Kasutajainfo

Larry Niven

30.04.1938-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Larry Niven ·

World of Ptavvs

(romaan aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «Worlds of Tomorrow» 1965; märts [lühem versioon]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

`Ptavide maailm` on Larry Niveni esimene romaan. Esimesel loomeperioodil (umbkaudu 1964-1973) kirjutas kirjanik tekste, mis sobituvad tema Tuntud kosmose nimelisse tulevikku. Hiljem tulid kollaboratsioonid teiste autoritega (Jerry Pournelle et al.), millest mul paraku ülevaade puudub.

Debüütromaani sisu on raske kokku võtta, vältimata põhjalikke selgitusi (ikkagi hard SF, mis tingib tihti ka lugemispause esimesel hetkel mitte kohalejõudvate lõikude seedimiseks), kuid eks ma üritan.

Formaalselt on tegu on laiahaardelise (time-span ca 2 000 000 000 aastat) ja üsna detailirohke action-ulmega. Romaani alguses ütlevad Kzanoli nimelise Thrinti (kes valitsevad meie galaktikat telepaatiliste jõudude abil) kosmoselaeval üles mootorid, mis paiskab segi ta reisiplaanid, õigemine lükkab sihtpunkti jõudmise vaat et määramatusse kaugusesse. Kzanol ei kaota siiski pead, arvutab välja triiviva laeva kursile jääva lähima asustatud punkti (milleks osutub Ptavide maailm - meie maa), teeb päralejõudmise puhuks mõned ettevalmistusedning sulgub pika reisi ajaks stasise välja (selles viibiva isiku jaoks aeg peatub, samuti on stasises viibiv keha välisjõudude poolt hävitamatu), usaldades laeva juhtimise autopiloodile.

Järgnevalt siirdub tegevus 1.5 miljardit aastat hilisemasse perioodi, kui delfiinide poolt inimeste kätte toimetatud kõigist ettevalmistustest hoolimata õigel ajal mitteaktiveerunud Kzanol stasisest poolkogemata välja viiakse. Vabanenuna saab viimane üsna kähku üle esialgsest segadusest ning asub selleks ajaks asteroidele laienenud inimtsivilisatsiooni alistama. Ainsaks tõsiseltvõetavaks takistajaks Larry Greenberg nimeline telepaat. Päris hea stiilinäide sellisest pisut pretensioonikamast actionst.

Teksti loeti inglise keeles

Larry Niveni romaanidebüüt, mida mina oma lugemuse taustal pean seni parimaks Niveni teoseks. Algul jahmatab Niven meid miljardeid aastaid tagasi galaktikaid valitsenud thrinti rassi kirjeldusega, mis kukub päris hästi välja. Algul küllaltki hard SF teos pöördub lõpupoole vägagi nauditavaks action`iks, kui üks thrint satub õnnetuse tagajärjel meie maailma. Saades kiiresti üle kaotusevalust, et kõik thrintid on juba mitu miljardit aastat surnud, hakkab ta kiiresti inimtsivilisatsiooni alistama, ehk tegema seda, mis oli thrintide peategevuseks miljardeid aastaid tagasi. Ainsaks takistuseks oma eesmärgi saavutamisel on tal aga üks inimesest telepaat. Kuigi raamatut sai loetud juba jupp aega tagasi, on ta veel hästi meeles. Korralik "5".
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: