Kasutajainfo

George R. R. Martin

20.09.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· George R. R. Martin ·

Path of the Dragon

(lühiromaan aastast 2000)

ajakirjapublikatsioon: «Asimov`s Science Fiction» 2000; detsember
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

George R.R. Martini suursaaga “Song of Fire and Ice” üheks esimeseks tekstiks oli Asimovs’i lehekülgedel 1996.aastal novella “Blood of the Dragon” (Hugo). Järgnesid kaks tellist, mis 90-te fantasys juba kindlasti klassikaks saanud; ning mille kolmanda osaga umbes samal ajal ilmus Asimov’sis taas reklaamina novella “Path of the Dragon”. Tekst kõlbab küll iseseisvalt lugeda, ent on siiski üpris tugevalt integreeritud saaga maailma.

Mingi õrna aimduse taustsüsteemist siiski saab, kuigi topoloogiline ja geneoloogiline andmestik teeb pühendamatul lugemise mõnevõrra raskendatuks. Vanu tegelasi eriti ei tutvustata ja eelnenud sündmustele tehakse vaid mõningasi viiteid. Kahtlemata aga Martin oma ülesande täidab - pigem meelitab lugejaid saaga juurde, kui selle juurest eemale peletab.

Noor kuninganna Daenerys (Dany) Targaryen purjetab laevastikuga Westereos’e poole, maale, kus ta tuleks pärida oma Draakoni-suguvõsa troon. Dany on kolme noore draakoni emand, kes laevadega kaasa lendavad. Need ongi üldse selle maailma ainsad draakonid. Kojarüütel Jorah leiab, et Usurpeerija vastu välja astumiseks poleks paha tee pealt mõni armee kaasa korjata ning parim paik selleks on Astapori orjalinn. Seal kaubeldakse eunuhhidest sõdalasorjadega, keda eriliselt julmade meetodeitega laspest saadi kuulekaiks sõdalaseteks treenitud.

Enamuses käibki jutt Astaporis kauplemise ümber; Dany ei soovi eriti oma kodumaal orjadega võidelda, ent muud valikut tal pole. Otsustab neiu osta kõik orjad ja selle jaoks tuleb ohverdada ka üks draakonikutsikas. Danyl on vaja armeed, kuid ta ei poolda orjapidamist; ütlemata selge, et orjapidajatele maksab kätte see sama asi, milleks nad oma sõdalasi treeninud on - ääretu kuulekus omanikule.

Kuigi kõige toimuva tagamaid raske mõista, on siiski teksti värvikus ja väga head detailid, millega see lugejat lummab. Martin oskab pisisasjadega köita. Näiteks kirjeldus sellest, kuidas neid sõdalasi ikkagi treenitakse; üks mahlakas lesbistlik stseen ja Dany ning rüütli vaheline ettevaatlik, ent kirglik intiimsuhe kompenseerivad täielikult teadmatuse toimuva sügavamte tagamaade suhtes. Ja ei ole labane üldse - et lihtne süzhee, lisaks seks ja vägivald... Mõjub hoopis eluliselt ja usutavalt.

Ei näe põhjust alla “viie” hinnata.

Teksti loeti inglise keeles

See pole muidugi mingi iseseisev lugu. Tegemist on sarja "Song of Ice and Fire" kolmanda osa "A Storm Of Swords" paari - kolme draakoniprintsess Daeneryse peatükiga. Lugu iseenesest on päris hea, kuigi sarja tundmata jäävad päris paljud inimsuhted ja taust suhteliselt segaseks. Martini oskus juttu vesta, ühendatuna päris jõhkrate ja veriste stseenidega, läbivad kogu "Storm of Swordsi". Selles suhtes pole seegi novelliks nuditud katkend erand. Viis plussiga, nagu kogu "Jää ja Tule Laulu" sari.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: