Kasutajainfo

Karel Capek

9.01.1890-25.12.1938

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Karel Capek ·

Valka s mloky

(romaan aastast 1936)

ajakirjapublikatsioon: «Lidove noviny» 1936; 21. september – 1937; 12. jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Sõda salamandritega»
Karel Capek «Valitud teosed», Tallinn, ERK, 1956

Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

"Olgu või salamandrid, peaasi, et pole kommunistid!" :-))))) Kusagil Hollandi India läheduses leitakse merest huvitavad ja naljakd olevused - suured ja intelligentsed salamandrid. Osutub, et neid annab pisikese pingutusega välja õpetada. Ja õpetataksegi! Salamandrid rajavad, esialgu suurriikide egiidi all, hiljem juba omapäi, veealuse tsivilisatsiooni. Finaal on sotsiaalkriitilisele hoiatusromaanile tüüpiline - salamandrid pööravad hävitustehnika, millega inimesed neid inimeste vastu heldelt varustasid, oma "heategijate" vastu ning romaani lõpus on kogu allesjäänud inimkond pagenud sügavale sisemaale ja jõudnud sügavasse degradatsiooni. Pisut naljakas on lugeda meie praeguse ajalooteadmise kõrgusest sajandi esimese poole vasakpoolitsemist. Panen siiski "viie".
Teksti loeti eesti keeles

Mõtlesin juba jupp aega selle peale, et et peaks selle raamatu siia üles riputama. Aga näe - Wõrokas jõudis ette. Lugu ise oli päris mitmes mõttes tähelepanuväärne. Esiteks, too vanamoeline stiil mis muidu vanemate asjade juures teinekord häirib tundus selles raamatus kuidagi täiesti omal kohal olevat. Selles mõttes sarnaneb kaudselt natuke Insener Gariniga. Teiseks - Capeki huumor! Lugesin seda raamatut neetult ammu aga too kummaline leebel sarkasmi feeling on ikka veel selgelt meeles. Mis vasakpoolsusesse puutub, siis aastaarvu vaadates on see mõnevõrra andestatav. Igal juhul ei kannata selle all raamatu headus. Lugege kindlasti!
Teksti loeti eesti keeles

Omapärane lugu,oleks nagu nali ning samas kõike pessimistlikum teos üldse. Meeldis inimkonna vaeslapse ossa jätmine, mingid kummalised salamandrid kavaldavad inimesed üle. Vasakpoolsus mind ei häirinud, õieti ei leidnud ma sealt mingit erilist vasakpoolsust, küll aga sellist sõja, imperialismi ning mõtlematuse kriitikat. See meeldis ning seetõttu saab raamat nelja. Häiris mõningane venivus, minu jaoks ei olned see nii põnevalt kirjutatud, kui näiteks Wellsi teosed
Teksti loeti eesti keeles

Salamandrid küll, aga vaat kui inimlikud... Riik neil kah suurim ja nagu ajaloost teada, kalduvad suured riigid oma piire laiendama... Teine osa pisut väsitas, kuid muidu igati korralik, nagu Capek ikka.
Teksti loeti eesti keeles

Üks lapsepõlve lemmikraamatuid, paras autori tähtpäeva puhul heldimusega meelde tuletada. Ei ole küll juba tükk aega uuesti kätte võtnud, aga kui selleks aega saan, siis usun küll, et omaaegne mulje ei tuhmu. Hea näide selle kohta, et möödunud sajandi esimese poole ulmeklassikas leidub terve hulk igihaljaid asju. Mis mitmetest viimasel kümnendil Hugo&Nebulaga pärjatud punnitistest peajagu üle on.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019

Autorite sildid: