Kasutajainfo

Brian Stableford

24.07.1948-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Brian Stableford ·

The Empire of Fear

(romaan aastast 1988)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Teades, et raamatu esimene peatükk on ilmunud samal aastal jutuna "The Man Who Loved the Vampire Lady", on mul tahtmine öelda, et just see esimene peatükk on kõige vingem ja edasi toimub kogu raamatu vältel vaikne allakäik. Noh, ilmselt oli autoril muidugi maailm paigas juba enne raamatu kirjutamist ja eks tegelikult kogu jutu vältel pigem seletatakse seda lahti. Samas... kuidas seda öelda... vampirism on minu jaoks nii tühjakslüpstud teema, et veel üht vampiirijuttu välja kannatada... ehk paneb see rohkem vigu otsima, kui raamat väärt on? Lõpuks on see kirjutatud 20 a tagasi ja ehk siis ei olnud see veel nii lootusetult ära hooratud... Tegelikult lugesin raamatu põnevusega läbi ja julgen seda soovitada, kuigi juba lugemise ajal häiris mind 2 asja -- esiteks tohutud poolteoloogilised arutelud "jumala poja" sõnumi üle ja teiseks igasuguse tegevuse kohutav venitamine üle paljude lehekülgede. Teisalt, kumbki neist ei olnud lootusetult pikk ja mingil viisil olid need hästi teostatud ning hulga sügavama mõttega, kui enamasti tühikirjanduseski kohtab. Teatud kontekstis on teos pigem alternatiivajalugu kui puhas sf, ning tõeliselt meeldiv on autori taustatöö ulatus.

Niisiis on Euroopat ja suuremat osa 17. saj. tuntud maailmast valitsemas vampiirid, keda on tavainimestega võrreldes nii umbes 1 tuhandele. Inimesed muutuvad vampiiriks mingitel tolle ajastu inimese jaoks müstilistel riitustel ja üldiselt on nii, et meesvampiiride armukestest saavad tihti naisvampiirid, naisvampiiride armukestest ja meesvampiire mitte kunagi. Keegi ei tea, miks see nii on, aga valgustusaeg on alanud ja tavainimesed tahavad endalt heita vampiiride julma ikke, selleks aga peavad teadlased esmalt nende olemuse lahti mõtestama. Kõigepealt, esimeses osas kasutab peategelane küllaltki omapärast meetodit vampiiri tapmiseks ja edasi tegutseb läbi raamatu tema poeg, kes alguses on 20 ja lõpus üle 60-ne. Vahele mahub palju seiklusi, sealhulgas retk Aafrika südamesse, kus paljud küsimused vastuse leiavad. Just tolle retke kirjeldus (ja seda puudutav osa üldse) on vast ehk värvikuselt võrreldav algusega, samas kui selles on esindatud needsamad head ja vead, mis kogu raamatus -- palju kristlusest läbiimbunud jauramist moraali üle ja hirmpikad, kuigi põnevalt ja asjatundlikult teostatud kirjeldused loodusest ja läbielamistest. Heas mõttes meenus mulle H. R. Haggardi "Kuningas Saalomoni kaevandused". Igatahes ei käi raamat sissetallatud radu ja keerab nii mõnigi kord huvitavas suunas. Sümpaatne on ka see, et tavalises mõttes õnnelikku lõppu seal ei ole. Samas ei suuda ma ütlemata jätta, et kogu viimane neljandik tundus olevat justkui sulepeast välja imetud ja minu jaoks jäi esiteks tugevasti usutavusest puudu vampiiriprintside silme läbi nähtud lõikudes ning kuigi lõpuks tänapäeva välja jõudvas lõigus antakse kõigele seletus ning selles on oma meeldiv idee, on tegemist pisut nagu võõrkehaga, milleta raamat suurt ei kaotaks (täpsemalt, lõpupeatükk oleks teisiti komponeerituna omaette jutuna hea, aga seal lõpus pisut nagu külgehaagitud peale seda, kui raamat tegelikult otsa saab).

Mida siis kokkuvõtlikult öelda? Pisut vildakas hea raamat ;-) Ei ole lame andmine, kuigi seda muud tundub teinekord liigselt olevat. Ei ole midagi põrutavalt uut ja põhiteemagi tolmune, kuid on uut vaatenurka ja läbimõeldust. Ei ole sirgjoonelist sü˛eed, kuigi kohati jätab punnitatud mulje. Tugev "4".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: