Kasutajainfo

Alastair Reynolds

13.03.1966–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alastair Reynolds ·

Chasm City

(romaan aastast 2001)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
4
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.6
Arvustused (5)

Käesolev romaan on vormistatud kaleidoskoobina kolmest tegevusliinist. Esimene neist näitab asju endise sõjamehe ja turvaeksperdi Tanner Mirabeli silmade läbi. Algab tegevus planeedil nimega Sky`s Edge kus on ligi sajandi vältel möllanud kodusõda kolonistide vahel. Juba ysna alguses läheb lahti parajaks actioniks, kasutatakse taktikalist tuumarelva. Muuhulgas mainitakse omapärast viirusnakkuse abil levivat religiooni. Tolle religiooni Messiaks on keegi Sky Haussman (vt. planeedi nimi). Viiruse toime avaldub muuhulgas selles, et nakatunud usklikud hakkavad unes nägema episoode Sky Haussmani elust.

Teine tegevusliin ongi Tanneri unenäod Sky Haussmaniga peaosas. Kunagi ammu saadeti päikesesysteemist teele viiest generatsioonilaevast koosnev flotill. Igal laeval yle tuhande anabioosis viibiva kolonisti ja meeskond. Sajandeid kestva reisi vältel valdas laevade kapteneid kinnisidee - kui yhel neist õnnestuks kuidagi teistest ette rebida ning jõuda sihtplaneedile kasvõi paar kuud varem.. see annaks nende laeva kolonistidele eelise, elukõlbulikuma maandumispaiga valikul. Yks viiest laevast viib läbi katse mootoreid forsseerida, mille tagajärjel plahvatab kytuseks oleva antimateeria. Tekkinud lööklaine tabab ka teisi flotilli laevu ja muuhulgas hukkub parasjagu välitöödel viibinud noore Sky Haussmani ema.

Kolmandaks tegevusliiniks on Tanner Mirabeli flashbackid lähiminevikku. Enne romaani tegevuse algust töötas Mirabel turvaülemana yhe kohaliku relvakaupmehe-sõjakurjategija juures. Too vaenlastest puudust ei tundnud ning yhe tulevahetuse käigus hukkus kaupmehe abikaasa Gitta (kaupmees ise suri hiljem haavadesse). Mirabel kes oma tööandja naisesse kõrvuni armunud, vannub kättemaksu.

Põhimõtteliselt on tegemist moodsa briti kosmoseooperiga, just nii nagu Ian Banks või Ken MacLeod neid kirjutavad - mastaapne, pastelsetes toonides futurism, kohati perverssustesse kalduvate tegelastega. Ainult et käesolev romaan on Banksi ja MacLeodi asjadest ca kaks korda paksem, koos kõige sellest tulenevaga. Just sellise raamatu võtaks kaasa yksikule saarele - lugemist jätkub kauaks ja kui vahepealt paar lehekylge tulehakatuseks kasutada ei ole sellest midagi katki.

Teksti loeti inglise keeles

Minu jaoks on see aga sarja üks tugevam raamat. Või siis huvitavam. Juba see teadmine, miks on ühe muudes raamatutes viidatud planeedi nimi Sky`s Edge, mida annab väga mitmeti mõista. Võib muidugi olla, et muid raamatuid juba lugenult on see nauditavam, aga kuna ma pole Reynoldsi asju järjest lugenud, siis ei usu. Üks asju, mis mulle Reynoldsi juures meeldib, on see, et ta viitab sündmustele ja tegelastele nii, et sa mõistad, et seal taga on ajalugu, aga kõik on loetav ka ilma seda tausta teadmata ja ta ei jutusta teisi osasid ümber(!).

Banks on minule Reynoldsist kümme korda vähem nauditavam ja loetavam, aga kuna Reynolds on seni ainus, kelle kosmoseooperid mulle meeldivad, siis ei ole zhanriga kursis. Reynolds on palju teaduslik-tehnilisem, mis mulle hästi sobib.

Teksti loeti inglise keeles

Mulle sobivad Reynoldsi RS-sarja nn. tuumikraamatud, mis on seotud suurema pildiga, rohkem, aga tuleb tunnistada, et Chasm City on sellest hoolimata väga hea lugemine. Mõistan täiesti, miks meie kohalikul pisikesel tõlketurul ringleb väike mõte RS-sarja romaanide tutvustamist just selle teosega alustada.

Erinevalt triloogiast, on antud loos veidi vähem heas mõttes hullu tehnofantaasiat ja rohkem tumedat krimithrillerit. Ei, ärge saage valesti aru – olemas on siiski piisavas annuses Reynoldsi austajatele tuttavaid märksõnu – Ultrad, nanotec, mõistuse siirdamine, iidsed kosmilised rassid, augmenteerimine, orgaanilist ja anorgaanilist siduv katk jne. Lihtsalt lugu on võetav suures osas mõnusa põnevikuna, kus peategelase algselt üsna lihtne ühevärviline motiiv kätte maksta muutub loo käigus segasemaks ja lõpuks saab sellest hoopis midagi muud.

Reklaamtekst alga: saame aimu pidevalt sõdiva ning ääremail asuva Sky’s Edge planeedi taustast. Heita põhjalikuma pilgu mornile ja inimkonna tumedatele tunnetele toetuvale monströössele Chasm City-le, kus toimub romaani peamine tegevus. Leiame seletuse, kuidas vaatamata linna laastavale katkule suudab teatud seltskond endiselt augmenteerituna elus püsida. Näeme, kuidas inimkond generatsioonilaevadel ilmaruumi vallutab ja millised probleemsed isikud üle sajandi kestva reisi jooksul võimule pääsevad. Ja veel palju muud.

Raamat on tõesti mahukas, aga minul oli seda mõnus lugeda ja pikkuse osas kaebusi pole. Kolmeharulise loo otsad seoti lõpuks kenasti kokku ja hinge jäi võrreldes triloogia lugudega isegi kerge helgusemoment. Loetav täiesti iseseisvalt ja ilmselt kohustuslik fännile.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: