Kasutajainfo

Alastair Reynolds

13.03.1966–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alastair Reynolds ·

Pushing Ice

(romaan aastast 2005)

Hinne
Hindajaid
0
4
2
0
1
Keskmine hinne
3.286
Arvustused (7)

Romaani tegevus algab kaugtulevikus. Inimkond on koloniseerinud palju planeete ja loodud Lindbladi Ringi nimeline võimas riik. Tehnilise arengu osas ollakse paljuski tänu võlgu aastal 2057 toimunud sündmustele. Toona lahkus Päikesesüsteemist Saturni kuu Janus, mis osutus tulnukate loodud artefaktiks ja võttis suuna Spiika tähe poole. Sellest järeldati, et Januse lõid tulnukad Spiikalt.

Janusele kõige lähemal oli sel hetkel komeedivedamisele (siit ka pealkiri) spetsialiseerunud kosmoselaev "Rockhopper" . Laev hakkas Janust jälitama. Sattudes tehnilistesse probleemidesse, maandus "Rockhopper" Janusel, omamata võimalust koju tagasi pääseda. Tohutu kiirusega Maast eemalduv Janus ümbritseti tehisliku Struktuuriga, mille eesmärk näis olevat mõistuslikku elu sisaldavate taevakehade kogumine.

Suuresti tänu "Rockhopperi" vaprale ekspeditsioonile saadud infole toimus järgnev kosmosehõivamine (aastal 2057 tegutseti vaid Päikesesüsteemi sees) inimeste poolt. Kulusid tuhanded aastad, ent relatiivsuse tõttu möödus Maast eemalduval Janusel märksa väiksem aeg. Kauges tulevikus eeldasid Lindbladi Ringi inimesed, et kolonistid on ikka veel kusagil kaugel elus ja eemalduvad Maast. Nii otsustasid nad saata sõnumi "Rockhopperi" kaptenile, legendaarse kangelase staatusse tõusnud Bella Lindile.

Pärast kaugtuleviku kirjeldust proloogis siirdub tegevus taas aastasse 2057 ja räägitakse, et mis siis täpselt juhtus. Ekspeditsioon Janusele, meeskonnaliikmete omavahelised hõõrdumised ja suutmatus leida üksmeelt edasise tegutsemise osas, mis muudavad surmavaenlasteks senised sõbrad Bella Lindi ning tema alluva Svetlana Barseghiani. Probleemid samuti Janusele jõuda sooviva Hiina kosmoselaevaga "Shenzhou Viis" . Maandumine Janusel, enese sisseseadmine võõras tulnukate tehnoloogiat sisaldavas maailmas ja mõistagi kohtumine tundmatuga...

Ega rohkem tahakski sisust rääkida, muidu läheks spoilerdamiseks. Hindel "neli" on tugev pluss taga ja "viit" ei saa vaid kohatise venimise pärast. Romaanis on mitmeid meeldejäävaid stseene, paraku on lihale mõnevõrra pekki kasvatatud.

Kahel korral on mainitud ka Eestit. Üritan need kohad siinkohal ära tõlkida:

Lk. 12: "Teine mees (astronaut Mike Takahashi) eelistas aeglast Eesti koorimuusikat: Parry kuulis seda nõrgumas läbi voicelinki" .

Lk. 359: "Koorimuusika hõljus peidetud kõlaritest: Bella oli valinud failide hulgast Arvo Pärdi, kuna ta oli avastanud ühe Eesti helilooja salvestise Takahashi isiklike asjade hulgast.
/-/"Kuidas sulle muusika meeldib?" küsis Bella, kui nad koos istusid, neid lahutamas vaid hõljuv latern. "Me leidsime su vana kiivri, vaatasime failimälust kasutusstatistikat. Sa tavatsesid seda tihti kuulata." "See on suurepärane. Peaasi, et see pole Puccini." "

Teksti loeti inglise keeles

Jah, raamat venib. Aga see pole kõige hullem, jõudsin poole pealt arusaamisele, et hulgaga neist tegelastest ei tahaks ma mitte mingil tasandil kokku puutuda. Ilmselt ka on kirjanik huvitatud poliitilisetest skeemitamistest ja muust sellisest patroneerivast maailmavaatest. Õõnes ja tuim, peale selle ei vii osa mõttearendusi kuhugi välja ja teised näivad olevat täiesti jabura motivatsiooniga. Samas on olemas siiski mingi mastaapsuse tunne. Kolm miinus.
Teksti loeti inglise keeles

See raamat on Revelation Space maailmaga väga nõrgalt seotud. Ja tagakaas andis ka hoopis teise ettekujutuse sellest, mida oodata. Välja jõuab ta raamatuga väga kummalise lõpuni, aga ma ei kujuta ette, kuidas ta saaks seda maailma edasi arendada.

Intriigitamisest iseloomulikum on see, et peategelased on kaks naist, kelle vaheline sõprus ja vaen asja edasi liigutab. Ja seda ikka mastaapsete perioodide jooksul.

Teksti loeti inglise keeles

Erakordselt sitt raamat.  Ma ei saa isegi öelda, et kõik peategelased on psühhopaadid sest selleks ei ole nende käitumine piisavalt järjekindel.  Inimkäitumise absoluutne ebausutavus ongi põhiline probleem.  Ja ka laiemas plaanis käib täiesti mõttetu rapsimine.  palju elemente, mil puudub igasugune mõte.  Jääb mulje, et autor on selle rida realt välja pigistanud, kordagi midagi parandamata ja vaevumata eelkirjutatut kordagi üle lugema.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: