Häda on selles, et tehnika küll avastati, kuid juhendit polnud keegi kaasa pannud. Aeg-ajalt eksivad laevad teelt ja väljuvad kuskil hoopis teises kohas, kui teel olid. Kaubalaevade meeskondades tekitab see õigustatud pahameelt, sest ringi sõitmine võtab omajagu aega ja nii kaotatakse boonuseid.
Loo tegelane on kaubalaeva kapten Thom, kes täpselt niimoodi eksibki teelt. Avades silmad, näeb ta oma suureks üllatuseks oma vana girlfriendi, kes teatab talle et seekord just sedasi juhtuski: laev viibib hoopis kaugel oma õigest sihtkohast. Üldiselt peetakse Aquila (Kotka) süsteemi viimaseks pärap.…ks. Loo nimetus vihjab sellele, et sedapuhku satuti siiski veel kaugemale. Tahtmata selle suurepärase, kergelt hingekraapiva loo võimalikele lugejatele vähimatki spoilerdada, julgen siiski öelda, et satuti tõesti kaugele. Lugu avab järjest uusi tahke ja lugejale koos kapteniga selgub, et see on ainuvõimalik viis kuidas koheselt hulluks minemata aduda, kuhu siis täpselt satuti tundmatu rassi poolt loodud tundmatut tehnikat kasutades.
Pean tunnistama, et mul on selliste emotsionaalsete, hingekraapivate, nukrate lugude vastu kerge nõrkus juba alates sellest kui sai esimest korda loetud “Lilled Algernonile” kogumikus ilmunud Robert Heinleini “Pikka vahikorda”. Alastair Reynoldsi lugu on kaasaegne ja moodne, aga mingis mõttes just selline klassikaline sf. Viis kolme plussiga.