Kasutajainfo

Karel Capek

9.01.1890-25.12.1938

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Karel Capek ·

Valka s mloky

(romaan aastast 1936)

ajakirjapublikatsioon: «Lidove noviny» 1936; 21. september – 1937; 12. jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Sõda salamandritega»
Karel Capek «Valitud teosed», Tallinn, ERK, 1956

Hinne
Hindajaid
4
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

"Olgu või salamandrid, peaasi, et pole kommunistid!" :-))))) Kusagil Hollandi India läheduses leitakse merest huvitavad ja naljakd olevused - suured ja intelligentsed salamandrid. Osutub, et neid annab pisikese pingutusega välja õpetada. Ja õpetataksegi! Salamandrid rajavad, esialgu suurriikide egiidi all, hiljem juba omapäi, veealuse tsivilisatsiooni. Finaal on sotsiaalkriitilisele hoiatusromaanile tüüpiline - salamandrid pööravad hävitustehnika, millega inimesed neid inimeste vastu heldelt varustasid, oma "heategijate" vastu ning romaani lõpus on kogu allesjäänud inimkond pagenud sügavale sisemaale ja jõudnud sügavasse degradatsiooni. Pisut naljakas on lugeda meie praeguse ajalooteadmise kõrgusest sajandi esimese poole vasakpoolitsemist. Panen siiski "viie".
Teksti loeti eesti keeles

Mõtlesin juba jupp aega selle peale, et et peaks selle raamatu siia üles riputama. Aga näe - Wõrokas jõudis ette. Lugu ise oli päris mitmes mõttes tähelepanuväärne. Esiteks, too vanamoeline stiil mis muidu vanemate asjade juures teinekord häirib tundus selles raamatus kuidagi täiesti omal kohal olevat. Selles mõttes sarnaneb kaudselt natuke Insener Gariniga. Teiseks - Capeki huumor! Lugesin seda raamatut neetult ammu aga too kummaline leebel sarkasmi feeling on ikka veel selgelt meeles. Mis vasakpoolsusesse puutub, siis aastaarvu vaadates on see mõnevõrra andestatav. Igal juhul ei kannata selle all raamatu headus. Lugege kindlasti!
Teksti loeti eesti keeles

Omapärane lugu,oleks nagu nali ning samas kõike pessimistlikum teos üldse. Meeldis inimkonna vaeslapse ossa jätmine, mingid kummalised salamandrid kavaldavad inimesed üle. Vasakpoolsus mind ei häirinud, õieti ei leidnud ma sealt mingit erilist vasakpoolsust, küll aga sellist sõja, imperialismi ning mõtlematuse kriitikat. See meeldis ning seetõttu saab raamat nelja. Häiris mõningane venivus, minu jaoks ei olned see nii põnevalt kirjutatud, kui näiteks Wellsi teosed
Teksti loeti eesti keeles

Salamandrid küll, aga vaat kui inimlikud... Riik neil kah suurim ja nagu ajaloost teada, kalduvad suured riigid oma piire laiendama... Teine osa pisut väsitas, kuid muidu igati korralik, nagu Capek ikka.
Teksti loeti eesti keeles

Üks lapsepõlve lemmikraamatuid, paras autori tähtpäeva puhul heldimusega meelde tuletada. Ei ole küll juba tükk aega uuesti kätte võtnud, aga kui selleks aega saan, siis usun küll, et omaaegne mulje ei tuhmu. Hea näide selle kohta, et möödunud sajandi esimese poole ulmeklassikas leidub terve hulk igihaljaid asju. Mis mitmetest viimasel kümnendil Hugo&Nebulaga pärjatud punnitistest peajagu üle on.
Teksti loeti eesti keeles

War with the Newts on satiiriline apokalüpsise-ulmelugu. Lugu saab alguse ühel väikesel Malai saarestiku saarel, kus pärlikauplejast kapten van Toch avastab väikese koloonia hiiglaslikke mere-salamandreid, kelle ainsaks elupaigaks on üks madal lahesopp.
 
Nagu selgub, on tegemist äärmiselt intelligentsete loomadega ning kapten van Toch õpetab nad kiiresti välja talle merepõhjast pärleid tooma. Vastutasuks annab ta salamandritele nugasid, mille abil nood suudavad võidelda haidega, kes on neid seni selles lahes vangis hoidnud. Mõne aastaga levivad salamandrite kolooniad üle terve Vaikse ookeani.
 
Inimesed avastavad peagi, et salamandrid on töökad, vähenõudlikud ja äärmiselt kiire õppimisvõimega. Nõnda lähebki lahti tohutu äri salamandrite püüdmiseks, kasvatamiseks, õpetamiseks ning eelkõige tööle rakendamiseks. Selline tasuta tööjõud toob inimestele tohutu majandusliku õitsengu, mille haripunktis on iga inimese kohta maailmas kuni kümme töötavat salamandrit. Aga siis...
 
Nagu arvata võib, on tegemist "orjade ülestõusu" tüüpi looga - Čapek on ka ise seda teemat kasutanud oma varasemas teoses "R.U.R.", kus orjade roll on antud robotitele. Kuigi viimane on tuntum ja kuulsam, on "Sõda salamandritega" minu arvates oluliselt küpsem ja paremini loetav teos.
 
Siin raamatus on nii mõndagi huvitavat. Autor mängib salamandrite peal satiiriliselt läbi otse ajaloost inspireeritud erinevad kolonialismi vormid - kapten van Tochi suhteline heatahtlikkus, millele järgneb aga kiiresti täiemõõdulise orjakaubanduse õudus ja lõpuks kapitalismi veskikivide ühtlane jahvatamine.
 
Tänapäeva lugeja loeks siit teosest välja ka kliimamuutuse-teema (kuigi autor vaevalt seda ette nägi). Kõnekas on see, kuidas riigid ei suuda loobuda hävingule viivast teest, sest see tähendaks märgatavat majanduslangust. Tore on ka see, kuidas näiteks Tšehhis arvatakse, et see teema neid ei puuduta, kuigi juba pool Saksamaad ja kolmandik Prantsusmaad selleks ajaks vee all on.
 
Teose vorm on samuti põnev. Lugu koosneb erinevatest dokumentaalset tüüpi jutukildudest - kõige parem on keskmine osa, mis on kogu erinevatest dokumendifragmentidest koos viidetega (mis on omakorda tihti poolikud). Selles on täitsa varajase postmodernismi värve - kohati tundub, nagu loeks mõnda Jorge Luis Borgese hüpertekstuaalset novelli.
 
Kriitikana võib välja tuua, et erinevad osad võivad siin olla erineva tasemega, geniaalsete osade vahel on ka keskpäraseid ja nõrku (ning tihti võivad viimased olla pikad ja venivad). Siiski on tegemist "hea klassika" tüüpi looga, mida võib ka praegu lugeda vabalt selle enese pärast, mitte lihtsalt närida selle kirjandusajaloolise väärtuse tõttu. 
 
Hinnang: 7/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021
aprill 2021

Autorite sildid: