Kasutajainfo

Alfred Bester

18.12.1913–30.09.1987

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alfred Bester ·

They Don`t Make Life Like They Used To

(jutt aastast 1963)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1963; oktoober
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Nukker kuid südamlik lugu maailma kahest viimasest inimesest: naisest, kes sisustab endale New Yorgis kodu ja sealt läbi sõitvast mehest. Mõlemad püüavad olla (ja on) ausad ning inimlikud. Loos lummab üksikasjade ja olukordade tabav kujutamine. Käesolevat lugu võiks vaadelda kui ajaloolist jutustust, mis kirjeldab maailma aastal 1982, aastaid pärast inimkonna hävingut. Mõnikord olen kavatsenud juttu hinnata tugeva neljaga, kuid täna nõrga viiega.
Teksti loeti soome keeles

Taas on üks nätakas käinud ja planeedi inimestest puhtaks pühkinud. Ellujäänuid on kaks ning naissoost peategelane tegeleb mesilasliku usinusega oma kodu sisustamisega kui tormab otsa mingil eksirännakul olevale mehele. Algusest peale torkab silma, et nende inimeste ellusuhtumine on kuidagi irreaalne, toimunut ja ümbritsevat ignoreeriv - mees kibeleb kohe-kohe edasi astuma, naine pakub, et õpetaks talle autojuhtimise selgeks, kuid seegi ei sünni mingist humaansusest või suhtlemisvajadusest - naine tahab lihtsalt et mees aitaks tal kusagil inimtühjas korteris vedeleva klaveri omale koju vedida.

Omapärane on seegi, et erilise piinlikusega ses inimtühjas maailmas jälgitakse kaupade eest maksmist, mis tegelikkuses realiseerub võlaraamatusse nime ja summa kirjutamisega. Poole aja räägivadki nad sellest et tohi laristada ja kui kallis miski on.

Peab ütlema, et kui naise käitumine on (kui nimetatud väikesed iseärasused välja arvata) enam-vähem mõistusepärane, siis mees on pisut põrutada saanute killast, mida kinnitab ka tema jutustus oma minevikust. Ja kui ma loo vältel endamisi imestasin, et kuidas nad üldse seksile kui sellisele ei mõtle, siis lõpus saab ka see küsimus vastuse. Paraja nihkega lugu ja siin on veel muudki nagu näiteks mesilastaru lõhn.

Teksti loeti inglise keeles

Ei saanud mina ligi kolmveerand jutu vältel aru, kuhu asi viib. Hästi kirjutatud ja ladusalt loetav, paigas detailid ja pisut kummalised tegelased, kuid ei mingit sügavamat mõtet. Ja siis tuli viimane veerand, mis muutis kogu jutu üldpilti ning tegi asja huvitavaks. Detailid nihkusid paika ja kogu tegevus omandas uue mõõtme. Veidi nihkes see lugu ju oli, kuid see-eest väga hea.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023

Autorite sildid: