Kasutajainfo

Greg Bear

20.08.1951-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Greg Bear ·

Blood Music

(romaan aastast 1985)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
3
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.6
Arvustused (5)

Alguses oli samanimeline jutustus, mis sai nii Hugo kui ka Nebula. Edukast jutustusest tehti romaan...

Kõlab nagu tüübiline sopakast bestselleri tutvustus? Tegelikult on «Vere muusika» võrratu romaan, kuigi ma olen üsna hädas selle sisu ümber jutustamisega: võin teaduslike asjadega puusse panna ning siis mõni mõtleb, et autor pani...

Greg Bear on hard SFi kirjanik ning selline juba teadusega bambusesse ei pane. Ütleks mõned märksõnad: DNA, biochiibid, gestalt. Aga lisaks peadpööritavale teadusele on romaanis veel sihuke pisult painav suisa kummituslik meeleolu. Raamtu kaanel oli öeldudki, et «Vere muusika» on 80ndate «Lapsepõlve lõpp». Midagi oli tal tõesti Clarke`iga sarnast. Tasub lugeda, seda enam, et autor on saanud üsna napi pikkusega hakkama... mingi närune 250 lehekülge.

Aga lugege kindlasti, tekst on tihe!

Kui ma nüüd hiljem järele mõtlen, siis jutustust hindaks ma viis plussiga... romaani aga sellise nõrga viiega. Aga siiski mõlemale hindeks viis! Tegu on ilmse verstapostiga tõsiteaduslikus ulmes!!!

Teksti loeti inglise keeles

Vergil Ulam aretab ühes erafirmas välja arukad rakud, n.-ö. rakk-arvutid. Tema aretised suutsid juba ise “mõtelda”. Ulamil kästakse vallandamise ähvardusel hävitada need arukad rakud. Ta teeb saatusliku otsuse: süstib need arvut-rakud enda verre ja toimetab need sedasi firmast välja. Sellest ühe mehe otsusest saavad suured asjad alguse ja neist see romaan räägibki.

80-ndate lõpul arendatakse ideed edasi: nanotehnoloogias on masinad ja arvitid molekulide suurused ning nende osadeks on aatomid. Peamisi edasiarendajaid on Greg Bear romaanis “Queen of Angels” (90), samuti N. Kress. Käesolev romaan on väga hea, aga siiski väikese iludusveaga: mikspärast see happy-end?
Teksti loeti soome keeles

Biochipid on mikroskoopiliste mõõtmetega robotid, mis inimkehasse sisestatuna suudavad näiteks meditsiinilisi operatsioone sooritada. Romaani peategelane Vergil Ulam aga läheb teist teed, varustades rakud, mis looduse poolt juba tohutu mälumahuga varustatud, õpiprogrammiga, ning edasi läheb kõik isevoolu teed. Rakud muutuvad aina intelligentsemaks ja inteligentsemaks ning lõpuks hakkavad juba loodusseadusi oma näo järgi muutma.See katastroofromaan on justnagu kompott, milles kohtab motiive üsna mitmest teosest: Arthur C. Clarke`i `Lapsepõlve lõpp`, Kingi `The Stand`, kui vaid paar iseloomulikumat näidet tuua.Resultaat pole kahjuks mitte kõige õnnestunum.Rohkem meeldis raamatu esimene pool, milles sarnaselt Gregory Benfordi `Timescape`iga kompetentselt kirjeldatud teadlaste tegevuse kirjeldus segunes bestselleritele iseloomuliku inimsuhete kujutamisega. Edasi algas kohati üsna ilge Stephen Kingile iseloomulik seep, lõpuks suutis kirjanik oma tegelaste seltskonnast välja rabeleda ning põhiteema juurde naasta, kuid lõpu õnnesus on minu meelest erinevalt eelkirjutajast küll kaheldav.Greg Beari peetakse 80ndate hard SFi suurkujuks, loodetavasti õigustavad järgmised raamatud, mida ma lugema juhtun, seda positsiooni ka minu silmis. Selle teose eest igatahes nõrk neli.
Teksti loeti inglise keeles

Teos on põnev ja raske käest panna, kuigi algusjaos (Metaphase) kipub minema saja muu viiruseapokalüpsise rada... kuni dialoog "mõtlevate bakteritega" uuele tasemele nihkub. Seejärel hakkame kohtama suhteliselt sürreaalset maastikku, mis oleks nagu välja kistud Clive Barkeri "The Great And Secret Show`st" või "Imajicast", ainult et kui Barker rõhub õõvale ja groteskile, siis Bear kirjeldab olukorda teadlase kliinilisusega. Viimane veerand on aga tõesti kaheksakümnendate ekvivalent "Lapsepõlve lõpule". Üllatavalt mastaapne romaan napi tärgiarvu kohta.Ah jaa, loetud sai kirjastuse "i-books" 2002. aasta trükki. Hoiatan, et niivõrd toimetamata/korrigeerimata teksti kohtab inglise keeles harva.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022

Autorite sildid: