Kasutajainfo

Alastair Reynolds

13.03.1966–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alastair Reynolds ·

Diamond Dogs, Turquoise Days

(kogumik aastast 2003)

Sarjad:
Sisukord:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Kogumiku on kaks Revelation Space Universe - sarja kuuluvat lühiromaani. Esimene räägib ühest retkest Golgotha nimelisele planeedile, kus kõrgub poolmõistuslik 450-meetrine must torn, mille tippu peategelased kangesti jõuda tahavad. Torni toahaaval läbides tuleb igasse järgmisesse tuppa pääsemiseks ära lahendada järjest raskemaks muutuv matemaatiline mõistatus. Lisaks karistab torn eksimusi üsna rängalt.

Teises loos on peategelane Pattern Jugglersite uurija Naqi, kes Turquoise-nimelisel planeedil on sellesse ookeanisuurusesse poolmõistuslikku võõrrassi kaotanud oma õe. Lisaks saabuvad planeedile kurjade kavatsustega võõrad, kes panevad ohtu terve planeedi ja on ohuks ka universumile.

Lugude vahel muid sidemeid pole, kui et teises loos kasutatav tundmatu päritoluga kõiketappev viirus on väidetavalt pärit tundmatult planeedilt ühe salapärase torni viimasest toast.

Alastair Reynoldsi loomingust lugupidajaile võrdlemisi mahlakas tükk. Nii mõnedki nüansid, mida pikkades romaanides on ainult põgusalt mainitud, või jäänud ebaselgeks, saavad siin selgituse.

Põhimõtteliselt võib seda kahest lühiromaanist koosnevat kogumikku lugeda ka ilma muust sarjast aimu omamata. Ootuspäraselt mulle väga meeldis, kindel "viis".

Teksti loeti inglise keeles

Kahest loost koosneva minikogumiku lugemise järel tuleb nentida, et hr Reynolds valdab pikemat ja lühemat proosat samavõrra hästi. Suurepärane, viis!

Diamond Dogs (4,6/5)

Grupp seltsimehi võtavad suure tasu nimel ette retke planeedile, kus paikneb väidetavalt mõtlev Torn. Retke korraldajal on suur kihk tippu välja jõuda, aga selleks tuleb läbida arvutul hulgal ruumikesi, kust edasi pääsemiseks peab lahendama Torni poolt antud mõistatuse. Vale vastuse korral on Tornil varuks järjest vinge... ei, süngemad karistused...

Oli huvitav jälgida, kuidas Reynolds proovib järjest keerukamaid ülesandeid välja mõelda, et lugeja tõepoolest hakkaks arvama, et tegu on testiga, mis ka galaktika parimaid päid kiunuma paneb. On täiesti inimlik, et lõpuks saab fantaasia otsa ja autor piirdub lihtsama kirjeldusega, et ülesanne on tõesti raske ja ega lugu vajuks tõesti ära, kui peaks veelgi pikemalt matemaatilisi konstrukte ning nende loogilisi lahendusi kirjeldama. Siis pöördus tähelepanu rohkem tegelastele ja see oli hea.

Minu jaoks võttis põnevuse alla see, et tegelased said vahepeal laevas nö laadimas käia. Kui proovida kujundlikult end väljendada, siis kõrgendatud erutatuse hetkel oleks justkui miski laksu saanud ja selle tulemusel noh... nõutult alla vajunud. Käed muidugi, käed! Võib-olla kadus selle tõttu osaliselt loo paine ja mu võime mõista tegelaste varjamatut soovi – maniakaalselt sõltuvust seejuures ilmselgelt eirates – hullusesse tagasi tormata.

Siiski põnev lugu, mis üsna kohe tihedasse tegevusse sukeldub ja lugejat pisikese gore-annuse taustal hoolega lehekülgi pöörama sunnib. Vihjed RS maailmale ja kummardused teiste autorite loomingule olid armsad.

Turquoise Days (5/5)

Lugu kahest teadlasõest, kes elavad Turquoise’i nimelisel Pattern Jugglersite poolt asustatud ookeaniplaneedil. Sealne ühiskond on teistest tsivilisatsioonidest eraldunud, sellega väga rahul ning keskendunud suures osas tolle ookeanis elutseva bioloogilise entiteedi uurimisele. Kõik aga muutub, kui taevasse ilmub uus täht, mis omakorda tähendab tundmatu kosmoselaeva lähenemist...

Eelmise looga võrreldes tunduvalt rahulikumas tempos kulgev lugu, aga samas oli aega rohkem tegelastesse süüvida ja ning nende tegemisi tutvustada. Olin ülimalt rahul, kuidas AR bioloogilist „saastust“, peategelaste teadlasetoimetusi ja ka elavat ookeani uurivat tsivilisatsiooni kirjeldas. Kujutasin end vaimusilmas selgelt uurimislaevale või sinna linnaväljakule võõrast laeva vastu võtma. Kurblik ja mõtlema panev lugu, samas Reynoldsi varemalt loetud puänte arvestades siiski üpris positiivse lahendusega. Kui kasutada Maniakkide Tänava pealkirja, siis... See maailm on mulle!

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: