Kasutajainfo

Mario Kivistik

15.06.1955–

  • Eesti

Teosed

· Mario Kivistik ·

Öised külalised

(antoloogia aastast 1997)

eesti keeles: Tallinn «Kunst» 1997

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
6
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (6)

Noh, taas üks algupärane (tõlke)ulmeantoloogia.

Et koostaja on Mario Kivistik, kes on ka ööajakirja «Mardus» mastermind, siis on see ootuspäraselt õuduskogu. Täpsemalt tondijutud, mida küll antud köites kummitusjuttudeks (vt. ka M. R. James «Kummitused nukumajas») nimetatakse.

Algab raamat eessõnaga, mis on ka väljaande kõige ilgem tekst. Tõsi siin puuduvad faktivead, mis eesti ulmeteemalises nonfictionis sedavõrd tavalised on. Häirib pigem toon... lugejale hakatakse vabandama, et ka see on kirjandus ning loetakse üles hunnik kõlavaid nimesid tavakirjandusest, kes tondikirjandusele lõivu on maksnud.

Tahakski öelda, et raamatu hinne on 4+, viiest jääb midagi puudu. Ka oleks võinud selle igeriku eessõna asendada autorite tutvustusega, selge on ju et enamikest neist me niipea enam miskit ei kuule. Sedavõrd marginaalsed kujud ju.

Väike vahemärkus: BAASis on mitmed autorinimed kirjutatud pisut teisiti, kui on nad raamatus. Juhindusin sellest, kuidas KIRJUTATAKSE neid nimesid tegelikult!

Raamatus oleks võinud rohkem kuulsamaid tegijaid ja jutte olla, kasvõi mõni nendest kellele eessõnas viidati. Selles paksus tondijuttude kogus, kust enamus jutte tõlgiti oli üsna palju häid jutte. Ka oleks võinud rohkem pikemaid lugusid olla, mingil hetkel hakkasid need lühikesed (ning pisut pinnapelsed) tekstid väsitama. Ka olid ühel ja samal teemal lood (näit. kummitavad majad) kõik ühte punti pandud. Kuigi lugesin kogu tempoga üks jutt päevas, hakkas see siiski väsitama.

Võimalik, et see on vaid minu snooblik urin, aga ma avaldangi siin ju OMA arvamust. Soovitan lugeda kõigil, kes õudus(ja iseäranis tondi)juttudest lugu peavad ning mul on tõesti hea meel, et säherdune raamat ilmus.

Minu meelest on see («Marduse» kõrval) Mario Kivistiku teine väärikas samm eestikeelsel ulmemaastikul!

Teksti loeti eesti keeles

On üks kena ports väga häid ja õdusalt õudseid lugusid, tore igatahes. Samas on ka väike törts selliseid lugusid, mille headusest ma kohe kuidagi ei suuda aru saada... Olgu nendega kuidas on, kogumik siiski tugeva nelja teenib auga välja. Viis jääb mõne nigela loo taha...

Teksti loeti eesti keeles

Klassikalise kollindusega tutvumisel asendamatu lektüür. See, et enamusest kogumiku autoritest midagi ei tea ja et tänapäeval taolised lood vaevalt kedagi silda ajaksid, ei olegi kõige olulisem. Lugejale peaksid ikkagi domineerima lood ise, mitte autorinimed. Kuigivõrd hirmu peale ei ajanud, aga päevavalgel lugedes lähebki see vist raskeks. Katsetaks mõnel nagisev-üksildasel tormiööl uuesti... Eessõnas lubatud paar naeruturtsatust rahutute hingeksete arvel tulid küll. Kogumiku lõpuloos oli nende kontsentratsioon vist kõige tugevam.
Teksti loeti eesti keeles

Klassikaline tondijuttude kogumik. See tutvustab hästi 20. sajandi alguses väga populaarset tondikirjandust. Siin on nii klassikalisi häid tondijutte, kui ka mitte midagi ütlevat keskpärasust. Eriti tõstaks esile sellest kogumikust Crawford`i, Doyle`i, Jacobs`i ja Baring-Gould`i jutte. Aga ka teised kõlbavad tarbimist. Lühidalt soovitaks lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Heast kogumikust ootaksin siiski natuke rohkem, samas ei taha kolme ka panna, nii hull lugu ei ole. Tõlge oleks mõne koha peal olla sujuvam ("Ahvikäpas" jäi näiteks paar üliväga lohisevat lauset silma), aga ülearu norida pole sellegi kallal põhjust. Segaverelistest rääkivas lõigus "Caucasian" eesti keelde tõlkida "kaukaasia" on muidugi õnnetus, aga tegijatel ikka juhtub.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: