Kasutajainfo

Alfred Bester

18.12.1913-30.09.1987

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alfred Bester ·

Fondly Fahrenheit

(jutt aastast 1954)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1954; august
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Ühel heal päeval mõrvab android inimese. Androidi omanik on sunnitud põgenema ja ennast pidevalt varjama. Ta võtab oma androidi kaasa, kuna on sellest sõltuv — ei oma mingit elukutset ja android teenib oma tööga mehe elatise. Kui androidi salapärased veretööd jätkuvad, otsustab peremees selle põhjuse välja uurida.Iseenesest sünget juttu väärtustab huumor, näiteks kui androidilt küsitakse, miks ta inimese tappis, teatab see, et oma programmi tõttu ei ole ta võimeline inimesi tapma ja kõik.Kuigi loo lõpu võib juba üsna alguses ära arvata ja erilisi üllatusi või süzhee pöördkäike jutus ette ei tule, ei luba Besteri tempokus ja äärmiselt omapärane stiil jutule kuidagi alla viie hindeks panna.
Teksti loeti vene keeles

Bester meenutab, et Mark Twain olevat kuskil kirjutanud, et Hannibali lähedal poodi mõrva pärast üles neegerori. Twaini järgi oli ori samalaadse teo korda saatnud ka teises osariigis, kuid omanik ei tahtnud, et ta omandus süüdi mõistetakse ja hävitatakse. Ta müüs orja salaja teise osariiki.

Bester tahtis seda teemat kujutada kauges tulevikus ja orja asendada androidiga. Jutt jäi mitmeks kuuks lauasahtlisse, kuna ta ei suutnud välja mõelda põhjust, miks android mõrvaks (kolm robotiseadust!). Siis leidis ta lahenduse, millele ka pealkiri viitab, aga lugu ei saanud ikka veel valmis. Omanikule selgus küll androidi tapahimu põhjus, aga mis ajendab omanikku neid mõrvu varjama ja androidi aitama? Jälle veeresid kuud. Lõpuks kolksatasid klotsid oma kohtadele ja jutt oligi valmis.

Hiljem küsiti Besterilt tihtipeale, et kui kaua selle jutu kirjutamine aega võttis. "Kaks päeva," vastas Bester. Mida muudki pidi ta ütlema. Hindeks viis.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: