Kasutajainfo

George R. R. Martin

20.09.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· George R. R. Martin ·

The Stone City

(jutt aastast 1977)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

See kummaline planeet kannab nime Kahvatustõbi ja asub Maast sedavõrd kaugel, et inimestel ei ole planeedist kindlaid teadmisi. Ometi asub planeet Universumi ristmikus. Inimeste kosmoselaev maandub sel planeedil asuva Kivilinna äärde. Kuna kapten kadus ääretusse Kivilinna, mis ehitati aegade hämaruses nüüdseks väljasurnud rassi poolt, ei antud laevale lahkumisluba.

Peategelane Holt elatab end röövimiste ja vargustega. Kord rikub ta rängalt seadust (tapab teda mõnitava ametniku) ja on sunnitud põgenema Kivilinna maa-alusesse labürinti. Sealt ei ole veel keegi naasnud. Ta avastab Kivilinna saladuse: uksed ei tubadesse on ka uksed teistesse maailmadesse. Seega ühendab Kivilinn tuhandeid ja sadu tuhandeid maailmu ning kosmoses rändamine muutub mõtetuks. Peakangelane jääbki teiste kombel labürinti rändama.

Kivilinn ja selles elavad kummalised rassid on huvitavad, aga... ei tekkinud erakordsuse muljet. Hindeks 4 miinusega.
Teksti loeti vene keeles

Kui väga v6imast l6ppu, millesse suudeti yhe lausega asjad paika panna, oleks hindeks puhas "kaks". Igavalt kirjutatud, mitte kellelegi korda minevad tegelased, ysna olematu syzhee. Ometigi kogu selle saasta peale v6imas l6pp, mis ei pane loetut kahetsema.
Teksti loeti vene keeles

Taaskord - meeldis ja väga. Noorele Martinile omasele viisile kirjutada kosmoseulmet müütilis-muinasjutulisel viisil lisandub tuleviku kosmosemaailma huvitav kujutamine. Maailm, kus mõistuslike tulnukate rasse on nii palju, et keegi neid peast ei teagi, ja mille mõistuslike elanike maailmatunnetus on pigem antiik-, kesk- või varauusaegsete inimeste kui meie tänapäeva lõplike piiridega maailma elanike moodi. Nimelt paiknevad inimestele tuntud universumi servades justkui valged laigud, kus paiknevad kõrgtehnoloogilised tsivilisatsioonid on tulevikuinimestele sama tundmatud kui näiteks Vaikse ookeani avarused 15. sajandi eurooplastele. Sellega kaasneb ka teatud maadeavastuste ajastu vaim, mis lugu ennast ja selle peategelase mõttemaailma nö punase niidina läbib. Lisaks veel planeet Maailmaderisti kafkalik õhustik - maailm, kust pole võimalik lahkuda, sest välimuselt rebaseid meenutavad mittehumanoidsed bürokraadid mingitel jaburatel ettekäänetel lihtsalt ei lase, tõi millegipärast meelde Strugatskite "Teo nõlvakul".
Kosmoselaeva meeskonnaliikme Ian MacDonaldi nimi meenutas sarnase nimega põhjaiiri ulmekirjaniku, ent ilmselgelt pole tegu metakirjandusliku vihje, vaid juhusliku kokkusattumusega, kuna "Kivilinna" esmailmumise ajal oli viimane umbes 17-aastane nooruk, kelle ilukirjandusliku debüüdini jäi veel 11 aastat. Ilmselt on tegu lihtsalt keldi maailmas levinud nimekombinatsiooniga. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: