Kasutajainfo

Alfred Bester

18.12.1913-30.09.1987

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alfred Bester ·

The Flowered Thundermug

(lühiromaan aastast 1964)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Ilmselt Besteri teise jutukogu parim jutt.

Mulle on väga südamelähedane üks teatud alamliik ulmekirjanduses, mida endamisi värdulmeks nimetan. See pole mõeldud halvustava terminina. Värdulme on ainuke osa ulmest, mille loomelaad ei ole mainstreamist laenatud - vähemalt minu teada pole seal keegi sellist asja harrastanud - seal pole selleks võimalustki.

Värdulmes kehtivad oma reeglid - ennekõike nimetaks arusaamatutel motiividel ja ebaloogiliselt käituvaid inimesi; üleüldse on neis lugudes toimuv üsna arusaamatu - sarnane mulje võiks jääda inimesele, kes jälgib minevikust meie toiminguid.

Mõned iseloomulikud autorid:van Vogt, Harness, Sturgeon, vähemal määral ka Dick ja Vance. Sellesse ritta kuulub ka Alfred Bester.Loomulikult pole kõik nimetatud autorite loomingust selline - suurema osa näiteks van Vogti teostest moodustab hästi higine ja tahumatu seiklusulme. Värdulme lähim sugulane on n.-ö. kiiksuga ulme (Lafferty, Davidson, Kuttner), kuid siin tahan ma selget vahet teha. Besterilt on värdulme esindajaks esmajoones romaan "The Stars My Destination" ning mul tuli heldimuspisar silma, kui käesolevat juttu lugedes taipasin, et ka see lugu on samast alamliigist.

Oleme 500 aasta taguses tulevikus. Kusagi XX saj lõpul on nätakas käinud - see seletab, miks elu praegusest palju ei erine. Need tulevikuinimesed on aga romantiseerinud katastroofieelse ajajärgu ning ettekujutus tänapäeva elust on vildakas, põhinedes Hollywoodi filmidel.

Sellesse tulevikku on arusaamatul kombel sattunud kaks meie kaasaegset - mees ja naine. Mees on kunstivaras, ehk spetsialiseerunud 500 aastat vanade esemete näppamisele. Miks, saame loo käigus teada. Mees ja naine kohtuvad olukorras, kus neil on vastandlikud huvid. Et olukord laheneb mehe kasuks, aitab naine hilisemas mehe jälitajaid, kuid on selge, et tema südames on hakanud idanema armastus.

Huvitav on seegi, et lool mingit konkreetset lõppu pole - Sam Bauer ja Violet Dugan (nii on peategelaste nimed) panevad majale, milles nad sissepiiramise hetkel viibivad pommi alla ja sööstavad siis uksest välja, otse piirajate suunas. Järgmine, lugu lõpetav lõik on juba üsna off-topic. Aga tegelikult ei saa öelda, et see asjaolu mind kuidagimoodi häiriks. Viis mis viis.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022

Autorite sildid: