alalt informatsiooni salapäraste "Viirastuste" kohta.

Naisagent (mõjub täielikult mehena, kui Reynolds ei rõhutaks, et _naine_, läheks see meelest) võetakse loomulikult vahele ning piinamise järel asub juba asevalitseja teenistuses uurima "Viirastuste" temaatikat. Selgub, et Infrastruktuur (vist selline füüsikalis-kosmiline ruum, mis võimaldab suuri vahemaid kiirelt läbida) on hakanud purunema ning selle kaudu satuvad mongolite maailma tulnukate kosmoselaevad.

Ilmneb, et tulnukaid on erinevaid, arenenumaid ja vähemarenenumaid. Ja siis tuleb välja, et DNA on neil suuresti sama, mis mongolitel, ehk siis polegi nad tulnukad, vaid planeedi Maa asukad, kes erinevates paralleelreaalsustes planeedi alistasid ning oma tsivilisatsiooni kosmiliseks arendasid (nende hulgas meie kristlik läänetsivilisatsioon, islamistlik Hiilgav Kalifaat, miskid roomajad, vist dinosaurused, siis veel leemurahvide järeltulijad jne jne). Sündmused jätkuvad...

Lugemise ajal on isegi nelja miinuse vääriliselt põnev, et mis siis edasi saab, aga kui jõuad looga lõpule ja saad aru, et edasi ei saagi midagi ning tekst lõppeb ilma lõputa ühes suvalises kohas (ilma erilise plaanita järje jaoks), siis tirib pettumus hinde palli võrra alla.

Lisaks on see lugu pettus mitmes mõttes, see ei ole galaktikaimpeeriumi teema lugu, see on harilik paralleelmaailmade teema lugu ja sellisena ka mitte just suurim õnnestumine. Lisaks ei kirjuta kirjanik tegelasi sellisteks, et neist hoolima hakkaks. Ka ei kirjelda ta mongolite kosmilist tsivilisatsiooni märkimisväärselt (noh, hobused on kosmosestsivilisatsioonis alles, muidu inimestel kiibid kuklasse topitud jmt igav tulevikuvärk).

Kõige hullem tunne tuligi, kui sain aru, et värvikaid elemente ja fantaasialendu on siin tegelikult ju võimsalt, aga milline totaalne realiseerimatus valitseb... Kokkukuhjatud butafooria ja fantaasialennu eest saab ausa kolme siiski kätte, aga edaspidi sooviks siiski näha valmismõeldud ja läbitöötatud tekste, Alastair!

Teksti loeti inglise keeles

Pean Rauliga täielikult nõustuma. Alastair Reynolds jookseb enda seatud lati alt puhtalt läbi, lool on tugev haltuura maitse juures. Kuni umbes sinnamaani, kui New High Karakorumi agent Kollane Koer uurib, mis värk õieti lahti on, on lugu üsnagi huvitav. Alates aga sellest kohast, kus kuuene seltskond ronib laeva ja põrutab tundmatuid dimensioone avastama, muutub lugu tüütuks, lohisevaks ja üsna igavaks. Mongolite kosmoseimpeeriumi oleks ka võinud veidike rohkem seletada, lühiromaanis piirdus see paari vihjega ainult, kuidas sissetung Jaapanisse oli edukas ja ka Euroopa ja meretaguste kontinentide vallutamine sujus tõrgeteta. Kuidas mongolid suhteliselt edukalt kosmosesse ronisid oli täiesti jäetud lugeja fantaasia hoolde.

Läks ka minul raskeks meeles pidada, et Kollane Koer oli naine, kuna agent käitus võrdlemisi mehelikult. Üldiselt tekkis juba eelpoolmainitud kohast, kus asevalitseja, Kollane Koer, Muhunnad ja 3 tehnikut laeva ronisid ja avastusretkele suundusid järjest süvenev pettumus, mis lõpuks jõudis täpselt nõrgapoolse "kolme" tasemele. Alastair Reynoldsi kohta ikka väga nõrk lugu.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: