Kasutajainfo

George R. R. Martin

20.09.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· George R. R. Martin ·

A Song for Lya

(lühiromaan aastast 1974)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1974; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

See lühiromaan tõi kirjanikule ta esimese Hugo auhinna. Lugu räägib shkinide planeedist, mille inimesed on endi jaoks avastanud kümmekond aastat enne romaani sündmusi. Shkinid on teiste kosmoserassidega võrreldes inimestele kõige lähedasemad. Kuigi shkinide kultuur on tuhandeid aastaid vanem Maa omast, elavad nad pronksiajastus. Võib-olla on põhjuseks nende religioon: kui shkin on elanud ja töötanud nelikümmend aastat, siis on tal õigus valmistuda Lõplikuks Ühinemiseks. Nimelt võtab shkin siis vabatahtlikult enda kuklasse vampiiritaolise kerakujulise Imeja (NB! meenuta “Nukkude isandat”). Tööd tegemata ja ülimalt õnnelikena liiguvad sellised elatanud shkinid mitu aastat ringi ning siis siirduvad koobastesse, kus elavad hiigelsuured Imejad. Nood suudavad inimese mõne tunniga surnuks imeda. Shkinid ei pea seda surmaks, sest on veendunud, et selle protsessiga siirdub nende teadvus Imejasse, ühineb kollektiivse teadvusega ja muutub igaveseks. Üha suurem osa inimesi võtab vastu shkinide usundi ja ootab Lõplikku Ühinemist.

Loo algul tuleb planeediletelepaatidest abielupaar, Lyal on eriti suur anne. Teos räägibki peategelaste tööst ja läbielamistest. Lugesin seda suurepärast lugu kogumikust “Putj kresta i drakona” (1996), mis sisaldab Martini kõige tähtsamaid lühiteoseid. Kindel 5.
Teksti loeti vene keeles

Alustuseks pean paranadama eelpool arvustajat. K6igepealt ei olnud mitte m6lemad tulijad telepaadid. Naine oli telepeeat kyll, kusjuures ysna tugev selline, kuid mees oli empaat (mis tähendab, et ta tunnetas inimeste emotsioone, kuid m6tteid ta lugeda ei oska). Teiseks ei olnud minu tähelepanemist mööda kusagil kirjas, et nad nyyd abielus olid. Tinglikult olen muidugi n6us, kuid m6eldud ei olnud kindlasti mitte tradistsioonilist abielu vähemalt mitte meie m6istes.

Miks siis nyyd kolm ja mitte enam? Minu meelest proovib kirjanik hoomata hoomamatut ehk siis prooviob meile kirjeldada meeleylese tajuga inimeste siseilma ja möödaminnes proovib rääkida ka religioossetele teemadel ja lahata inimolemust. Ei kukkunud kuigi veenvalt välja. Lugeda v6ib kyll ja isegi ehk pisut v6ib soovitada.

Teksti loeti vene keeles

Tekst ajast, mil Martin oli veel “noor ja lootustandev uus hääl ameerika ulmekirjanduses”. Lühiromaani teema on selline üsna ambitsioonikas, Martin uurib inimeseks olemise ja armastuse tundmise võime seost. Tekst ise aga üsna konkreetne. Ühel humanoidsete pärisasukatega planeedil valitseb kummaline suitsiidne religioon, mille mehhanismi on Arvi siin juba kirjeldanud. Paraku näib see ka inimestele külge hakkavat ning kohale saadetakse armastajapaarist telepaadid. On meeldiv, et universumi üldist poliitilist ülesehitust ja muud ebaolulist siin ei kirjeldata, näiteks seda, et missugune organisatsioon need telepaadid saatis või milline ilmakorraldus valitseb. Telepaadid nuhivad veidi ringi ja üsna pea hakkab tüdruk Lya kahtlema, kas see armastus, mida tema suudab tunda on üldse midagi väärt. Kohalike tundemaailm on nimelt inimeste omast üksjagu võimsam; nad on võimelised teineteist hoopis teistmoodi tunnetama, palju täiuslikumalt. Pärast füüsilist surma kogevad nad mingit tavalisele inimesele täiesti arusaamatut jumalikku õndsust. No pole raske ära arvata, et telepaat Lya ei suuda kiusatusele vastu panna ja ühineb pärismaalaste religiooniga. Tekst on tõepoolest üsna ambitsioonikas aga on hämmastav, et Martin suudab lõpus kogu selle ambitsioonikuse lahti kirjutada, nii et see emotsionaalselt ikkagi mõjub. Kiirelt ja meisterlikult visandatakse jumalavajaduse probleem ja üleüldse käsitletakse peaaegu kõiki filosoofia põhiküsimusi. Ma hindaks rasvase plussiga “neljaga”, mis pole autori saavutuse suhtes ehk päris aus aga “viie” jaoks ei täheldanud ma vajalikku õhinat lugemisel.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: