Kasutajainfo

Greg Bear

20.08.1951–19.11.2022

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Greg Bear ·

The Forge of God

(romaan aastast 1987)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Loetav raamat. Suurim voorus on vahest see, et tegemist on üsna traditsioonilise sf-iga, kus juhtumised on väga tõenäoliselt täpselt välja arvutatud ning kõik mõjub tõsimeelselt ja usutavalt. Mingit burleski siin pole, käed on teki peal ja kaamera libiseb õigel hetkel kaminatulele. Ilmselt on tegemist ajastu vaimuga ning vahelduseks on midagi sellist lugeda päris värskendav. Lühidalt – ilmuvad välja paar maavälist päritolu artefakti, mis annavad vasturääkivaid signaale aga varsti saab selgeks, et tõenäoliselt on kellelgi plaanis planeet Maa hävitada. Ja aega ei ole jäänud eriti palju.

Peamine põhjus aga, miks ma seda teksti üldse lugema hakkasin, oli see, et kasutatud raamatute poes jäi see mulle silma teoloogia sektsioonis. Mõtlesin, et kas on tegemist asjatundmatute inimeste pealkirjast lähtuva eksitusega või on tõepoolest võimalik seda ka sisuliselt teoloogiasse paigutada. Selgub nüüd, et vahest isegi on ja mingeid teoloogilisi suundumusi analüüsib kirjanik üsna hästi. Enemasti jääb mõttearendus siiski (nagu ülal) üsna tagasihoidlikuks ja ... võibolla peenetundeliseks. Aga küsimus, mida sugereerib inimestesse maailmalõpp ja kuidas suhtutakse osaliselt ratsionaalselt seletatavatesse aga teisalt arusaamatutesse protsessidesse on päris huvitav. Mingi eksistentsiaalse väljapääsmatuse meeleolu suudab kirjanik siiski viimasel kolmandikul luua aga selle lahustab trafaretne ja üsna mannetu lõpp. Keskel arendatud Gaia teooria mõjus miskipärast ka tüütavalt, aga õnneks jätab autor selle lõpupoole kõrvale. Neli miinus.

Teksti loeti inglise keeles

Esiteks ütlen kohe, et see oli minu arvates oluliselt parem Hard-SF kui mu eelmisena loetud Asimovi The Gods Themselves. Olen ka igati nõus kusagil nähtud arvamusega, et see on üldse üks parimaid tulnukate Maale sissetungi kirjeldav raamat. Raamatust õhkub teatud vältimatu hukulemääratuse hõngu mis muudab loetu eriti tõepäraseks, emotsionaalseks ja jõuliseks. Ja seegi ei häiri, et juba loo keskel pole enam probleem finaali ette näha.

Avastatakse ühtäkki kusagil Austraalia kõrbes ja USA Surmaorus geoloogilised anomaaliad, kumbagi kohta on üks ülearune mägi tekkinud. Tulevad siis Austraalia mäest kolm robotit välja ja kuulutavad end inimkonna suurteks sõpradeks ja teatavad, et tahavad inimestele kõiksugu uusi teadmisi jagada. USA mäe juurest leitakse ka üks poolsurnud elukas, aga see räägib jälle, et Maale on lennanud isetäiustuvad ja -reprodutseeruvad robotid, kes kavatsevad Maa ära purustada, et uute omasuguste valmistamiseks materjali saada. Inimesed uurivad asja nii ja teisiti ja lõpuks jõuavad järeldusele, et nii Austraalias kui USA mäed on ühe ja sama robotite seltskonna kosmoselaevad ja tõsi paistab olevat see Maa hävitamise variant, kõik muu on vaid pettemanööver inimeste segadusse ajamiseks.

Siin on ka väike usuteemake mängus. Nimelt käib USA president samuti Surmaorust leitud tulnukaga rääkimas ja saab suure šoki. No ja võtab siis seisukoha, et inimesed on halvasti käitunud, Jumalat millegagi vihastanud ja et Jumal nüüd karistab nende tulnukatega inimkonda. Vaatamata oma nõunike meeleheitlikule vastutuseisule teatab president meedias tulnukate tulekust ja Maad vältimatult ees ootavast hävingust. Presidendi ainus soovitus ja sõnum oma rahvale on see, et palvetage! Paljudele jänkidele selline allaandmismeeleolu muidugi ei meeldi ja president muutub praktiliselt paariaks kelle sõnal enam mingit kaalu ega tähtsust pole...

Aga samal ajal jätkavad tulnukrobotid oma plaani elluviimist - Maa tuuma viiakse kaks objekti, mis inimeste arusaama järgi seal üsna peagi tohutu plahvatuse peaksid tekitama. Ning samuti tegutsevad robotid mingil põhjusel usinalt ookeanide sügavikes...

Ilmuvad äkki välja ka teised (head) robotid, kes on küll Maa päästmisega hiljaks jäänud, aga kel ehk mõned inimesed ja midagi Maa kultuurist arvatavasti ikka õnnestub päästa. See valguskiire sissetoomine oli ilmselt vajalik, et raamat lauspessimistlik poleks, aga minu arvates saanuks ka selleta läbi, miks ei võiks raamat ka negatiivselt lõppeda, eriti kui see raamat on usutav ja hästi kirjutatud. Ning palju reaalses elus väljapääsmatusse olukorda sattudes neid imelisi pääsemisi ikka ette tuleb. (Seda küll, et järge antud raamatule poleks siis enam millestki kirjutada olnud.)
Mis aga raamatus täiesti tarbetu tundus, siis see Gaia teooria ärajutustamine, mis millelegi edasi ei viinud.

Üks raamatu plusspool minu jaoks on ka see, millise huvitava ja tsivilisatsiooni teatud kõrge arengutaseme puhul ilmselt reaalse viisi Baxter Maa hävitamiseks oli välja mõelnud. Veel suurem pluss on aga see, kui tõetruult ja haaravalt kirjeldab autor inimeste käitumist paratamatule hukule määratutena. (USA president oma jumalajutuga oli üks väheseid ja suurimaid kloune nende hulgas...).

Mu hinne on kusagil väga tugeva nelja ja nõrga viie vahel aga jään lõpuks ikka viie juurde, polegi juba mõnda aega millelegi viit panna saanud...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: