Kasutajainfo

Greg Bear

20.08.1951–19.11.2022

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Greg Bear ·

Eon

(romaan aastast 1985)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
2
0
0
Keskmine hinne
3.6
Arvustused (5)

Algab natuke nagu "Randevuu Raamaga" - et suur silinder tuleb Maa juurde, aga varsti võtab asi teistsuguse pöörde (huvitavama, minu arust). Inimesed puutuvad kokku tunneliga läbi aja, ruumi ja paralleelmaailmade. Põhiideed on head (eriti meeldis usutav tulevikuühiskond), kuid kõik venib vähe. Puänt on hea.
Teksti loeti inglise keeles

Poul Andersoni väimehe Greg Beari täht lõi särama 15 aastat tagasi, kui sama aastanumbri sees ilmusid Blood Music ja Eon.Raamat jääb tasemelt kusagile "Rama II" ning "Hüperioni" vahepeale, rohkem Rama poole, nii et ette rutates võib öelda, et minu poolt romaanile antavaks hindeks on 3+.

Vähemalt selle romaani kirjutamise ajaks on kirjanik juba elementaarsed kirjutusvõtted omandanud, s.o. valitakse välja teatav käputäis põhitegelasi, kelle liine siis vaheldumisi serveeritakse. Et keskseks tegelaseks on valitud Patricia Vasquez on ilmne võimete ülehindamine, kuid ega kirjaniku teised tegelased palju paremad pole, neis lihtsalt puudub igasugune värv. Lisatud on pisut poliitilisi kombinatsioone (ida-lääne konflikt), hulgaliselt "teaduslikku ekstrapolatsiooni", isegi seksi väga fantaasiavaesel kujul ning tulemuseks on üks tõsiteadusliku fantastika (hard SF) tähtteoseid.

Sisust: XX saj. lõpul avastatakse tähistaevast maa suunas liikuv hiiglaslik objekt, mida kapitalistid hakkavad nimetama Kiviks, Varssavi Bloki maad Kartuliks. Ida-lääne ühisekspeditsioonid teevad kindlaks, et keha on seest õõnes, tehislikku päritolu, sisaldades hulga kambreid, millest leitakse hulga huvipakkuvaid ürikuid. Tagatipuks avastatakse et viimane kamber on tegelikult tunnel, millel lõppu ei paista olevat. Ameeriklaste katsed informatsiooni venelaste eest varjata toovad kaasa huvide konflikti, mis paisub maad hävitavaks tuumasõjaks ning mängu astuvad Kivi loojad/asukad. Selgub tunneli ja selle asukate olemus.

Eon on tegelikult üks neid raamatuid, mida lugeda on erakordselt tüütu (teine pool on õnneks parem kui esimene), aga mille finaalis on (eelnevat osaliselt korvavat) särtsu ja suurejoonelisust. Peangi siinjuures enese häbiks tunnistama, et alustasin juba Eternity lugemist. Viimase algus on rahustavalt igav-puine.

Teksti loeti inglise keeles

Isiklikult mulle meeldis see osa raamatust, mis rääkis venelaste ja ameeriklaste suhetest ja asteroidi uurimisest. Venelaste kujutlemine on enam kui stamplik ... aga see selleks, 1985 aastal võis tulevik veel nii kurb välja näha.
Aga see osa teosest, mis seletas linnast, tema asukatest ja nende omavahelistest kemplemistest jättis täiesti külmaks. Peale lugemise lõppu üritasin ka “Legacy”-t lugeda aga kui jõudis kohale, et see ilmselt ainult linna probleemidest räägib siis jäi asi pooleli.
Teksti loeti inglise keeles

Eon on kõva tehnilise SF taustaga ulmeseiklus. Tegevus toimub 2000-ndate alguses, kuid siin ajaloos pole Nõukogude Liit kokku varisenud ja külm sõda kestab edasi. Seega, kui Maa orbiidile (Kuust oluliselt kõrgemal) ilmub veider asteroid, ei hoia Ameerika Ühendriigid kokku ressursse, et sinna esimesena jõuda - sest siis saavad nad kosmosekonventsiooni järgi selle edaspidist uurimist juhtida.
 
Nagu selgubki, on asteroid nagu mingi kõrgtsivilisatsiooni loodud kosmoselaev, mis peidab endas terveid linnu - kuid need on kõik tühjad ja maha jäetud. Kõike seda hakkab uurima rahvusvaheline rühm teadlaseid - kuid Nõukogude delegatsioon ei salli Ameerika juhtrolli, kuna nende eest tundutakse olulist infot peidetavat. Näiteks ei lasta neid tühjade linnade raamatukogudesse ega asteroidi tagumistesse koobastesse.
 
Ning kui ameeriklased toovad oma uurijate juurde noore geniaalse matemaatiku, kelle töö keskendub aegruumi kõverustele, hakkavad pinged üle keema. Nõukogude Liit valmistab salaja ette rünnakrühma asteroidi vallutamiseks, tuumasõda on käeulatuses ja asteroidi viimases ruumis asuv saladus tundub olevat täiesti väljaspool inimmõistust. Salaja jälgivad kogu olukorda aga asteroidi algsed asukad...
 
Ma pean ütlema, et selle teose lugemine oli natuke vastuoluline kogemus, sest siin oli koos nagu kaks erinevat raamatut. Esimene neist algas natuke nagu Arthur C. Clarke'i kuulus "Kohtumine Ramaga", kus maailm peab hakkama saama ootamatult kosmosest ilmunud kõrgtsivilisatsiooni objektiga (mis vähemalt alguses tundub olevat elutu).
 
Samas, kuna see juhtum on paigutatud külma sõja kõrgpunkti, nihkub raskuspunkt teaduslikult rohkem poliitilisele. Nõnda muutubki see sarnasemaks Michael Crichtoni tehnopõnevikele - või isegi Tom Clancy külma sõja teemalistele militaarpõnevikele. Ning ausalt öelda on see pool raamatust isegi teisest parem, sest mainitud võrdlustele ei jää Bear sugugi alla.
 
Umbes sellest hetkest aga, kui kriis plahvatab ja asteroidi viimase ruumi saladus kõigile avalikuks saab, võtab lugu tugeva pöörde kõva kosmose-SF suunas. See on see koht, kus raamat natukeseks ajaks maha käib, sest tegelastele (ja lugejale) on vaja hakata pikemalt tutvustama asteroidi loonud tsivilisatsiooni ning selle töid ja tegemisi.
 
See ei ole nüüd etteheide teaduslikule poolele, pigem just loojutustamise viisile. Natuke vilets on kuskil poole peal teada saada, et kõik eelnev on olnud suurema mõtteta (kuigi eks selleski on oma iva) ning kogu see kõrgtsivilisatsioon on nii külm ja kauge, et sellega tutvumine jahutab loo ikka pikaks ajaks maha. Lõpus tõmmatakse tegevust natuke rohkem käima, kuid endiseid kõrgusi see enam ei saavutagi.
 
Nõnda olingi ma alguses valmis teosele üsna kõrget hinnangut andma, kuid lõpuks jääb sellest järgi vaid napilt positiivne summa. Siin on tegelikult päris palju suurepäraseid mõtteid ja hetki, mille pärast lugemine ära tasub - kuid päris palju aega peab veetma ka igavavõitu infolademeid närides ja puiste tegelaskujude seltsis. Loo järgesid seega pigem praegu vaatama ei kipu.
 
Hinnang: 6/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: