Kasutajainfo

Greg Bear

20.08.1951–19.11.2022

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Greg Bear ·

Petra

(jutt aastast 1982)

ajakirjapublikatsioon: «Omni» 1982; veebruar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Pakun, et žanri nimetus on dark fantasy ja tegevus toimub maailmas, mis ei paigutu päris meile tuntud aja- ja ruumijoonele. Tegevuspaigaks on Katedraal, kultushoone, mis on nagu omaette maailm ja mis näib olevat ka parasjagu suurem, kui tavapärased suured kirikud. Tegu on katastroofijärgse maailmaga, ehkki katastroofist on möödas juba 60-70 aastat. Katastroofi nimi on Mortdieu ja täpselt ei ole aru saada, milles see seisnes. Räägitakse Jumala surmast ja maagia asumisest Jumala asemele.

Lugu algab peategelase sedastusega, et "I am the child of flesh and stone". See pole allegooriline, vaid sõna-sõnaline väide. Mortdieu ajal juhtus nii, et kivist kujud said kopuleeruda luust ja lihast olenditega. Luust ja lihast olendid olid katedraalis nunnad, kiviolendis aga mütoloogilisi olendeid kujutavad kivikujud, aga võib-olla veel mingid olevused - asi on üsna segane. Peategelane on umbes 90 cm pikkune värdolend, kelle kohta on veel teada nii palju, et tal on nokk ja küüned, aga muidu on ta mõtteviisilt selline poissi või noormeest meenutav tüüp. Katedraali on ehitatud kahetasandilised tellingud, kusjuures värdolendid elavad ülal ja inimesed all. Omavaheline suhtlemine on keelatud, kirikust väljas tohib käia ainult kütte korjamiseks. Karistusteks kastreerimine ja hukkamine. Mis mujal maailmas toimub - ei tea. Katedraali aknad on kaetud läbipaistamatute katetega. Tellingulabürindis elab veel üks Kivist Kristus, keda oodatakse uueks messiaks.

Peategelane ronib nagu ahv tellingutel ja mõtleb, kuidas kehva olukorda muuta. Mõningad asjaolud võimaldavadki tal suhteliselt labase võttega - katedraali akende avamine - ajupestud seltskonnale suurt mõju avaldada, nii et loo lõpp on uue ühiskonna alguspunkt, ehkki kuidas kõik õnnestub, jääb meil ikkagi teadmata.

Mustvalge hea/halva kujutamine mõjub kuidagi häirivalt. Loed ja mõtled, et ei saa ju kõik nii üksüheselt vale ja üksüheselt õige olla. Mulle tundub, et jutu mõte on tegelikult antirassistlik sõnum või mingite muude kriteeriumide järgi inimeste võrdsuse jutlustamine. Väga hull see lugu siiski ei ole.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: