Kasutajainfo

Neil Gaiman

10.11.1960-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neil Gaiman ·

Coraline

(lühiromaan aastast 2002)

eesti keeles: «Coraline»
Tallinn «Tiritamm» 2004

Hinne
Hindajaid
6
0
4
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (10)

Gaimani esimene nö päris-lasteraamat, oma 170 lk-ga annab siiski vähemalt lühiromaani mõõdu välja. Ja väga lastele ta ka kindlasti ei ole.Väike tüdruk Coraline (keda kõik eksitavalt kogu aeg Caroline`iks tahavad kutsuda) asub koos vanematega elama uude kohta, ühte õige vanasse majja. Avastab seal peagi ukse, mille taga esmapilgul müür - ja teisel pilgul koridor, mis viib ta justkui oma koju tagasi, kus kõik on peaaegu samamoodi, aga mitte päris. Seal on "teine ema" ja "teine isa" ja "teised naabrid", kes õigetega üsna sarnased, aga mitte päris. Ja nagu selgub, on hoopis kurjad ja õelad (kuigi jah, mis olevused just, jääbki lugeja fantaasia otsustada). Ja nüüd seisab Coraline`i ees raske katsumus: pääseda ise päriskoju tagasi ja veel nii, et kurjuse poolt pihta pandud vanemad ka päästetud saaksid.Üks briti ajaleht võrdles seda Alice ja Stephen Kingi eduka ristamisega. Alice`i ülelugemise soov tuli Gaimani järel küll, aga Kingist on mu meelest asi palju parem: kompaktsem ja konkreetsem. Peale Alice`i on sarnasusi Gaimani varasema teosega Neverwhere, just samasugune irreaalne-muinasjutuline atmosfäär. Ja ma enam ei mäleta, kus muinas- või pärisjutus esineb(-vad) koletuslikud käed, kes omapäi inimesi vaenavad. Nii et kõikvõimalikke vihjeid igas suunas, kõik omavahel heas komplektis (isegi gurmaanidele kinndlasti nauditavad kirjeldused, kuidas valmistada maitsvat pitsat, mida siiski väikesed tüdrukud ei söö, või siis, kuidas isukalt elusaid tarakane järada) Ja kõigele otsa muidugi gaimanlikult võluv irve: nt Coraline`i peamise abilise, kassi suust kõlav lause "Kassidel ei ole nimesid... Teil, inimestel, on nimed. Sest te ei tea, kes te olete. Meie teame, kes me oleme, seepärast ei ole meil ka nimesid vaja." Või (jällegi kassi suust) tõdemus, et kurjuse loodud maailm, kuhu Coraline on sattunud, on ruumiliselt üsna pisike: "Ämbliku võrk peab olema just nii suur, et kärbsed kinni püüda."
Teksti loeti inglise keeles

Puhas lastemuinasjutt, kuigi mõningate horrorielementidega. Selles mõttes kajastab hinne "kolm" seda, et lugejana olin ma sihtgrupist aastakümnete kaugusel. Gaimanile omane, sellise teatava sünge ja kiiksuga alatooniga, aga samas olid ka vendade Grimmide muinasjutud küllalt sünged. Tagakaanel külvab täiesti asjata paanikat keegi Lemony Snicket, lubades raamatu läbilugemise järel pöialt lutsides voodi alla peitupugemist ja kummaliste häälitsuste tegemist. Nomaitea, minu arust üle viie - aastastele see enam ei kehti ja Lemony jätab endast täitsa ilmaasjata idioodi mulje.

Üldiselt - puhtalt väikestele lastele (või nende vanematele ettelugemiseks) mõeldud ühe õhtuga läbitav muinasjutt.

Teksti loeti eesti keeles

Lollus! Kõige paremad lasteraamatud, räägitakse, on ikkagi need, mis ka täiskasvanutele midagi pakuvad. Selle skaala järgi töötab ju küll!
Teksti loeti eesti keeles

Selline mõnus judisemapanev lasteõudukas. Mäletan umbes sama tunnet, kui lugesin Bradbury «Vist on kuri tulekul». Aga naljakas oli, et kui see käsi hakkas sibama, ja mööda maja musta võtit otsima, tuli mulle kohe Addamsite perekonna teener meelde :D
Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest kolmest maakeelsest Gaimani raamatust parim. Ilmselt seetõttu, et sentimentaalsust peaaegu pole. Autori nimi pole minu jaoks just positiivne reklaam, ent see lühiromaan kõlbas lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Ma pakkusin seda lugu oma lastele lugeda. Et lasteraamat või nii. Lugesid läbi, kiitsid, aga vaatasid ikka mulle imeliku näoga otsa, et "...kas see pidi nüüd LASTEraamat olema?"
Teksti loeti eesti keeles

Kõik Gaimani poolt kirja pandud või tema osalusel valminud asjad on mulle seni eranditult meeldinud. Isegi Zemeckise "Beowulf", mille käsikirja juures autor tegev oli, jättis pigem hea mulje. Sellepärast ootasin "Coraline`ilt" ka võib-olla natuke rohkem, kui oleksin pidanud. Lugema asudes teadsin ma, et tegu on põhiliselt lastele suunatud kerge õudusvarjundiga moodsa muinasjutuga, kuid lootsin, et Gaimani osalus tõstab teose teiste sarnaste seast kindlasti esile. Kahjuks seda ei juhtunud. Lugu salapärasel kombel teise reaalsusesse sattuvast lapsest pole just midagi sellist, mis vaimustusest kilkama paneks. Sellist lähenemist on juba lugematuid kordi kasutatud ning midagi uut ei suuda ka Gaiman antud teemale lisada. Jah, õhustik on küll meeldivalt sünge, kuid see on ka kõik. Tegevus toimub kindlates raamides ning ilma eriliste üllatusteta, millest jääb loomulikult väheks. Gaimanilt oleks ikka oodanud mingit žanrireeglite rikkumist, mis oleks raamatu natukenegi huvitavamaks teinud. Kahjuks autor ei taha või ei julge ning sellepärast ei tõuse ka "Coraline" minu silmis keskpärasusest väga palju kõrgemale. Midagi raamatus ju oli, kuid üsna vähe. Kolm
Teksti loeti eesti keeles

Esimene Gaiman, mille eesti keeles läbi lugesin... ja pettusin. Mitte tõlkes, vaid raamatus. See oli esimene selle autori teos, mida pidin ennast läbi lugema sundima. Lugu lihtsalt ei rääkinud minuga. Võimalik, et ootused olid liiga suured. Või siis oli siin minu jaoks liiga palju õõvastavat õhkkonda. Kogu kupatus mõjus nagu lastele suunatud David Lynch.

Tundub üha enam, et satun Gaimani lugema äraspidises järjekorras - parematest teostest halvemate poole.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: