Kasutajainfo

Brian Stableford

24.07.1948-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Brian Stableford ·

The Legacy of Erich Zann

(lühiromaan aastast 2011)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Nagu pealkirjasti aru saada, viib Brian Stablefordi pikem lühiromaan (98 lk) lugeja Erich Zanni, selle ulmekirjanduse kuulsaima muusiku pärandi probleemide manu. Žanriliselt liigitub "The Legacy..." ulme vanimasse ja hinnatuimasse alamliiki, ent on samal ajal ka kriminull. Detektiivina astub siin üles Auguste Dupin, tuntud vabakutseline detektiiv Edgar Allan Poe loomingust, keda on peetud ka vanimaks detektuiivikarakteriks ilukirjanduses. Et tüüpilisel detektiivil peab olema ka oma "Watson", siis on ka Dupinil taoline tüüp - mõtteteravuselt kõvasti madalam, ent muidu truu ja tubli mees. Dupini "Watsoni" - minajutustaja - nime kordagi ei nimetata, aga ta on ameeriklane ja vihjab, et on Dupini kaasustest Ameerikas ka mõned lood avaldanud (nimeliselt käib läbi "Purloined Letter"). Seega teeme järelduse, et lugu jutustab E.A. Poe isiklikult. Ja selle abil saame välja arvutada ka loo sündmuste umbkaudse toimumise aja - 1845-1849. Ja ühtlasi saame kindlaks teha ka Lovecrafti krestomaatilise loo toimumise ja Eich Zanni surma aja - 1830-34, sest jutustaja ütleb, et Zanni surmast on möödunud 15 aastat.

Loo alguses tuleb Pariisi kriminaaljälituse ülem Edgar Allan Poe korterisse, et kohtuda Auguste Dupiniga - too on nimelt sõbral külas. Seeläbi pühendatakse ka Poe asjasse. Tapetud on Pariisi tuntud notar Calmart. Calmart koostas Erich Zanni testamendi, mille kohaselt jäi tema kuulus viiul (Kadunud Stradivarius) viiul ühe muusiku kätte, noodid ja muusika aga Dupinile. Lisaks tapetud notarile on nimetust hauast üles kaevatud ka Zanni surnukeha. Mida mõrtsukas otsib? Läheb lahti tüüpiline krimilugu, mille põhiliseks iseärasuseks on üleloomulik element. Kahtlused hakkavad keerlema ühe Pariisi ooperiteatri kollktiivi kohal, kus etenduses kasutatakse ka Zanni viiulit. Viiuliga on selline lugu, et instrument võib muuta helistikku ja meeleolu sõltumata sellest, mida viiuldaja teeb - tegu on nagu keelte ümberhäälestusega mängimise ajal, ilma et muusikul sellega mingit pistmist oleks.

Viiuli, mõrvade, Zanni pärandi ja üleloomuliki jõu (Nyarlathotep, the Crawling Chaos) ümber keerlev trall leiab lõpplahenduse loomulikult Zanni koteris Rue d´Auseuil, tänaval, mis hoolimata Lovecrafti loo peategelase väitest loo lõpul siiski eksisteerib. "The Legacy of Erich Zann" tõlgendab Lovecrafti teksti üldse hoopis teisiti, lisab juurde rohkest "varjatud" infot ja ajab asja üldse väga keeruliseks. Lisaks muidugi krimiloo tüüpvõte, et mõrtsukat pole ühegi nipiga võimalik arvetatava tõenäosusega ära arvata.

Jutustus on ilmunud Stablefordi kogumikus "The Womb of Time" (Perilous Press, 2011).

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: