Kasutajainfo

Aleksandr Kazantsev

02.09.1906–13.09.2002

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Aleksandr Kazantsev ·

Gost iz kosmosa

(jutt aastast 1951)

ajakirjapublikatsioon: «Tehnika – molodjoži» 1951; nr. 3
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Kirjandusteosena ei kõlba see tykk muidugi kuhugi. Istuvad tegelased (kapten, jutustajana esinev kirjanik ning teadusliku ekspeditsiooni liikmed) Arktikas seilava laeva pardal ning ekspeditsiooni juht räägib brändit rüübates hüpoteesist, et Tunguusi katastroofi põhjustas kosmoselaev Marsilt. Loole on lisatud Kazantsevi sama teemat käsitlev ettekanne, mille väidetest suurt osa ta jutus kordab.

Küll aga on see lugu ning sellega kaasasolev materjal suurepärane ajalooline materjal... Sellest küljest on mul siiralt hea meel, et seda lugesin.

Probleemist endast: Tunguusi katastroofi põhjuste osas on asi ka tänapäeval muidugi selgusest kaugel. Selge näib olevat vaid see, et meteoriit selle sõna tavalises tähenduses selle põhjustaja nüüd küll ei olnud... Intsidendi sarnasusest tuumaplahvatusega teeb Kazantsev aga mängleva kergusega järelduse, et selle põhjustajaks pidi olema kosmoselaev Marsilt. Muuseas on 30.07.1908 kuupäev, mil oleks pidanud Maale jõudma planeetide vastasseisu ära kasutades maksimaalselt optimeeritud trajektooriga kosmoseaparaat... Veenuselt. Autor arvab selle kohta, et küll marslased sõitsid kõigepealt Veenusele ja siis sealt Maale... Mnjah. Väärib märkimist, et Tunguusi plahvatuse arvatava võimsusega samas suurusjärgus on olnud ainult üks inimese poolt toimepandud pauk, nimelt 15-megatonnise USA vesinikupommi "Castle/Bravo" õhkimine 28. veebruaril 1954. Hiroshimale langenud kolm suurusjärku nõrgema pommiga võrreldes Tunguusi katastroofi tuumaplahvatusega seletada on vähemalt minu meelest tiba ennatlik...

Tänapäeval tuleb peale Tunguusi katastroofi põhjuste kohta käivate kosmiliste hüpoteeside väga tõsiselt arvesse ka geoloogiline hüpotees. Teemakohaseid linke on palju, mina kaevasin kunagi siin.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: