Kasutajainfo

Alfred Bester

18.12.1913-30.09.1987

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alfred Bester ·

Disappearing Act

(jutt aastast 1953)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Omal ajal oli see esimene minu poolt loetud Alfred Besteri tekst... ja nüüd on see ka esimene BAASis arvustatud Alfred Bester!!!

On aasta 2112 ning toimub suur sõda, Sõda Ameerika Unelma eest... niimoodi on selle sõja igatahes ristinud kindral Carpenter. Sõda on metsik, sõda on raevukas... maailm on rusudes ja inimesed elavad maa-all.

Loo tegevus keerleb ühe sõjaväehospidali osakonna T ümber. Selles osakonnas on neliteist koikut, aga enamuse ajast on need tühjad... patsiendid viibivad mujal. Patsiendid on haiglasse sattunud nn. sõjashokiga ning kasutavad iga võimalust, et mitte enam sõtta tagasi minna. Kuidas ja kus patsiendid sõda väldivad, see hakkabki militariste huvitama...

Kui tahta just seda juttu kuidagi iseloomustada, siis võiks öelda, et siin on (IMHO) ühes loos koos suurem osa Philip K. Dicki loomingu põhilisi teemasid: üle igasuguse inimliku taluvuspiiri kasvanud globaalne sõda, inimteadvuse abil loodud personaalsed alternatiivmaailmad, tuimtotakad sõjaväelased jne. Vahe on vaid selles, et seal kus Dick on sünge ja painav, seal on Bester küüniline ja lõbusirooniline.
Teksti loeti vene ja inglise keeles

Aastakümneid tagasi jätsid Besteri jutud kustumatu mulje (aga "The Demolished Man" on seniajani pooleli!). Lugesin enne arvustamist jutu uuesti läbi. Ikka meeldis.

Tulevikumaailm aastal 2112 on masendav, paranoidne: käib halastamatu võitlus Ameerika Unistuse (tsivilisatsiooni, kultuuri ja poeesia) elluviimise eest. Armeehospidali palatist T põgenevad patsiendid ära sellest reaalsusest, minema sellest maailmast. Ükski spetsialist ei suuda selgitada, kuidas patsiendid kaovad. Lahenduse pakub välja endine filosoofia ajaloo professor, praegune poliitvang – mees, kes pühendas kogu oma elu kultuurile ja poeesiale ning saadeti seetõttu sunnitööle...
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: