Kasutajainfo

Greg Bear

20.08.1951–19.11.2022

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Greg Bear ·

Blood Music

(jutt aastast 1983)
https://www.ulmeajakiri.ee/?tolkejutt-vere-muusika

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction / Science Fact» 1983; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Reaktor
Hinne
Hindajaid
1
2
0
1
0
Keskmine hinne
3.75
Arvustused (4)

Kui tegemist prelüüdiga romaanile, siis on teine asi. Ainult jutuna mõjus liiga stamplikult. Süzhee on juba üsna vanamoodne - teadlane leiutab miski targa kraami, mis teda ennast hävitab ja hiljem kogu maailma kallale kipub. Biochipindus ja muu seesugune värk kirjeldab päris hästi 80-te hirme ja lootusi. Just siis ju arvati, et arvutid on vinged isemõtlejad ja tegutsejad. Üldmulje: tuimapoolne, ent lobedalt loetav. Taoliste süzheedega asjadele on raske korralikke lõppe kirjutada. Ja ju vist pole ka hard-SF päris minu ala. PS - pärast originaalis läbilugemist otsustasin tõsta hinde "neljale".
Teksti loeti inglise ja vene keeles

Tähendab tegu pole just päris prelüüdiga, romaanis sobitub see jutt lõiguks kusagile teise kolmandiku algusesse. Tean seda öelda, sest peale romaani lõpetamist lugesin päris ununenud jutu ka uuesti üle. Nii et jutus pole seda romaanis eelnevat üsna asjalikku teksti, samas pole õnneks ka seda seepi, mis järgneb. Jutt lõpeb enam-vähem sellel hetkel, kus mina seda romaanil ootasin, aga ei, kirjanikul oli vaja veel sõnavahukalt oma grandisoosseid ideid tutvustada. Samas on ka jutt siiski küllalt tuim nii et hindeks tavaline neli. Käib küll.
Teksti loeti inglise keeles

Kuigi ma pole eriti andunud hard SFi fänn, on siiski teatavad teemad ja ka autorid, mis/kes mulle meeldivad... autoritest meenuvad kohe Larry Niven ja Gregory Benford ning mingil määral ka David Brin. Greg Beari loominguga toimus tutvus pisut hiljem kui kahe ülejäänu isikuga triost Killer B`s... samas on Bear milleski mulle olulisem, kui näiteks Benford ja Brin. Ei teagi, et miks, aga on...

«Vere muusika» võitis fännide Hugo ja kirjanike Nebula, kuid samas ma siiski imestan jutustusele osaks saanud auhindade sadu. Mäletan, et esimest korda teksti ajakirjast «Izobretatel i ratsionalizator» lugedes oli mu reaktsioon üsna kahetine... et jah tugev ja ilmselt teedrajav tekst, kuid mille eest auhinnad? Jutustus jäi aga kuidagi painama ning olen seda hiljem veel korduvalt üle lugenud... oma viis korda tuleb ära küll! Ju ma siis olen selline pika taibuga, aga igal lugemisel olen ma järjest enam nautinud teksti taset...

Soovitada ei julge, eriti kui vaadata Greg Bearile antud hindeid BAASis. Hard SFi fänn või inimkonna tühisust nautiv lugeja võiks asja siiski ette võtta... minu arut on väärt küll!

Teksti loeti vene keeles

Tõsiteadusliku ulme austajale pigem ei soovitaks, sest tegu on järjekordse teosega, kus tegelased on keskmisest lugejast rumalamad... Pandeemia kui tõenäoline lõpplahendus saab kuskil poole jutu peal selgeks kõigile peale minategelase (kes on veel muuseas arst elukutselt). Kõrge hinde saab tekst ilmumisaasta tõttu.

25.11.2013: Pärast ülelugemist tuleb hinnet langetada. Mis see 1983 siis lõpuks ikka ära ei ole... Teadust - mida võiks ju eelmiste arvustajate poolt zhanrimääratluseks pakutud hard SF sisaldada - pole siin praktiliselt üldse. Jah, siin võib olla "ajastu hõngu", millest Indrek Hargla kirjutab, st. pesemata masside ettekujutust sellest, mida teadlased teevad ja mis kohe-kohe juhtuma hakkab. Kirjaniku visioonina esitatuna ei kõlba see aga suuremat lugeda. Kerge distantseeruv iroonia parandaks asja oluliselt, aga seda ei leia siit kuskilt.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: