Kasutajainfo

Neil Gaiman

10.11.1960-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neil Gaiman ·

The Ocean at the End of the Lane

(romaan aastast 2013)

Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Juhtusin selle "pikaksvenitatud jutu" eestikeelse tõlke peale üsna juhuslikult; eestikeelse tõlke ilmumine on hämmastavalt kiire, arvestades, et originaalkeeleski ilmus see alles 2013. aasta keskel! Igal juhul ei pidanud selle lugemist kahetsema.

Tegemist on üsnagi Stephen Kingi tekste meenutava fantaasiatekstiga, kus peategelaseks 7-aastane inglise poiss (raamjutustuses on ta küll juba keskealiseks saanud), kes satub teistest dimensioonidest saabunud üleloomulike jõudude vaheliste mõõduvõtmiste keskele. Loo keskseks liiniks on poisi seiklused koos 11-aastase tüdrukuga, kes elab koos oma ema ja vanaemaga lähedalasuvas talus ning kes vähemalt esialgu näivad moodustavat nõidade dünastia; kuid peagi selgub, et tegemist on hoopis võimsamate ja ilmselt mitte inimestest tegelastega.

Poisi ja tüdruku tegevuse tagajärjel pääseb Maale pahatahtlik tegelane teisest dimensioonist, kes asub inimmaailma vussi keerama ning kellega võitlemine võtab suurema osa raamatust, ehkki enne lõppu selgub, et see tegelane on tühiasi, võrreldes tolle hävitanud "söödikutega". Loo lõpplahendus pole küll ühemõtteliselt positiivne, ent seda saab siiski lugeda õnnelikuks. Kõike pole lõpuni lahti seletatud ja eriti minategelase edasise elukäigu suhtes on jäetud küllalt palju vaba tõlgendusruumi. Mina paneks sellele asjale (väikese miinusega) viie.

Teksti loeti eesti keeles

Neil Gaimani omapära autorina pole teps mitte olematu olevaks mõtlemine ja uute maailmade loomine, milliste kvaliteetide järgi armastatakse sageli tutvustada teisi suuri ulmekirjanikke.

Gaimani harukordsus seisneb hoopis tema erakordses aususes.
Talle on omane selge ja terav pilk, millega ta suudab näha maailma ühekorraga kui müüti – ja ometi ka selliselt, et lugeja tunneb ära tõelise maailma toimimisviisid ning tõeliste inimeste mõttesuunad. See aus teravapilgulisus on tema populaarsuse peamine põhjus (kuigi ta kasutab loomulikult ka keelt tundlikult ja jutustab köitvalt, oma käsitöö meistrilt ei ootagi midagi muud) ning Gaimani seni viimane romaan eestikeelse pealkirjaga „Ja tee lõpus on ookean“ on seejuures tema seni kõige ausam teos.

Kuigi Neverwhere`i peategelases võib märgata jooni autori enda leebest rahuarmastavast meelelaadist ja ta kirjutab meelsasti kassidest, olles ise suur kassisõber, on Gaiman seni hoidunud iseennast või oma lähedasi silmnähtavalt teostesse lisamast.
„Tee lõpus on ookean“ räägib ent loo poisist, kes varjab end raskuste eest raamatutesse, ja see poiss elab sarnases majas kui Neil Gaiman noorena, temalgi on noorem õde, ja auto, mis kaob nende maja eest, on sama Mini, mis kunagi kadus Neil Gaimani ja tema pere juurest.

Selles raamatus kasutab autor omaenda elu moel, mis on kartmatult isiklik. Küllap ei ole teose sündmused üks ühele seotavad päris Neil Gaimani elulooliste faktidega, aga teatud kujundlikul sissevaataval viisil on ometi tunne, nagu oleks sind lubatud autori teadvusse, selle nendesse soppidesse, kus täiskasvanu ja laps meis mõlemad alles on ja vaatavad maailma korraga, arutledes selle üle mitmest täiesti erinevast vaatepunktist.
Raamatus tõdetaksegi selgel sõnal, et kõigis täiskasvanutes elab oma elu ka kunagine ebakindel laps, ja asjatundlik nägu, mida me näitame maailmale, pole kunagi kogu „meie“.

„Ja tee lõpus on ookean“ on lugu lapsepõlvest, selle raskustest ja õudustest. Olukorrast, kus su probleemid on suured nagu mäed ja sa ise oled väike, üsna piiratud võimalustega, ning pead need mured ise lahendama, kuna täiskasvanute, kes justnagu peaksid sinu eest hoolt kandma, maailmas on sinu hirmus oluline isik millegipärast pisike element, kelle probleemid on samuti väikesed ja ebaolulised. Sind nähakse vaid siis, kui nägijad on tähelepanelikud ja suudavad eristada tõelisust tõenäolisusest.
Mis pole kahjuks just sageli esinev anne.

See on ka põnev lugu, kaasahaarav ja karm. Vaid paarisajale kergelt ja naudinguga loetavale leheküljele on pakitud targa ja hea inimese poole sajandi jooksul kogutud maailmatunnetus ja -nägemus. Raamat, mis jääb lugejale sisse ja kuklasse tuksuma nagu mälestus omaenda lapsepõlvest.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: