Kasutajainfo

George R. R. Martin

20.09.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· George R. R. Martin · Gardner Dozois · Daniel Abraham ·

Hunter`s Run

(romaan aastast 2007)

eesti keeles: «Põgenemine»
Tallinn «Ersen» 2015

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Äkki keegi parandaks aastaarvu ära? Esmailmumine oli sellel romaanil 2007, mitte 2008.

Hinne räägib enda eest.

Sisu hästi lühidalt kokku võttes: Mees satub äärmiselt keerulisse olukorda, põrkudes erinevate tulnukrassi huvidega. Sellega seoses saab ta võimaluse omaenda tegevusi kõrvalt vaadata ja oma käitumist-ellusuhtumist-saatust muuta.

Lugemisel tekkis mulje, et raamat on segu "Vanamehe sõjast", Edgar Rice Burroughsi "Poksija Billy"-st ja sarnasust on ka mõnede Jack Londoni lühilugudega. (Ärge "Poksija Billyst" (mis on õudne saast) laske end ehmatada. Sarnasus on vaid pinnapealne).
Teksti loeti eesti keeles

Tulevik. Inimesed on asunud elama erinevatele planeetidele teistes tähesüsteemides, ent seejuures on nad enjede nime all tuntud tulnukrassi käpa all-isegi kolonistide transport uutesse maailmadesse toimub enjede ruumilaevade abil. Romaani peategelaseks on kriminaalsete kalduvustega mehhiklane, täpsemalt Mehhiko mägismaa indiaanlane Ramon Espejo, kes eelistab palgaorjuse asemel kaevanduses enjede laeval Sao Paulo nimelisele koloniaalplaneedile kolida. Uues kodumaailmas täidavad maavarade otsijana töötava Espejo töövälist aega põhiliselt joomingud ja kaklused. Europa diplomaadi surnukspussitamise järel öise baari ees suundub Espejo metsikusse loodusesse end võimude eest varjama, ent satub seal veelgi suurema jama otsa...

Romaan on äärmiselt mitmekihiline. Ühelt poolt on suurt rolli pandud Espejo tegelaskujule-looduslähedane inimvihkajast sotsiopaat, kes igatseb pidevalt inimestest eemale ja suudab elu linnatingimustes taluda vaid pidevas alkoholijoobes olles. (Need pole just iseloomujooned, mida levinud klišeede põhjal latiinodega seostaks, ent eks Espejo mägismaa-indiaani päritolu seletab asja.) Teiselt poolt tõeliselt võõra mõtlemisega tulnukrassid ja raskused, mis inimestel nendega suheldes ette tulevad. Ja kolmandaks Sao Paulo looduse äärmiselt värvikad ning fantaasiarikkad kirjeldused, ellujäämine metsikus looduses ja võitlus elu eest. Nii et siin oleks justkui vana head 19. sajandi stiilis seiklusjuttu, tipptasemel kosmoseteemalist SFi ja mõnd Robert Rodrigueze filmi meenutavat latiinokõrilõikajate elutegevuse kirjeldust. Kõik see moodustab huvitava terviku ja mahutub kenasti suhteliselt õhukesse romaani. Ega "Põgenemisele" midagi ette heita polegi, romaan on põnev ja mõtlemapanev.

Tõlke kallal muidu väga ei viriseks, ehkki see oli küll naljakas, et ühes joonealuses märkuses Europat planeediks nimetati.

Teksti loeti eesti keeles

Seiklusjutu formaati asetatud arutlus inimeseks olemisest, lojaalsusest, identiteedist ja muust põnevast. Ehk täpsemalt lugu ühest latiinopätist, kes läbi erinevate fantaasiarikaste kohumiste õpib paremini mõistma ennast ja oma kohta maailmas ning muutub läbi selle paremaks inimeseks. Ma tean, et selline kirjeldus ei kõla kõige tõmbavamalt aga tegelikult on need erinevad "kohtumised" tulnukate ja iseendaga koopiaga vägagi teravalt kirja pandud ning mõnuga loetavad. Ka looduskirjeldused tasuvad esiletõsmist, näiteks olid mäeall elavate tulnukate kirjeldused sedavõrd mõnusalt võõrikud ja abstraktsed, et tõid pidevalt silme ette Zdzislaw Beksinski kõhedaid maale. Väärt ulmeteos, mida võib julgelt soovitada.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: