Kasutajainfo

Mario Kivistik

15.06.1955–

  • Eesti

Teosed

· Mario Kivistik ·

Mardus: Juubeliväljaanne

(antoloogia aastast 2001)

eesti keeles: Tallinn «Salasõna» 2001

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
5
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.571
Arvustused (7)

Kuigi juttude keskmine hinne jääb "5" kaugele, on tegu siiski ju Marduse Juubelinumbriga, mille maht on mitmekordne võrreldes tavalise Mardusega. Samuti on suurenenud tõlgete arv.

Alustakski tõlgetest. Perumovi jutt oli hea, tegemist oli minu meelest parima jutuga selles Marduses. Dick on esindatud täiesti tavalise, paljukorduva ideestikuga jutuga. Aga see kõlbab täiesti lugeda. Haldeman ja Swanwick olid minule aga pettumused. See, et mõlemad jutud on võitnud Hugo/Nebula, ei tähenda, et eestlaste maitsemeel oleks sama ameeriklastega. Nende asemel oleks võinud midagi asisemat avaldada.

Algupärastest juttudest olid enam meeldejäävamad Hargla, Caini ja Belialsi jutud. Just viimane suutis mind tõsiselt üllatada oma jutuga "Vanaema, miks ...". Ka Lauri, Trinity ja Orlau juttudel pole midagi häda, kuigi kõik kolm on paremaga hakkama saanud. Berg aga suutis üllatada oma järjekordse kosmoseooperiga, see meeldis mulle isegi. Vangonen ja Veskimees aga olid pettumused, eriti just Vangonen.

Kokku saab sisu siiski kõva nelja kätte. Üks pall tuleb juurde järjepidevusest, on ju ikkagi tegu juubilariga ja viimasel ajal on Marduste kvaliteet kõvasti tõusnud. Loodan, et tegijatel on jaksu ka edaspidiseks.

Teksti loeti eesti keeles

Tõtt-öelda on tegemist üllatavalt hea jutukogumikuga. Eriti meeldiv on nentida, et selles antoloogias ei jäta ükski kodumaistest ulmekirjanikest kesist muljet. Neli välismaiste autorite juttu olid samuti täiesti loetavad, kuigi tundus mullegi, et neist neljast kaks nirumat on just need Hugoga pärjatud lood. Mõneti kõige lahjema mulje jättiski ehk Haldemani tekst, aga see selleks.

Nii nagu eespoolkõnelejat, nii suutis ka mind korralikult üllatada Veiko Belials oma looga "Vanaema, miks sul nii suured silmad on". Tõsiselt hea, veidi Simonjani lugude meeleolu tabav jutt. Päris head on ka teised kodumaised tekstid, rohkem tõstaks esile vahest Bergi, Caini ja Veskimeest. Vähimmuljetavaldavaks tekstiks loen Hargla "Isa süda". Mõistagi oli lugu ladusalt kirjutatud ja sisukas, kuid mulle ei lähe pahatihti sellised krossilikus võtmes lood väga peale.

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et Marduse Juubeliväljaanne pakub korralikul tasemel lugemismaterjali, mistõttu jätan keskmise hinde 5 palli peale.

Teksti loeti eesti keeles

Taseme poolest vast nelja väärt kogumik, kuid juubelinumbrile võib heast südamest viie kah anda, seda eelkõige nende kümne aasta jooksul välja antud ja mu isiklikku maitset omajagu kujundanud tekstide eest.

Sellest kogust ei ole väga vastumeelseid jutte millegipärast meelde jäänud, mis on muidugi hea näitaja, kuid ka erilisi üllatusi ei olnud. Suurem osa autoreid oma keskmisel tasemel või pisut üle selle, Belials ja Berg ongi siin vist ainukesed, kes oma parimat taset on suutnud näidata. Tõlgetest parimad Haldeman ja Perumov.

Teksti loeti eesti keeles

Kuigi enamik tekste viielatti ei ületa, jääb lõpuks ikkagi mulje nagu oleks üks tõsiseltvõetav Juubelikogumik läbi loetud.

Hea ja mitmekesine, lugemiselamus omaette.

Teksti loeti eesti keeles

Oma mitmekesisuses igati "väga head" väärt. Ehkki ei ole kunagi ise antoloogiate kokku panemisega tegelenud, arvan, et raske on teha midagi p6him6ttel "igayhele oma". Ometigi on Mario sellega Juubelikogumikus maha saanud. Ega muud öelda ei olegi.
Teksti loeti eesti keeles

Esimene kolm siis sellele juubeliväljaandele. Mida muud panna ulmekogumikule, mille 1 lugu ei olegi ulme ja 1 veel vaevu küündib sellesse zanri, kogumikku, mille mitmele loole ühe jagasin ja milles pidi jälgima ühe autori konkureerimist endaga kahe jutu näol(pean silma muidugi Belialsi)? Olen kõiki neid omaette kommenteerinud, kuid võtan nüüd lühidalt läbi, kuidas mulle tundus.

Dick oli läbimõtlematu, Hargla oleks võinud paremini, Belials oma esimese looga meeldis väga, kuid kogumikule mõjus miinusena, et näitas belialsi teisest, nati halvemast kyljest, Haldeman mõjus mõtetuna, Orlaust ei mäleta eriti midagi, Laur tundus nõrgana, Trinity jälle ebahuvitavana, Perumovil oli meeldiv õhkkond, kuid lugu jättis soovida, Veskimehe puhul lähtuti vist ütlemisest "erand kinnitab reeglit", Cain hüples üles-alla, Vangonen oli mõtetu, Swanwickil oli huvipakkuv idee, Berg oli lihtsalt huvitav, kuid mõnes kohas läbi mõtlemata ja ongi kõik. Kenake kogumik lookesi küll, kuid Juubeliväljaande jaoks ei kõlband neist nii mõnigi.

Teksti loeti eesti keeles

Topeltpaks kogumik, tähistamaks Marduse - nimelise ööajakirja 10t ilmumisaastat. Tähistamine toimus muide Hella Hundi keldris ja oli täitsa tore, sõin ja jõin seal minagi...:)

Lühidalt.

Plussid:

Hargla "Isa süda". Loetav, aga Hargla kordab siin iseenda juba saavutatud taset, lisamata midagi uut. Minu meelest valitud vorm - jutustus kirjades, mis aeg ajalt moonduvad minajutustuseks - kuidagi takistab selle loo kandvust. Ilmub välja tegelane Sänna-Tarmo, kes on paljulubav, ent kellest, nagu aeg on näidanud, ei saanud suurt midagi.

Belialsi kummarduse kahele Howardile lõpuosa "...Ja öö tõusis üle kõige". Hea. Ajaproovile vastu pidanud lugu. Hinne kehtib kõigele kolmele osale, neid tegelikult polegi suurt mõtet eraldi juppideks lahutada.

Märt Laur "Inkubaator "Dekadents"", minu jaoks suurim üllatus ses köites, sest ma olin harjunud Lauri pidama eesti ulme absoluutse põhja, Doominosildade, autorina. See lugu siin oli vaatamata mõningatele vigadele täitsa hea.

Perumov "Tagasivõetud sau". Vene fantasy ja päris hea selline. Venelikkus ei häirinud ega tüüdanud nagu tavaliselt, vaid andis hoopis teise vaatepunkti vanale heale võlur-dwarfid-elfid-orcid kammaijaale.

Abel Cain "Mees kes avas väravad". Kummaline kolmest osast koosnev kokteil, kus üks osa on päris hea, teine keskmine jurts ja kolmas suurepärane, aga asjasse mitte suuremat puutuv romaanikavand või midagi. Üldmulje siiski enam kui hea.

Swanwick "The Very Pulse of the Machine", minu jaoks selle kogumiku absoluutne tipp. Hugo võitnud lugu räägib üksiku ellujääja teekonnast pääsemise poole, tegevus toimub Jupiteri kuul Io`l ja on kuni otsi lahtiseks jätva lõpuni hingematvalt hea.

Berg "Teras ja tähevalgus". Eesti esimese ja ainsa militaristlikku kosmoseooperit viljelenud autori jutt jätab mulje nagu oleks tegu osaga mingist suuremast tervikust, annab aga aimu Bergi potentsiaalist.

Plussi poole peale võib tegelikult kanda ka Karen Orlau etnoõuduse "Sealtmaalt". Belialsi "Vanaema...", tõlkelood Haldemanilt ja Dick`ilt, Trinity unenäoline sogamine ning Veskimehe puine trükidebüüt lähevad aga pikemalt juurdlemata ballasti alla. Eraldi "väga sita" lahtris istub Vangoneni ponnistus, mis on tõeliselt halb. Nende lugude lugemine ei anna midagi, lugemata jätmine aga säästab elu lõpuni jäävast ajast mõne minuti.

Üldiselt - plussid kaaluvad miinused kõvasti üles. Tegelikult peaks keegi kätte võtma ja koostama Marduste valikkogu, kus tarbetu ballast oleks välja jäetud ja ainult kõige mõnusamad, vingemad, asjalikumad lood taaskord ära trükitud. Vanades Mardustes nimelt on kulda küllaga, see kuld aga kipub praeguseks juba ajatolmu alla mattuma.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: