Kasutajainfo

George R. R. Martin

20.09.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· George R. R. Martin ·

Sandkings

(jutt aastast 1979)

ajakirjapublikatsioon: «Omni» 1979; august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Liivakuningad»
antoloogia «Retk hämarusse» 2003

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Mardus
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
15
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.882
Arvustused (17)

Jutustuse sündmustik toimub inimeste poolt asustatud Boldour planeedil. Sealt olid ka pärit “A Song for Lya” telepaatidest peategelased.

“Liivakuningate” peategelaseks on rikas Simon Kress, kes toob vaheldust oma ellu teistelt planeetidelt pärit lemmikloomadega. Algul on tal raisakotkas ning piraajad. Ühe pika äraoleku ajal pistsid röövkalad üksteist nahka. Asemele ostis ta neli (erivärvilist) hõimu sipelgataolisi liivakuningaid. Viimased on siiski suuremad ja neil on kollektiivne mõistus. Teadvuse olemasolust kõneleb ka see, et nad ehitavad kindlusi ning neil on religioon. Simon Kressist saab nende jumal ning nad kaunistavad oma lossimüüre Kressi kujutistega.

Kressil on aga oma kavad, kuidas elu huvitavaks teha. Ta hakkab liivakuningaid näljutama, lõhub ka ühe hõimu kindluse – kõik selleks, et eri hõimud hakkaksid omavahel sõdima. Seda nad hakkavadki tegema. Simon Kress jälgib oma tuttavatega lahinguid ja nad veavad võitja peale kihla. Ka hakkavad nad terraariumi laskma erinevaid väikesi röövloomi, et näha, kuidas liivakuningad hiigelvaenlaste vastu sõdivad. Paha saab oma palga, nii ka Simon Kress.

Nägin “Liivakuningaid” esmakordselt sarjas “Äärirajoilla” (ilmselt “Outer Limits”?) ning seal oli peategelaseks hull teadlane Maalt. Kress on tollega võrreldes pervert ja sadist. Martini jutule hindeks 5.
Teksti loeti vene keeles

Kui räägitakse miskitest kõigi aegade TOP-idest, siis tuleb see jutt mulle ikka meelde. No et minu jaoks üks tugevamaid (lühi)jutte. Mitte et ulmeline idee miskit eriti erakordset oleks, aga kirjutatud hästi ja mõjusalt. Jäi ette kogumikus The Best SF of the Year (1980) ja oli küll oluliselt tugevam kui Bester või Dick, kes antud aastal ilmselt kõige paremini ei esinenud. Mingi pilt seniajani silme ees...
Teksti loeti inglise keeles

Hää jutt ja m6juv jutt. Parim Martin, mis ma siiani lugenud olen. K6ik see jumalamäng ja.. ja nii edasi. Ei ole tema kyll esimene ega ka viimane, kes sellisel teemal kirjutab, aga hästi teeb tema seda kahtlemata. Peaaegu, et PEAB lugema.
Teksti loeti vene keeles

Hea lugu. Olles Meistri paadunud austaja, oli see siiski esimene kokkupuude tema lühemate juttudega ja suure kirjaniku kätt oli kohe tunda.
Teksti loeti eesti keeles

Selle aineltel tehtud filmi olen varem juba näinud ja peab ütlema, et originaalse jutustusega on seal väga vähe pistmis. Jutt on kõvasti koledam ja parem. Tegelane on äärmiselt vastik ja jõhker tüüp, kellele keegi eriti korda ei lähe. Eelkõige torkab silma külm suhtumine naisolevustesse, kes eelisjärjekorras putukatele toiduks söödetakse. Poole lugemise pealt võib juba aimata, kes viimasena kuningate toidumenüüsse satub.
Teksti loeti eesti keeles

Nagu ka eelpool kirjutajad nendivad, jääb filmiversioon tugevalt originaalile alla. Mäletan, et juhtusin kord nägema «Hirmupiiril» kahte-kolme osa, järjest. See oli elamus. Neist ja veel mõnest teisest asjaolust (millest kõige väiksem pole see, et «Retk Hämarusse» kõndis meie raamatulattu suht ootamatult (õudsalt tänulik olen, muuseas, ma arvan, et keegi veel ;)) ajendatuna lugesin Kivistiku tõlget.

Vapustav. Lahe. Huvitav. Õudne. Korrutada ülivõrdega!

Teksti loeti eesti keeles

Esmatutvus George Martini teostega, mis paneb huviga otsima autori teisi lugusid. Väga ladusalt ja huvitavalt kirjutatud jutt, ideegi mõneti tähelepanuväärne. Sellest jumalamängimisest on tõesti varemgi kritseldatud, aga liivakuningate loo puhul oli see teema vähemalt minu jaoks uues ja intrigeerivas kastmes. Eks tuleb tänu avaldada ka Mario Kivistikule, kes selle üsnagi silmapaistva loo on eestindanud. Hindeks panen "viie", kuigi lõpplahendus midagi eriti geniaalset just ei olnud.
Teksti loeti eesti keeles

Rikun nüüd ilusa viiterivi ära :) Mõne loo juures on juba esimeste lausete juures selge, kas see hakkab sulle meeldima või ei. Nii ka siin. Olgu pealegi Hugo, olgu pealegi Nebula - minu jaoks ei väärinud mäng küünlaid. Miks? Aga sellepärast, et kogu süzheeliin oli liiga läbipaistev ja olulisem kõik etteaimatav. Oli paha tegelane, olid head tegelased. Paha tegi paha ja sai oma palga. Nagu see vist Salu Juhani raamatus oli: "Kui laval on püss, siis peab ta etenduses ka pauku tegema". Sama siin: kui elukate suurus sõltub nende käes olevast territooriumist ja neid hoitakse kaanega kastis, siis on selge, et sinna kasti nad kohe mitte ei jää jne, jne. Kokkuvõttes loetav, aga mage.
Teksti loeti eesti keeles

Olin seda lugu varem mitu korda "Twilight Zone"`ist näinud, ning üheks selle sarja parimaks osaks pidanud. Tegelikult jäi see mind pikaks ajaks painama, kuni sai Mardusest ta labi loetud. Tegemist on kindlasti ühega maailma tippulmejuttudest. Kindel viis, soovitan lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Esmatutvus minulgi - ja ilmselt paljudel teistel. Räägivad nad sest Martinist, mis räägivad, pole mul ta jaoks siiani aega leidunud. Kuid kui ta muud tekstid ka sama head on, saab tast kyll yks mu lemmikuid.

Lugu ise ei olegi ju nii vapustav - proovige ymber jutustada ja vaadake, mis järele jääb! Paha on nii paha, et kui autor teda menyysse ei lisaks, sööks lugeja ta ise ära. Tegevus on kyllaltki sirgjooneline gradatsioon. Ulmeline osa ei ole kyll kaugeltki stamp, ent ka mitte ylioriginaalne. Ja jälle näeme, et loo teeb heaks mitte see, millest räägitakse, vaid kuidas seda tehakse. Sest see on yks väga hästi jutustatud jutt. Tehke teie ka nii!

Teksti loeti eesti keeles

Ma lugesin seda "Retk hämarusse" antoloogias ja, asusalt öeldes, kuulsingi ma sellest kirjanikust siis esimest korda. Mul ei olnud seda juttu alustades eriti suured lootused, kuna arvasin, et see on samasugune keskklassi jutt nagu kaks eelmist. Kuid ma eksisin. Tegelikult oli see huvitav ja hästi jutustuatud lugu. Väga köitev ja idee tundus ka originaalne(kuigi mõni on selle vastu...). Ma olen vist kunagi näinud mingit filmid, kus olid sarnased tegelased, kuid seal toimuv oli labasem ja lõpp kah(tegelane kukkus seal akvaariumi ja söödi ära). Siin aga tundus lõpp olevat parem, huvitavam. 1337`lisem. :P Ühesõnage viieline lugu(mida ikka tahta Hugo ja Nebula võitjalt). p.s. Minu arust ei olnud see film sama mis Twilight Zones.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: